21.03.23 Analýza ropy Brent – Pokles cen ropy zvyšuje obavy z globální recese

4.6
(9)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Cena ropy Brent v posledních několika dnech hluboce klesla. Takový pád v souvislosti s potenciálním začátkem bankovní krize může znamenat jediné. A to jest obavy z globální ekonomické recese. Není to ale tak jednoduché, jak si za okamžik vysvětlíme. Jelikož na trzích panuje dost slušný chaos. A nevím, co si mám o tom myslet.

Chaos na trzích, co si o tom myslet?

Když začne strmě klesat cena ropy, je to avízo pro příchod ekonomické recese. Respektive se trh s ropou Brent takto chová, když recese klepe na dveře. Naopak zlato v takových chvílích začíná zase strmě stoupat na ceně. A akcie by měly jít logicky dolů. Protože jde o riziková aktiva. Pro Bitcoin by mělo platit to samé. Ale přesto došlo v poslední době k excelentnímu kurzovému vzestupu.

Zatímco akcie (celkový trh) jsou v těchto chvílích spíše bez větších pohybů. Trhy se prostě chovají navzájem protichůdně. Někde je recese očekávána, jinde to vypadá, že vůbec. Zkrátka chaos. Docházelo k něčemu takovému v historii? Nepamatuji si, že bych někdy na něco takového narazil. A myslím si, že se to děje z důvodu příliš velkých zásahů ze strany měnových autorit jako je Fed.

Cena ropy Brent nejníže od konce roku 2021

Takže cena ropy Brent se překvapivě rychle propadla po S/R levely 80 a 76 USD za barel. To jsou zrovna úrovně, které jsem dlouho vyhlížel a pokládal je za relevantní. A kurz nimi projede jako by ani neexistovaly. To jsou paradoxy, že ano? Propad ceny ropy Brent se zastavil až nad S/R levelem 70 USD za barel. Také jde o silnou hladinu. Jen jsem nečekal, že se kurz ropy propadne až tak hluboko. Dostali jsme se na úrovně, kde byl trh posledně zhruba na konci roku 2021.

Zdůrazňuji, že je pořád kam padat. Ropa Brent má tendenci hodně otáčet až pod 50 USD za barel. Alespoň dle kurzového vývoje z předešlých mnoha let. Můžeme jít proto mnohem hlouběji. V každém případě, je bull trend na ropě pryč. Od vrcholu z minulého roku kurz ropy Brent klesl o cca 48 %. Rostoucí trend, který trval od dubna 2020, po dvou letech tedy skončil. Jenom jsme to ještě před rokem nevěděli.

Závěrem

I když vás ropa Brent třeba z obchodního hlediska nezajímá, je dobré mít o tomto trhu základní povědomí. Nyní se zřejmě potvrdil klesající trend, který může vydržet klidně celá léta. Zároveň nám to potvrzuje, že se blíží ekonomická recese. Jde o jeden z ukazatelů. Zároveň je pokles cen ropy i deflační. Respektive to implikuje klesající inflaci.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

Čili je to vlastně dobrá zpráva.

spot_img