22.11.22 Analýza BTC/USD – Dlouhodobá perspektiva, jak nízko můžeme jít s cenou?

3.5
(14)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Kurz bitcoinu (BTC) dlouhodobě jenom rostl a nikdo proto není moc připravený na velmi medvědí scénáře, které mohou přijít. A to je chyba. Jakmile totiž začne ve Spojených státech recese, můžeme očekávat prohloubení již tak tvrdého medvědího trhu. Je dobré si uvědomit jednu zásadní věc. Bitcoin ještě nemá zkušenost s ekonomickou krizí a recesí. Kurz bitcoinu proto může padnout mnohem hlouběji, než bychom si mohli myslet.

Přispěchání Fed tak úplně nestačí

Samozřejmě můžeme počítat s tím, že americká centrální banka přispěchá na pomoc. Respektive, že začnou agresivně snižovat úrokové sazby. Třeba začnou nové kvantitativní uvolňování. Čili se budou snažit obnovit přítok likvidity na trhy. Nicméně historická zkušenost je taková, že když se ve finančním systému něco rozbije, měnové nástroje centrálních bank krizi neodvrátí. Což ilustruje přiložená tabulka. I když Fed začal trhy podporovat, tržní dno se v průměru vytvořilo až za dalších 14 měsíců.

Pro kurz bitcoinu samozřejmě platí to samé. V současnosti jsme zhruba 77 % pod all time high. Dokážete si představit, že padneme o dalších 77 %, jakmile se něco v globální ekonomice rozbije? Jestli nedokážete, začněte s tím. Jestli to totiž neuděláte, můžete se pak hodně divit. A vlastně to vaši investici pohřbí, protože to psychicky nemusíte zvládnout. Nejtypičtější problém pro drobné investory je, že nedokážou přijmout papírovou ztrátu. A prodají zrovna v nejméně vhodnou chvíli. Je proto nutností chápat, že kurz bitcoinu může klesnout mnohem hlouběji. Jestli to nedokážete přijmout, není to pro vás.

Kurz bitcoinu v dlouhodobé perspektivě

Na přiloženém grafu máme dlouhodobý vývoj kurzu bitcoinu. Bitcoin za dobu své existence ušel hodně dlouhou cestu. Ještě v roce 2015 stála mince BTC jenom 200 USD. A nakonec jsme dostali skoro na 70 000 USD v roce 2021. Trh se dříve na krátkou dobu pročistil a pak se zase pokračovalo v růstu. Sice to byl vždy dramatický pokles, ale následně se rychle pokračovalo vzhůru. Zopakuje se to, nebo je situace odlišná?

Rozhodně je odlišná. Jelikož Bitcoin nezažil žádnou ekonomickou recesi. Že je něco tentokrát jiné, vidíme například díky klouzavým průměrům. Kurz Bitcoinu totiž vůbec poprvé ve své historii překonal 200týdenní a 300týdenní klouzavý průměr. Jistě, jde jenom o klouzavé průměry. Ale do techniky trhu to spadá. Tudíž je třeba o tom mluvit.

Další technickou odlišnost spatřuji v tom, že kurz BTC prolomil předchozí all time high z roku 2017. To se těž nikdy předtím ještě nestalo. Čili nemůžeme tentokrát spoléhat na vzorce chování trhu s dřívějších let. Navíc podotýkám, že trh je mladý. Nemáme moc dat, abychom různé historické vzorce brali příliš vážně.

Do grafu BTC jsem zvýraznil mnoho levelů, které v následujících letech považuji za klíčové. Všimněte si, že dle volume profile jsou ty nejvíce likvidní oblasti kolem 500 USD. Přirozeně, tehdejší cena byla nízká, takže obraty byly markantně větší. Nám ovšem zatím stačí historicky velmi likvidní oblasti, které začínají na 12 000 USD.

Avšak to neznamená, že na 1 000 USD je nějaká neviditelná, nepropustitelná zeď. Já si nemyslím, že kurz bitcoinu půjde tak nízko. Ale i s takovým scénářem je třeba kalkulovat. Když s popsaným scénářem nebudete kalkulovat, co uděláte? Nejspíš prodáte, protože si řeknete, že to půjde na nulu. Neustále opakující se cyklus lidského jednání.

Závěrem

Dnešní analýza byla spíše na zamyšlení. Aby si každý ujasnil, že nás nečekají jenom velké příležitosti. Ale i jisté strádání v podobě papírových ztrát. Nikdo vám totiž nepoví, jestli kurz bitcoinu nalezne tržní dno na 12 000 USD, 6 000 USD, 3 000 USD nebo na 1 000 USD. To nikdo neví. Ale můžete si pomoct technickou analýzou a sledováním makroekonomických ukazatelů jako jsou inflace a nezaměstnanost.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
38 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mirek

Myslím že na 1000 dolarů nemůžeme jít,protože burzy mají z tradingu obrovské zisky a samy budou skupovat dostupné BTC už někde kolem 10000.Burzy prostě nenechají bitcoin padnout,to je můj názor.

Bart

Myslím si to stejně. Burzy a velcí hráči budou kolem 10tis bránit dalšímu propadu, protože by mohl být fatální.

Stephanos

To se říkalo i o 30 000$ a teď o 19 000$. Nic není zaručené. I hodně velkých hráčů už v minulosti zkrachovalo, protože prostě hráli se špatnými kartami a nikdo se nedokáže nad hladinou držet věčně, když už nemá z čeho brát. Netýkalo se to pochopitelně ještě krypta, ale na podstatě věci to nic nemění.

Bart.

zaručené to určitě není, jen pocit a možná i trochu přání :). A říká to i potenciální opak. Pokud to velcí nepodpoří, může to znamenat další krachy a negativní dopad na trh jako celek.

Mimochodem dlouhodobě počítám s propadem pod 10tis, tipy, že to nemůže jít po 40 nebo pak pod 20 mi přišly naivní a úsměvné. Ale že to bude mít další souvislosti, které tu teď rozebíráme, to mě po pravdě dřív nenapadlo.

bkf1

Slovo “nemůžeme” bych VŮBEC ve světě financí nepoužíval. Max “nepravděpodobné”. A ano i mě se 1000 USD zdá dost nepravděpodobné.

Fantom

Díky za pěkný článek. Jen bych upozornil na jednu důležitou věc. Ono hledání tržního dna bych zasadil do nějakého časového horizontu. Podle mne např. pro následující rok bude mít asi pravdu Mirek a pod 1k nepůjdeme protože to tam opravdu burzy nepustí. A tak se bude zdát že BTC dno našel. Ale za pár let to tak už třeba nebude a zjistíme že BTC žádné dno nemá a přistane na 0. Pro následující 1-2 roky se to ale téměř jistě nestane protože BTC je etalonem a pro někoho i synonymem krypta a jeho případný krach by způsobil kolaps celého odvětví. Ve vzdálenější budoucnosti se prosadí jiné coiny.

Stephanos

Myslím, že BTC až na nulu nepůjde, právě proto, že je etalonem odvětví, ale se zbytkem souhlasím. Zato hodně shitcoinů zcela jistě zmizí z povrchu zemského, což bude jedině dobře. Radikální pročištění trhu bylo už víc než třeba. 🙂

Fantom

V dohledné době určitě ne. Odvětví ho nutně potřebuje pro udržení důvěry. Ale za pár let dojde k situaci, kterou jsem popsal níže. Bohužel. BTC bych sám přál úspěch. Nemusí to přeci být tak, jak tvrdí BTC maximalisté že jen on má smysl a ostatní krypto je zbytečné. Je tu určitě místo pro více coinů, ale BTC asi bohužel dojede právně na svoji rigidní komunitu.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Mechanizmus vzniku těch jiných coinů, co v budoucnosti nahradí bezcenný BTC bude jaký? Jestli je na BTC něco výjimečné, pak je to právě unikátnost vzniku, což ho dělá o několik řádů férovější než ostatní coiny. Tím neříkáme, že je BTC fér (kdejaká holota na něm bez přičinění zbohatla až to hezké není), ale pořád je řádově jinde než rychlokvašené Solany a spol. Kdo příjde s tím zázračnýcm coinem a jak se rozdistribuuje mezi 8 miliard lidí? BTC se distribuuje už 13 let… a pořád bude mít těch xx let náskok…

Fantom

Již se to děje – XMR, XRP, XLM. Distribuují se mezi stále více lidí. U XRP už Ripple vlastní méně než polovinu a zvolna prodává a jeho podíl bude dále klesat a u XMR to můžeme jen tušit – nikdo to neví a z principu ani vědět nemůže a to je vlastně dobře. 🙂
BTC má problém o kterém jsem tu už mnohokrát psal a obávám se že nenajde řešení. A to proto že komunita ani řešení najít nechce.
Jen ve zkratce: špatná škálovatelnost = vysoké poplatky = nechuť držitelů používat k běžným platbám jako klasické oběživo = další halvingy = snižující se odměna těžařů (půlení odměny za vytěžený blok) = odchod těžařů z BTC = klesající hasrate = klesající bezpečnost. A nakonec nezájem mezi širší populací.
Satoshi navrhl geniální systém, kdy je snižujcící se odměna za těžbu nahrazována rostoucími poplatky z transakcí. Transakce ve smyslu utrácení nejsou – jen z burzy na trezor a naopak. Téměř nikdo s BTC neplatí jen ho syslí a doufá v nárůst hodnoty. BTC neni zlato, které se nikdy nezkazí, nezrezne atd. Když se nebude používat, v důsledku halvingů se síť zhroutí.
LN není řešení – nepřináší téměř žádné odměny za transakce.
Pokus o změnu škálování v roce 2017 (BCH) dopadl špatně, obávám se že další pokus dopadne stejně.
Výše zmíněné kryptoměny tento problém nemají.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Zatím to zjevně problém není a až to po x halvinzích (nebo jak se to skloňuje) bude aktuální, tak se to může řešit. V době forku BCH to zřejmě v komunitě nepředstavovalo palčivý problém, takže BCH zašel na úbytě, byť ze začátku se držel pozoruhodně vysoko. XMR, XRP, XLM mají zoufale malou tržní kapitalizaci, jejich cena by musel vzrůst více než 100krát…, což chápu, že by se někomu líbilo (mimochodem taky je historicky držíme, tak jen houšť, ať je můžeme odprodat do BTC za nějaký super kurz…)

Fantom

Můj názor je ten, že pokud XMR uspěje (doufám, ale státy ho budou jistě chtít zničit) bude jeho cena (1 mince) mnohem vyšší než 1 ETH. Vždyť mincí monera, přestože jich není definitivní počet, je méně než mincí BTC a ještě pěkných pár let bude. To jestli XMR uspěje bude asi otázkou prosazení lidských svobod. Je to totiž ekvivalent skutečné digitální hotovosti.
Ostatně mi docela už dělá čáru přes rozpočet. Touhle dobou už jsem očekával že budu nakupovat za cenu cca 50 USD a ono se drží skvěle. I dlouhodobý kurz vůči BTC ukazuje že je mnohem pevnější než drtivá většina altů. Dokonce se dá říct, že od počátku bear marketu je úspěšnější než BTC 😀

Poslední editace 1 rok před přes Fantom
Bart.

otázka, co je výsledkem takového budoucího fragmentovaného trhu s mnoha různě úspěšnými měnami. Určitě už nebudeme moci mluvit o omezeném množství mincí. Když bude jedné “málo”, ujme se další a další. Nebude to sice řídit žádná vláda, ale jen zájem lidí. A ten jak známo jde přes internet ovládat úplně výborně – stačí si vzomenout na Doge :). Sem tam nějaká mince loficky tedy i skončí (protože kde je vznik, musí být i zánik) a lidi přijdou o své úspory mnohem rychleji než obávanou inflací…

No nějak se nám ty bazální teorie svobodného krypta jako záchrany lidstva začínají rozpadat, ne :). Ale jako hračka na burze to asi bude dobrý 🙂

Fantom

“Jedné málo” asi nikdy nebude. Když umí dobře škálovat stačí i 1 kryptoměna pro celý svět – dá se platit “pikomonerem” 🙂 Ale dnes je to stejné s fiatem. Každý stát má svoji vlastní národní měnu a většina nestojí za mnoho. 🙂 Například turecká lira je na tom hůře než většina kryptoměn. A to je měna velikého státu se spoustou obyvatel. Kromě tak cca 20 volně směnitelných měn – ČNB zveřejňuje jejich kurzy každý pracovní den, jsou všechny ostatní takové “fiat shitcoiny”. Oněch 20 požírá pomalu ona inflace a všechny ostatní během pár let (většinou méně než 1 lidská generace) zanikají, vláda daného státu škrtne pár nul a měnu přejmenuje. A takhle pořád dokola. Proti těmto měnám (pro spoustu lidí na světě to je standard národní měny) je onen inflací sežraný USD cihlou zlata 🙂 Tito lidé přicházejí o své úspory v domácí měně neustále, proto se snaží ukládat úspory do něčeho jiného – viz. popularita zlata či hotovosti USD v zemích třetího světa.
Ve volné celosvětové soutěži kryptoměn jich klidně může uspět více, těžko jich ale bude více než ona cca dvacítka současných top fiat měn.
Uvidíme jak to bude dál. Je pravda, že “vyhajpovat” se dá lecos a Elon s DOGE dokázal divy. Uvidíme jak to s ním bude vypadat dál. Osobně mu nevěřím ani trochu. Počkáme zda má Elon s DOGE nějaké zvláštní plány, či je to jen jeho způsob jak z lidí vytáhnout peníze.
Potenciál má krypto veliký, ale je jen na lidech, jak tutu příležitost uchopí.
Je možné že se neprosadí žádná kryptoměna, ale tenhle scénář považuji za nepravděpodobný. Krypto tu je a zůstane – tohle tvrzení si myslím bude platit. Jaká konkrétní měna uspěje – to je otázka … .

Rob

Jen podotýkám, že když se odpojil fork BCH, bylo to v době, kdy se transakce na BTC zpracovávaly za cca stokorunový poplatek klidně několik dní. Byl to velký problém. Ne malý… BCH nicméně pouze oddálil stejný problém. A krom toho Roger Ver je… Jak to napsat slušně…?

Stephanos

Popravdě moc nerozumím tomu, proč by se s odlivem těžařů měla snižovat bezpečnost. S klesajícím celkovým výkonem těžařů se přece sníží i náročnost těžby (po určité době), takže potvrzení bloku by mělo být stále víceméně konstantní (s možností dočasného výkyvu při náhlém poklesu výkonu) nebo je to snad jinak? Přiznávám se, že se v technických detailech protokolu až tak nevyznám.

Fantom

S klesajícím počtem těžařů se sníží hashrate i náročnost těžby. S dalším odlivem těžařů opět. Nižší hasrate = nižší bezpečnost. To ale není hlavní problém nyní. Hlavní problém je nulová adopce BTC jakožto MĚNY. To že si ho každý schová v peněžence BTC tak jak je navržen zničí. XRP/XMR to nehrozí. Každý halving směřuje k půlení odměny – koncept Satoshiho předpokládal obrovsky rostoucí adpoci (tedy placení za běžné věci, tedy obrovské množství transakcí). To není BTC ani technicky schopen a LN nedodá těžařům poplatky. Řešení jsou, ale BTC komunita je nehodlá přijmout. Kausa BCH se asi bude opakovat a řešení nebude. Lidé přejdou na jiné coiny. Není to otázka zítřka, ale je dobré o tom vědět.

Dom

Ergo 🙂

Ivan

Další pesimisticka analýza a naděje zadne:-(

Nemam

Ber to pozitivne. Pokud jsi projebal prachy, tak setri, vzdelavej se a cekej na dalsi prilezitosti

Stephanos

Přesně naopak. Je to nadejě na nákupy za skvělé ceny. 🙂 Jestli někdo utratil všechny prachy za ceny v blízkosti ATH a teď mu na další nákupy už nic nezbylo, není chyba v bitcoinu, ale ve špatné obchodní strategii.

Zellosh

Zdravím.Mam dotaz.K čemu je Btc za cenu 1k$?

Frantisek

K tomu, abys jich hned 100 koupil!

pietro

Co takhle “SKVĚLÁ NÁKUPNÍ (INVESTIČNÍ) PŘÍLEŽITOST”? Myslíš, že by se to tak dalo nazvat?

Bart.

Jak roste blbá nálada, tak to co před rokem vypadalo jako skvělá nákupní příležitost může nyní vypadat i jako pěkná past. Ono vždy když něco na trhu dělá moc lidí najednou, tak je to nakonec past. A ten nákup pod 10tis určitě zvažuje tak 100mil lidí :). Na všechny to asi nevyjde, ale to je celkem jedno. Spíš marně hledám ty další, co to pak poženou dál nahoru na 20-30-40. Existuje v tuhle chvíli ještě někdo takový? Nebo to bude tak, že kdo nestihne 10, tak počká, až to tam spadne podruhé za měsíc nebo dva a nakonec se podíváme ještě níž? Snad už brzy uvidíme…

Rob

Barte, myslím, že je to jinak. Teď věří kryptu jen málokdo právě proto, že je na takto atraktivních cenách. A lidé začnou masivně nakupovat zase až na těch 30-40-50-60-70k atd. Zase, až už bude téměř pozdě. A ve chvíli, kdy by měli prodávat (pokud spekulují na fiat a krypto je tedy prakticky nezajímá, což jsou téměř všichni), si budou naopak myslet, že to nikdy neskončí. Přesně v tom okamžiku bude konec. Tato skupina lidí (a ta je možná úplně největší) bude opět prodávat Ve ztrátě a stanou se z nich zahořklí pesimisté. Určitě nebudou nakupovat při dobrých cenách.

Bart

Nevím no, stejně chybu udela člověk většinou maximálně 2x. Proto si myslím, že už v rámci retailu není moc lidi, co skočí na fomo. Buď se už tak moc spálili, že krypto nesnáší a nekoupí. A nebo čekají nákup pod 10. Pro třetí skupinu už není kde brát lidi, prostě došli :).

Rob

Naopak. Je vidět, že lidé se chovají stále pořád stejně. Je to o psychické síle. Představte si, že jste spálený Bitcoin pesimista, ale peníze byste chtěl. Občas kouknete na graf a zjišťujete, že jde Bitcoin pořád a pořád nahoru. Dokonce tak, že kdybyste už kousek měl, máte vystaráno. Vtip je v tom, že to celé trvá dost dlouho a víte, jak to chodí s psychikou lidí, když něco trvá hodně dlouho… Dlouhé měsíce se díváte, jak Bitcoin stále jen stoupá a stoupá o nemalá procenta každý den. Ale protože jste se spálil, nechcete nakupovat. Jenže ty zisky ve skutečnosti chcete. To popálení vás ale může dost dlouho zdržovat, než si řeknete “tak dobře, já to ještě vyzkouším. Rok a půl to jde jenom nahoru, to by v tom byl čert, aby to nevylezlo ještě aspoň kousek”. Jinými slovy uděláte ústupek. Stejný ústupek, který vedl k rozhodnutí například prodeje ve ztrátě. Uděláte ho, protože jste typ člověka, který prostě tuto vlastnost má. No jo, jenže takových lidí je plno. Proto se vám reakce trhu může zdát až zázračně přesná. Totiž v okamžiku vašeho nákupu, který přišel pozdě, protože jste otálel do doby, než chamtivost přebije pesimismus, se trend otočí. Jakmile jsou ceny zase hluboko pod úrovní nákupu, opět přijde myšlenka zachránit alespoň to, co zbylo, i když jste se předtím zařekl, že budete hodlovat. A proč? Je to prostě určitý tip lidí, kteří mají slabé zásady a proto prostě nemohou nikdy vydělat na investicích. Boji se držet strategie, aby nepřišli náhodou o všechno. Leda s neuvěřitelným štěstím mohou být někdy v zisku. Bohužel pravdou je, že tito lidé za svou liknavost stále jen platí. A platí těm druhým. Proto se na ty druhé mohou teoreticky i zlobit, když se to takhle vyhrocuje dostatečně dlouho. Víte, jak to myslím? Samozřejmě celou dobu mluvím o hypotetické osobě.

Zellosh

Ano souhlasím.Ale ta tržní kapitalizace bude tak malá,že bude Btc k čemu?

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Jen poznámka, kdo má nakoupeno za 5k+, tak rozhodně na 1k prodávat (protože to půjde na nulu) nebude, protože si řekne, že “to už nemá ani cenu”. Prodělat 80, 90 nebo 100 procent je totiž už v podstatě jedno. Z toho je jasné, že něco jako 1k už nemůže nikdy nastat, protože valná většina má nakoupeno za 5k+. A podle nás nenastane ani 5k, nevěříme ani v 10k a tomu, že se dostaneme do oblasti 12k dáváme tak 10 %. Kupujích natěšených kupovat za 12k jsou kvanta, 10k ještě více. Stejně jako minule, když jsme byli na 3,5k a všichni se těšili na 2,5, 1,75k atd… Ale jako myšlenkové cvičení dobré…

Poslední editace 1 rok před přes Pandrhola & Trautenberk & Krkovička
Fantom

Zajímavé. A věřili jste před 1 rokem na ATH že je možnost že BTC půjde pod 20k?
Pokud BTC nepořeší mnou popsaný problém, tak půjde na 0. Za nějakých 10-15 let tam skončí a ne že bych mu to přál. Bude to tak jak píše Bart. Hodleři to všechno zaplatí. Když jsem o těch 20k před rokem psal, tak se většina jen smála. Příští rok si řekneme jak silný je support na 12k. Dokonce je možná i šílená varianta nového ATH na cca 100k a potom cesta k 0. Tedy pokud by se našlo dostatek hejlů a také dobré makroprostředí na nové FOMO. 🙂

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Popsaný problém bereme, ale nevidíme důvod, proč se neměl řešit. Na spirálu smrti prostě nevěříme a na nulu už vůbec ne…

Fantom

Onen problém se v roce 2017 vyřešit nepodařilo a to ne z důvodu že by řešení nebylo, ale protože ho komunita odmítla. Tento problém se časem vrátí a bude mnohem naléhavější a těžko předpokládat že to dopadne jinak. Ne proto že by byl BTC špatný, ale kvůli tvrdohlavé komunitě přesvědčené o “dokonalosti kódu” a při neustále padající hodnotě se BTC maximalisti/fundamentalisti prohodlují na ne 0, ale minimální hodnoty. Tito budou své BTC hodlovat, ale poptávka ostatních nebude a cena tak nebude moci růst. Kryptoměny mohou buď uspět – to znamená trvalý nárůst hodonty (měřeno fiatem) se snižující se volatilitou nebo její neúspěch – trvalý pokles, dlouhodobě až k nule. Od počátku tohoto bearmarketu je XMR úspěšnější než BTC – stačí se podívat na graf XMR/BTC. Je to pro mne překvapivé. Ukazuje to že o XMR je stále zájem. Ale připravovaná regulace – v podstatě zákaz XMR a ostatních privátních mincí na burzách (v EU nyní pod vedením českých europoslanců 🙁 ) asi s cenou hodně zamává a může budoucnost XMR opravdu ohrozit. No, alespoň je vidět čeho se politici opravdu bojí.

Bart.

já věřil na 10tis už od doby, co jsem za 40tis prodal poslední zbytky ještě v růstu :). A myslím si, že to dáme. A že by to šlo ještě níž si nechci ani připustit. Ale vyloučit se to nedá. Ono těch natěšených na nákup nebude zas tolik, protože je doba zlá a volné peníze jaksi mizí. Někde se tu řešili nemovitosti. Četl jsem, že zájem nakupujících je pořád obrovský. A jediný a podstatný důvod, proč trh zamrzl je ten, že jaksi vymizely levné hypotéky. Takový detail a jaký to má vliv na trh, že. Pokles na 20% říkali. Takže s tím nákupem na 10tis to bude podobné. Zájemců moc, ale těch reálných už tolik nebude. A tohle je jen o objemech o ničem jiném…

Zdeněk

fajn,,ok a otázka pro všechny v této diskuzi , můžete sem dát zdroje, počty, predikce, jak si stojí burzy( účetně ) a hlavně objemy lidí, adres pohybujících na trhu,kolik kdo kupuje a prodává atd …,, aby se na jaře neukázalo že vlastně existuje jen jedna burza a crytpo zajímá jen nižší desítky milionů lidí…..

Darth Karel

“Když s popsaným scénářem nebudete kalkulovat, co uděláte? Nejspíš prodáte”

Ano, ale třeba svoji ledvinu jenom abych nakoupil 😀

bkf1

“jakmile se něco v globální ekonomice rozbije?”
To se děje neustále a bohužel ještě dlouho dít bude, než se povede ten “hnědý kolotoč” znatelně zpomalit. Zatím jen zrychluje…

Filip

Až na nulu. Až na úplnou nulu.

spot_img