20.08.21 Technická analýza XMR/USD – otevře se cesta pro další cenovou expanzi?

5
(1)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

V dnešní analýze se zaměříme na Monero (XMR), což je zrovna altcoin, kterému jsem se hrozně dlouho nevěnoval. Myslím si tedy, že to mnozí z vás ocení, protože co tak sleduji, Monero má docela dost fanoušků. Jinak ve včerejším streamu jsem vysvětloval, jak může restriktivní politika Federální rezervní banky negativně ovlivnit Bitcoin.

Čím dál více se totiž předpokládá, že Fed nákupy v rámci kvantitativního uvolňování začne snižovat. Pospolu s tím určitě dojde ke zvýšení sazeb. Dostupné likvidity na trhu markantně ubyde, což přirozeně není pro trhy nic přívětivého. Jak bude reagovat Bitcoin si netroufám říct, ale můžeme si být jisti, že když začne na akciovém trhu panika, přeleje se to i na vše ostatní.

Aktuální situace na 1D TF XMR/USD

Vzhledem k tomu, že jsme se tomuto altocinu dlouhou dobu nevěnovali, chtělo by to alespoň ve stručnosti uvést čerstvou historii vývoje. Během toho květnového pádu si Monero odepsalo na 70 % ze svého all time high. Takový drop je hodně bolestivý, ale zas na druhou se může jednat o dost dobrou příležitost na střednědobé držení.

XMR

Každopádně se pokles zastavil na S/R levelu 185 USD a lokální high se vytvořilo na cca 316 USD. Následovalo pár retestů řečeného S/R levelu, díky čemuž máme stranové obchodní pásmo, ze kterého lze vycházet. Navíc hladina 185 USD fungovala docela spolehlivě, takže ta snaha bránit úroveň malá rozhodně nebyla.

Od začátku srpna Monero útočí na S/R hladinu 290 USD, kterou se prozatím nepodařilo překonat. Můžete sami vidět, že těch zamítnutí je v blízkosti hladiny více než dost. Před několika dny došlo k menšímu propadu, který byl do jisté míry i potvrzený objemy. Nebyl to ale vyloženě monstrózní výplach.

Díky tomu, že si Bitcoin drží svoji pozici, tahá přirozeně i ostatní mince. Býci toho tudíž nyní využívají a snaží se zase k 290 USD přiblížit a pokusit se o průlom. Zatím je ale ten nákupní tlak dosti slabý, což je samozřejmě na pováženou. Rozhodující však bude samotná reakce na rezistenci.

Mezi následné překážky patří hodní hranice obchodního pásma, S/R level 348 USD a pak 425 USD. Když se ovšem podíváte na objemový profil, zjistíte, že od S/R hladiny 290 USD není praktický žádná silná rezistence. Pokud bude Monero dost silné na průlom 290 USD, pak se ta pomyslná brána rozevře téměř dokořán.

Ale jak neustále říkám, zásadní je stav na Bitcoinu. Jestli se zde odehraje výplach, smete to i XMR. A na Bitcoinu je situace právě dost schizofrenní. V každém případě, pokud se kurz XMR udrží nad 290 USD, je to hodně pozitivní.

Indikátory

Hodnoty RSI mají lokální vrchol na cca 71 bodech, takže se trh nijak vysoko nedostal. Momentálně jsou hodnoty na 58 bodech, tudíž prostoru pro expanzi je více než dost. Na MACD došlo čerstvě k bearish crossu, ale negativní momentum nic moc nepředvedlo.

Závěrem

Mně se trh s XMR na první pohled libí, protože při proražení nejbližší rezistence je zde potenciál na další pokračování v cenové expanzi. Překážky v cestě sice stojí, ale nejsou moc silné. Pokud tedy Bitcoin nadělí příznivé prostředí na krypto trhu, můžeme se těšit s dalšího cenového růstu XMR.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Moc děkuji za analýzu Monera. Ani nepamatuji, kdy tu byla naposledy. Je jasné, že celý trh následuje BTC a kam jde bitcoin jdou i alty. Ale XMR je alt který má jednoznačně budoucnost. Krátkodobě jsem samozřejmě u XMR, stejně jako u celého krypta bearish. Ale dlouhodobě – (jednou se trh pročistí a možná o dost víc než by si mnozí včetně mě přáli) jsem velice bullish. Monero má totiž všechno to co nyní chybí bitcoinu aby byl dokonalou kryptoměnou. Je privátní, ASIC resistentní a má přednastavenou budoucí inflaci po vytěžení – tail emission. Kdyby si Satoshi mohl nyní vybrat mezi BTC a XMR věřím že by vybral XMR.

Michal

Kdyby byl Bitcoin jako Monero, tak teď stojí taky těch 200 dolarů. Anonymita by podle mě bránila v adopci v současném měřítku. Státy by to hned zaklekly, daleko razantněji než teď.
Už nyní má Monero problém, že na některých burzách není listováno.

Fantom

Možná je to férová cena 🙂 Anonymita je nutnost, bez ní se může stát bitcoin jen hračkou v rukách mocných – viz zajímavý komentář Romana Týce na E15 z 16.8.2021.
K čemu bude krypto, když stát označí nějaké adresy za “zakázané”? Dále je tu hrozba centralizace těžařů a jejich podlehnutí státní autoritě. Krypto mělo být v rukou prostých lidí, ne finančních struktur. Státům najednou bitcoin nevadí, když díky Chainanalysis a dalším firmám mohou monitorovat adresy a určovat které jsou OK a které ne. Tohle není finanční svoboda, kterou chěl Satoshi.

Magister peditum

Zrovna moneru hrozí centralizace taky. První 2 těžební pooly dají dohromady přes 51%.
Jinak férovou cenu určuje trh.

Fantom

Trh určuje tržní cenu. Může být nadhodnocená nebo podhodnocená a to se právě na trhu časem ukáže. Proto “férová” cena a tržní cena se mohou lišit. Jak je to nyní asi nikdo neví. Různé cenové bubliny se mohou tvořit i roky, často se mluví o 10-letém cyklu, tak možná už přetahujeme – myslím akciový trh, který může srazit všechno. Najít dokonale centralizovanou kryptoměnu není jednoduché – znáte-li nějakou, dejte tip. U Monera doufám že těžební pooly tvoří mnoho jednotlivců a mohou se případně přeskupit, ale možná se mýlím.

Magister peditum

V tom případě je “férová” cena naprosto abstraktní myšlenkový konstrukt každého z nás. Proto se vždy řeší jenom tržní cena. V minulosti se jako docela centralizovaná kryptoměna ukázal ETH, což taky vedlo k jejímu rozdělení. Těžební pooly XMR jsou stejně jako u BTC samozřejmě vícero osob. Jde o to, že pro 51% zásah do blockchainu má teoreticky blíž XMR než BTC. Jinak je sice pěkné myslet si, že kryptoměny budou navždy mimo instituce, ale v reálu musí kryptotrh přijmout i ony. Pokud nechceme, aby byl navždy na hraně zákona. AnCap bohužel/bohudík zatím nezvítězil.

Fantom

Ano. Férová cena je abstraktní pojem a je pro každého jiná. Kdo kupuje, věří že cena je podhodnocená a naopak kdo prodává věří že nadhodnocená. Trh by k ní měl vždy mířit. Je jasné že to přesně nikdo nedokáže odhadnout. Pokud do těžby BTC vstoupí velkokapitál a možná se tak už stalo, stane se opravdu komoditou – digitálním zlatem, ale už nebude měnou. Bude to digitální ekvivalent cihličky zlata s puncem od těžaře a kompletní evidencí všech majitelů. Státní orgány s tím budou naprosto v pohodě. Chtějí to ale lidé? Svůj majetek neutajíte nejen před úřady ale ani před nikým jiným. Komerční společnosti budou moci poskytovat data komukoliv. Monero je digitální ekvivalent hotovosti. Je pravda že státy ho mohou “zakleknout” a jeho cena půjde drasticky dolů. Pak by se mohlo jednat o mimořádnou obchodní příležitost. Riziko je ale samozřejmě obrovské. Pro mě je monero symbolem digitální svobody. To ale neznamená, že ji nemohou státy zkusit zadupat do země 🙁 Přesto doufám, že by to Monero přežilo. Nakonec uspějí ty kryptoměny o které bude zájem. Poptávka je totiž jediným důvodem pro jejich ocenění. Ale vědět nyní co budou lidi v budoucnu chtít??? Já věřím že privátní mince mají svůj smysl, ale jejich čas může přijít až mnohem později.

Michal

No pochybuji, že férová cena BTC je 200 dolarů. Kdo by ho pak těžil? 😀 Musí se to držet nad 10k, jinak se to nevyplatí. Krátkodobě to vydrží, ale na 200 to určitě nepůjde, to by skončil BTC.

Samozřejmě jde tedy zjednodušit těžba, ale tohle by byl zásek jako prase.

Fantom

Byla to samozřejně nadsázka, ale poptávka dlouhodobě určuje cenu. A to u všech aktiv. Bude-li dlouhodobě klesat zájem, bude klesat cena, následně bude klesat zájem těžařů a hasrate. Je to stejný kruh jako při růstu ceny, jen se roztočí na opačnou stranu. Komoditám jako je ropa a uhlí hrozí ve velmi dlouhodobém horizontu totéž – pokles zájmu, pokles ceny a pokles těžby. V ČR mají již brzy přejít uhelné elektrárny na plyn a je pravděpodobné, že boje o prolomení limitů např. v severočeské hnědouhelné pánvi budou brzy bezpředmětné, protože toto uhlí se už nevyplatí těžit. Já ale věřím, že o krypto bude zájem a privátní transackce jsou jedním z důležitých faktorů. Současně se ale obávám, že letošní extrémní růst cen nebyl způsoben ničím jiným, než touhou na kryptu okamžitě! vydělat, a to je jasný příznak bubliny. To, že se může nafukovat hodně dlouho je ovšem věc jiná … .

Michal

No jo, to je pravda, že lidi chtěli zbohatnout hned. Jenomže co má dělat takový průměrný občan, když vydělává 20 tisíc čistýho a může měsíčně investovat tak 4 stovky? To je jasný, že to narve do Dogecoinu a bude doufat, že otočí mega. Bubliny jsou zrádné a plné zoufalců, ale ti nemají jinou možnost. Vždycky mě rozesměje třeba Buffet, který propaguje hodnotové investování s růstem tak 8% ročně. Na tom nikdo nikdy peníze nevydělal.

Fantom

No právě. Ale to není ani trading, natož investování. Je to jenom gambling a to může vyjít jenon pár jednotlivcům, kterým to zaplatí ti ostatní a většina běžných lidí prodělá. Nakoupit takové hrůzy jako Cumrocket nebo Babydoge je jako vsadit ruletu.

spot_img