24.01.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Průraz klesající trendové čáry?

5
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

S&P 500 a Nasdaq pokračují v kurzovém růstu. A když se podíváte na jednotlivé akciové tituly, zjistíte, že euforie se dostává na svůj vrchol. Dlouho nepanoval na trzích takový optimismus jako nyní. Sice „všichni“ pořád počítají s ekonomickou recesí, ale trh to vůbec nereflektuje. Pokud mají býci pravdu, byl by to jeden z nejkratších medvědích trhů od hospodářské krize z přelomu 20. a 30. let. Navíc se pořád vůbec nic v ekonomice nerozbilo. Přestože úrokové sazby rostly horentním tempem.

Trhy propisují do kurzů brzký pivot

Na svém linkedinu jsem ráno psal, že jsem přesvědčený o snaze trhu propisovat do kurzů brzký pivot. Tohle už není jenom o tom, že trhy počítají na dalším zasedání s růstem úrokových sazeb jenom o 0,25 procentního bodu. Trh se prozatím chová způsobem, ze které odvozuji, že nevěří v růst sazeb nad 5 %. Americké centrální bance zkrátka trhy nevěří. A to je pro Fed velký problém. A měli by s tím něco udělat, protože to snižuje efektivitu restrikcí v jejich boji s inflací.

Proto si myslím, že by měli trhy konkrétními kroky šokovat. Třeba tím, že půjdou proti nynějšímu očekávání trhu a schválí růst úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Osobně si myslím, že podobný krok by měl stačit pro další vystřízlivění. Nicméně se přiznám, že ani já sám nevěřím, že půjdou toho 1. února sazby nahoru o více jak těch 0,25 procentního bodu. Též jim tu jejich zdánlivou iniciativu tolik nevěřím. Protože víme, jak to s nimi bylo v nedávné historii.

Za to ale počítám s tím, že vrchol základní úrokové sazby bude minimálně na avizovaných 5 %. A Fed je na těchto úrovních podrží po delší čas. A to minimálně do konce letošního roku. Tohle jsem ochoten jim věřit.

Kurz S&P 500 a Nasdaq na vzestupu

Kurz akciového indexu S&P 500 vůbec poprvé během aktuálního medvědího trendu zavřel nad zakreslenou trendovou diagonálu. Po šesti neúspěších tak máme první povedenější pokus o průlom. Zatím ale nemají býci ještě vyhráno. Pořád je ještě jakási šance, že se kurz vrátí zpátky pod diagonálu. Ale z technického hlediska tomu nelze upřít jistý posun vpřed.

Jak jsem ale zmiňoval v minulém týdnu, samotný průlom skrze diagonálu neznamená začátek býčího trendu. Proto jsem do grafu zakreslil stranový kanál. Aby bylo každému jasné, že se dlouhou dobu kurz S&P 500 spíše vyvíjí v rámci stranové tržní struktury. Proto samotný průlom trendové čáry jaksi nestačí. Respektive to nestačí pro to, abychom si mohli říct, že je medvědí trh ukončen.

Kurz S&P 500 čelí velmi silným rezistencím, které se nachází v rozmezí 4 100 – 4 230 bodů. Dokud trh neprolomí zmíněné úrovně, žádný bull run není jistý. Mimo jiné jste mohli zaregistrovat, že už pár velkých firem reportovalo své hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál. A zatím to vypadá docela tragicky. Takový Netflix nevygeneroval žádný zisk. A přesto zmíněný titul pokračuje v kurzové expanzi. Fundament nikoho vůbec nezajímá. Všichni akorát spekulují na to, že Fed nebude držet nahoře sazby příliš dlouho. Jak krátkozraké.

Kurz indexu Nasdaq po průlomu rezistenční diagonály evidentně pokračuje v růstu. Prvně tedy došlo k pullbacku, ale poté nastalo pokračování v kurzové expanzi. Kurz indexu se tak dostal nad S/R level 11 500 bodů, kde je i point of control volume profile. Další překážka se nachází kolem 12 100 bodů. Na této úrovni máme lokální vrchol z poloviny prosince. Takže se trh určitě brzy pokusí o průraz.

Závěrem

Akciové trhy jsou poslední týdny opravdu silné, protože je tu evidentní snaha ve velkém spekulovat na brzkou otočku v měnové politice Fed. Investoři a spekulanti se jednoduše snaží vychytat s předstihem období, kdy půjdou úrokové sazby dolů. Je jasné, že spousta investorů bude v letošním roce do trhu vstupovat. Ale nesmí to být ve formě FOMO. Vlak nikomu určitě neujel. A pokud kdokoliv nakupuje, v pohodě. Ceny jsou dost nízko od ATH. Když má tedy investor rozumný plán. A ten plán počítá i s možností, že může dojít k dalším poklesům, jakmile se něco pokazí.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img