23.02.23 Analýza S&P 500 a Nasdaq – Pro akcie nejhorší týden za dva měsíce

5
(2)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

S&P 500 a Nasdaq mají za sebou vůbec nejhorší týden od poloviny prosince. A hlavně kurzové poklesy začaly zrovna na důležitých úrovní. Dost se toho zkrátka pro akciové trhy pokazilo. Přitom vstup do nového roku byl, jak víme, skutečně silný. A nyní se naopak zvyšuje pravděpodobnost, že atakujeme tržní minima z podzimu. Samozřejmě není nic jisté. Třeba se z toho trh ještě vzpamatuje. Ale když se podíváme na jednotlivé akciové tituly, moc se mi to nelíbí.

Velké bankroty ve Spojených státech

V USA začínají větší firmy bankrotovat. V tomto ohledu jejich ekonomika nevykročila do nového roku zrovna nejvíce šťastně. Za leden čelí největšímu počtu velkých bankrotů od roku 2010. Jak často říkám, restrikce Fed mají nemalé zpoždění a setrvačnost. Respektive růst úrokových sazeb a kvantitativní utahování.

Takže jistou dobu trvá, než se v reálné ekonomice projeví v plném rozsahu. Proto si myslím, že druhá polovina roku 2023 bude velký očistec od dlouhodobě nerentabilního odpadu v podobě tzv. zombie firem, které „fungovaly“ jenom díky extrémně nízkým sazbám. Pro nás jako investory je to každopádně další signál avizujíc, že může přijít ten dlouho očekávaný a finální crash.

S&P 500 a Nasdaq na pokraji sil?

Jak jsem zmínil v úvodu, pro akciový trh je tenhle týden dost ztrátový. Zdá se, že si trhy čím dál více začínají uvědomovat, že americká centrální banka s restrikcemi jen tak neskončí. Jak by taky ne, dokonce se z Fed ozývají hlasy, že by měli na dalším zasedání zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu.

Dle posledního zápisu ze zasedání je ale pro agresivnější hike menší část členů výboru. Nicméně poslední zasedání bylo logicky ještě před posledním zveřejněním inflace za leden. Svůj názor proto mohou někteří dost změnit. Americká centrální banka má taky problém v tom, že ECB má v plánu i nadále zvyšovat sazby o 0,5 procentního bodu. A to způsobuje oslabování dolaru.

Co se týče technicky trhu, akciový index S&P 500 po několik dnů s velkou volatilitou konsolidoval na S/R pásmem 4 100 bodů. S tím je ale s průrazem z nynějšího týdne konec. Kurz S&P 500 se rychle propadl do těsné blízkosti S/R pásma 3 950 bodů a dotknul se zakreslené supportní diagonály. Kromě toho došlo k návratu kurzu do toho zakresleného stranového pásma.

Čímž se trh připravil o výhodnou pozici pro pokračování v uptrendu. Jednoduše řečeno, zase mají býci před sebou silné rezistence. Rezistence, které je nutné překonat. Faktem ale je, že index S&P 500 si pořád zachovává růstovou strukturu. Jelikož kurz tvoří stále nová vyšší minima a maxima.

Na indexu Nasdaq se přirozeně odehrál podobný kurzový průběh. Prvně poměrně velká volatilita kurzu nad horní hranicí stranového pásma a S/R levelu 12 100 bodů. Nakonec se kurz lidově řečeno vylil pod hranici a do spodní části supportního pásma. Od poloviny prosince jde proto o největší kurzové ztráty. Technicky vzato to ale není žádná tragédie. Jelikož kurz setrvává na supportu. Ale v případě vzrůstu prodejního tlaku, to může již býti problém. Nasdaq je zkrátka na hraně propasti.

Mimochodem, ta růstová kurzová vlna v relativních číslech představuje asi 20% zisk. Je tedy o něco menší než růstová vlna z léta, kdy si Nasdaq připsal skoro 25 %. Zatímco na jaře vlnová struktura reprezentovala asi 18% zisk. V tomto ohledu se vývoj nijak zvlášť neliší.

Závěrem

Akciové trhy během několika týdnů zaznamenaly velký kurzový růst. A teď naopak přišly ztráty, které mohou být signálem pro další zlom ve vývoji. Jako tomu bylo na jaře a v létě roku 2022. Vidím v grafu jistý opakující se vzorec, před kterým by měl být každý do značné míry pozorný. Pro nás je i důležité chápat, že Bitcoin asi dlouho neporoste, když akciový trh klesá.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img