18.06.22 Analýza BTC/USD – Frustrace všudypřítomná, pozor na emoce

4.7
(12)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) brzy v sobotu ráno zaznamenal další pokles, který nás dostal pod 20 000 USD. Jak jsem říkal ve čtvrtečním streamu, to riziko propadu pod 20 000 USD bylo dost veliké. Čili psychologickou hladinu jsme překonali, ale de facto jsme pořád na supportu. A vůbec první od 30 000 USD, který je relevantnější.

Pořád je tedy šance, že se toho bearmarket rally dočkáme, aniž by bitcoin padl na hluboké akumulační úrovně, které jsou zhruba kolem 12 000 USD. Nesmíme ale padnout pod aktuální supportní pásmo. Jinak asi vážně smola.

Vzdělávací články Kryptomagazinu, které byste si měli přečíst (2. část)

Psychologie trhu

Ta burzovní psychologie je nyní vážně dost špatná. Jednak se všichni bojí a jednak je znát takové to zdánlivé smíření, že bull market je definitivně u konce. Největší psychický nátlak musí nyní logicky snášet všichni investoři, kteří nakupovali na cenách nad 30 000 USD. Pokud ještě neprodali, prožívají dilema, zda to mají učinit nyní. Navíc je na ně i vyvíjen nemalý tlak z okolí, protože už i ti největší moon boys rychle otáčí a predikují katastrofy – zase zkrátka primárně cílí na ty emoce.

Ještě před půl rokem ti stejní dělali videa, jak investují statisícové částky do akcií jakožto ochranu proti inflaci a nyní zase dělají videa na to, jak celý trh klesne o desítky procent. Naprostá nekonzistentnost. Mimochodem, ta frustrace je i znát pod některými mými příspěvky. Po více jak roce se ve větší míře objevují takové ty „hejt“ komentáře a snaha vkládat mi něco do úst (slaměný panák).

Což je dáno i tím, že si v obecné rovině dovolím kritizovat tvorbu jiných „analytiků“, jejichž jediným cílem je naprostý clickbait a snaha říkat přesně to, co jejich sledující chtějí slyšet. Respektive, každý je zodpovědný sám za své rozhodnutí. Jestli člověk poslouchá moudra naprostého clickbaitera s thumbnaily, kde dělá dětinské obličeje s pusou dokořán, nebo klučinu, kterému bylo maximálně tak 23, je to problém toho jedince. Když jim poté jejich modly zkritizujete, jsou agresivní. Což je právě odrazem nynější psychologie na trhu.

Fear & Greed Index BTC
Fear & Greed Index

Jinak Fear & Greed Index je na totálním dně. Momentálně ukazuje 6 bodů a mám dojem, že tak nízko snad nikdy nebyl. Vlastně byl, jedinkrát v roce 2019. S tím rozdílem, že jsme na minimálních úrovních moc dlouho nevydrželi. V každém případě jsou ty emoce natolik špatné, že bych si dovolil tvrdit, že v rámci konfluence se jedná o signál pro bitcoin. Respektive weak hands prodali, teď je příležitost pro silné ruce.

Aktuální situace na 4H BTC/USD

Ukážeme si bitcoin pouze na 4H grafu, protože na vyšších časových rámcích se toho příliš nezměnilo. Navíc zítra je pravidelná video analýza, takže si zpracujeme komplexnější shrnutí až zítra. Každopádně na 4H grafu můžeme sledovat jednu podstatnou věc. Negativní momentum zesláblo, zatímco objemy zůstávají relativně vysoké.

Jakmile se bitcoin dostal pod 25 000 USD, objemy zůstávají na vcelku solidních úrovní. Cena sice pokračuje v soustavném poklesu, ale dochází k častým výkupům doprovázených nemalým volume. Čili se na současných úrovních již ve velkém nakupuje. Proč bitcoin tedy nejde nahoru? Protože prodávající jsou hrozně agresivní. Hází do trhu BTC za market, takže postupně absorbují poptávku.

BTC

V každém případě máme pořád šanci na pěkný odraz. Ccce do toho akorát pořádně šťouchnout. Pak se klidně můžeme zase za 10 dní pohybovat v blízkosti S/R levelu 26 500 USD. Trh je hrozivě přeprodaný a té munice není přirozeně nekonečno. Čili chceme vlastně vidět dead cat bounce. Trh se pročistí od těch nejvíce přepákovaných shortařů a naopak vznikne příležitost pro nové akumulace short pozic.

Kdy to začne být zlé? Jestli bitcoin klesne zhruba pod 18 000 USD, v dohledné době určitě již ceny nad 23 000 USD neuvidíme.

Závěrem

Jinak nyní hraje do karet býkům i fakt, že altcoiny tolik neklesají. Respektive krvácí buď stejně jako BTC, nebo krvácí méně. Takže se altcoiny teprve ještě vypláchnou, nebo mají své lokální dno a čeká se pouze na bitcoin.

Investiční riziko a jeho druhy

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

45 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
45 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Volodymir

Jde to všem asi na 5000 tisíc dolarů, to je konec, tento rok se to už asi nevzpamatuje.

Bart

Můj odhad je 8tis a jen s malym odrazem. Pak nekolik let bahna. Kdy bude dost sanci nakoupit za málo, ani málokomu se bude chtít.

Zástavi se to až tehdy, až se na tom shodnou velryby. Samotný vyplaseny retail to nezachrání. Ti co se těšili na propad většinou ukvapene investují dřív než by měli a jen pribrzdi pokles. Většinou se jen nechitaji do dobře připravených pasti. Psychologie investora je holt svina 😀

Vojtech

Ano, trh je přeprodaný, až běda. Nedivil bych se “menší” pumpě během zítřka. Zaviracka weekly někde kolem 22.3k alias babo rad s close na ma200w. Ale kdo ví. Trh je teď minimálně stejně iracionální, jako byl v 11/2021. Mám btw tušení, že si nějaká hodně silná entita či skupina entit jde brzy vysát vyšší statisíce btc z trhu = mimo kapitulace retailu donutit prodat též řadu firem, Saylorovo cirkus nevyjímaje…

Petr 2
Hodnocení článku :
     

To že o 30k , se tady psalo jako o silné nakupni rezistenci , ale stejně tak jako o pasti bylo dané. To že 30 k byla past bylo více zřejmé pro obchodníky kteří o kryptu ví své .
Otazkou je teď kde až se velcí dohodli shodit btc a druhou otázkou zda po další vystřelu a tentokrát tomu věřím nepřeskočí ETH BTC .je dobré mit postavené nákupy i tam kde to zní šíleně ale zase vím o kryptu své.
Samo že to že půjde btc přes 50k znovu je jasné ale musíme prvně vysypat zase všechny hejly .

Vojtech

Na ja, hejl hitla. Co furt máš s těmi “hejly”?? A já naivně doufal, že řádná dovolená ti prospěje 😂 Ne, vážně, co to je ten hejl? Nikde jinde to neslýchám, to je nějaký tvůj svébytný invent? Terminus technicus? Každopádně té vítám po (asi?) dovolené a zdravím tě srdečně, plebejče😎

Petr 2

Ahoj, hejl se tady používalo před pár léty.
A tak jsem si na to zvyknul. Když jsem se sám tenkrát za hejla pasoval. 😉

Byla okurková sezóna no ale když přišly nákupní alerty je třeba koukat a shánět info.
Krom infa kterak krypto bankrotuje atd 😉

A bude super sledovat jak z odborníků na tleskání se stanou odborníci na krachujíci krypto.

Jinak hodně 🍀 na dobré nákupy.

Vojtech

Ok. Díky, Petře, i tobě hodně štěstí 😉

Fantom

Definice výrazu “hejl” se tady řešila před více než rokem. Je to skutečně terminus technicus. Používal se za první republiky mezi pražskou galérkou a asi i mimo hlavní město. Každopádně zmínka je i v seriálu Hříšní lidé města pražského. Jedná se výraz pro člověka, který má být “nalákán a oškubán” nejčastěji v hazardní karetní hře. Ale může se jednat i o jiný “výhodný obchod”. Smyslem je ale nalákat důvěřivce a obrat ho.

Vojtech

Hezké, díky, asi tedy též zařadím do slovníku 🙂

czhunter

Kdy to začne být zlé? Jestli bitcoin klesne zhruba pod 18 000 USD […]”

Čili – čti: zítra.
Možná ještě dneska večer (CET).

Kycok

Možná ještě dnes, to vidím další týden buď aspoň trochu oživení a nebo to splachne ty longy a budeme na 12 🙂

Vojtech

No, to je právě ta zapeklitost – kam až sahají ty stopky/likvidacky. 12-14k je trochu moc mediálně propíraných v poslední době. No a pokud dojde na masivní long squeeze – tak minimalne na desítky vteřin se můžeme podívat až … who knows where🙂

Kycok

Jasné, nikdy to nesedí, když se začne psát vehementně 12.000$ tak to znamená buď pod 12 a nebo to tam ani nedojde ale s tím fundamentem teď, že moon boys placou a tlačí svoje ovečky k prodeji se nedivím pod 12.000$ každopádně je to ještě desítky procent daleko.

czhunter

Tak, 18K prolomeno, tak uvidíme co věštba.

Edit: respektive, právě se o kótu 18K bojuje, ale je skoro jisté, že to obránci neudrží.
ETH kapituluje

Poslední editace 8 dní před přes czhunter
czhunter

Tak nakonec ne, nakonec bude boj delší než jsem čekal.

Libor

Frustrácia je pochopiteľná a normálna u tých, čo aj reálne obchodujú krypto s vlastnými peniazmi a nie iba v symbolickej výške, čo vlastne zodpovedá forme demo tradingu. Naopak tí, čo reálne neobchodujú a iba o trhu píšu akademické články, resp. tí, čo stoja dlhodobo mimo trh a čakajú na “Godota”, tak tí sú samozrejme vždy v pohode, lebo im o nič nejde, nič neriskujú, žiadny stres, žiadne nervy z manipulovaného krypto trhu. Frustrovaní sa možno poučia a budú v budúcnosti viac hedžovať a riadiť kurzové riziká. Nefrustrovaní sa asi neposunú ďalej a budú ďalej v pohode iba komentovať trh ako doteraz…

Soudce Ti

Tohle je konec Tesly
Veškeré peníze přišly vniveč.
Půjčky oproti hodnotě Tesly jsou už teď skoro nesplatitelné.
Musk zničil další firmu.

Kycok

Jestli myslíš investici do BTC tak jsou to pro ně drobné, a Musk má velký vliv, hodně patentů a technologií. On si investory najde i kdyby to měla financovat celá USA 🙂

Soudce Ti

Má žalobu na krku od velice vlivných lidí.
Tohle mu zlomí vaz .
A lžeš, Tesla už žádné volné peníze nemá,vše obstaveno půjčkou na Twitter.
Tesla je na hranici bankrotu a nucené správy.

Poslední editace 8 dní před přes Soudce Ti
Lhts

Možná chce nekdo Teslu levne koupit (pokud bude bankrot a nucena správa) a propad BTC se hodi. Nejsem expert na Teslu a nedokazi říci do jaké míry Tesla využívala nakoupene BTC jako kolateral. Pouhá spekulace – nápad.

Poslední editace 8 dní před přes Lhts
Soudce Ti

Nedivil bych se, kdyby se spojil Apple s Billem G.
Likviditu mají skoro nekonečnou.

Kycok

Jojo, to tu bylo už tak 3x, vrátím se sem za par měsíců na odpověď kdo že tu zkrachoval. Do rozpočtu nevidíš, tvrzení že nemá dostupné prostředky je aktuálně více méně spekulací než faktem. Budou tam lidé co to podrží jako tomu bylo dřív a mimo to, jejich projekty, byť zbržděny coronou jsou jinde než ve 2013. Mrkni se do Q1 jak zanedbatelný je u nich BTC a dej si dvě a dvě dohromady.

Soudce Ti

Asi to někdo ví, jeho společníci. Ti ho také dali k soudu.
A pak další soudy pro podvody. Nějak nejsi v obraze, co se děje, ubožáku namyšlený

Kycok

Myslíš tu hrstku akcionářů včetně naštvaných lidí kterým dogecoin-shit vzal investované peníze ty společníku? Moc čteš Daily Mail a nebo možná místní novinky a blesk?

Robo

Sakris, ty ses ale hrozne hloupej clovek. Zhrzen svou krypto investici se snazis presvedcit ostatni o tom, jak je btc hrozne velky podvod a zavist ti neda spat, tak si hrajes na nekoho, kdo do vseho vidi a snazis se shodit jednu z nejuspesnejsich firem sveta (pisu i presto, ze Teslu sam rad nemam). A posledni perlou je, ze sis dal nick soudce🤣 myslim, ze vetsina se ti tu jen smeje a tve nazory nikdo nebere, takze ztracis jen cas😉

Miroslav

Jestli to chce nekdo polozit do kytek tak se dost snazi ale má k tomu zatim hodne daleko. Soudy v USA jsou nevyzpytatelna vec a jejich verdikty jsou casto total mimo realitu, uvidime za rok dva co z toho bude. Kazdopadne bublina je pryc a blizi se pomalu nakupy.

Petr Šmacho
Hodnocení článku :
     

Napákovaný kryptomedvěd zdraví všechny chcíplé bejky. Jak se vám dnes HODLí? Jsem slyšel že jste v tom shitcoinu všici tuna v průměru za 23.500. …. A už jsme se včera krátce koukli i na 17.700. A brzy se podíváme na 12.000, za sebe teda doufám, že to spadne rychle a můžeme tohle trápení největších hlupáků, kteří ve svém minulém životě kupovali tulipánové cibulky za 10.000 guldenů ve zlatě, definitivně ukončit. Příště bejci dejte prachy raději do něčeho hodnotového a pro společnost potřebného, bo tohle kasino je ve finále jen pro medvědy. Takže zachraňte poslední zbytky vkladu dokut je čas, protože dno bude minimálně 90% z maxima, stejně jako u těch tulipánů v 1637.

Fantom

Ha – konkurenční medvěd 😀 Sám si dej hlavně pozor, aby tě na té páce nevypláchla burza nějakou prudkou pumpou, která bývá i v bearmarketu. To, že půjdeme na 12k a asi i pod 10k, tady píšu už dávno a zdá se že už tam směřujeme, jen jdeme o dost rychleji než jsem očekával. Ale očekávat že to bude konec krypta je dost zjednodušené (méně diplomaticky řečeno nesmysl). Kvalitní coiny se znovu vrátí v plné síle a mnohé, pravděpodobně všechny) dosáhnou nového ATH. Jestli mezi nimi bude i bitcoin je otázka, ale já si myslím že v té příští vlně nahoru ještě bude, jeho záhuba přijde z důvodů, které jsem tu již dříve podrobně popsal, o dost později.
A ta tulipánová horečka nebyla taková jak je dnes v ekonomických článcích barvitě popisováno. Podle nedávného článku jedné nizozemské historičky se jednalo jen o lokální kauzu, která připravila pár bohatých lidí o veliké peníze a z nemnoha velmi bohatých udělala žebráky. Na prostý lid neměla valný vliv, neboť běžní lidé na investování do cibulek ani neměli peníze. Na ekonomiku státu neměla téměř žádný vliv, ač některé zdroje tvrdí opak.

Martin Burdik

Záhuba bitcoinu Fantome,jak umře bitcoin,prosim vysvětli mě to…

LHTS

To by me take zajimalo, jak se tahle technologicka chobotnice da znicit. Pro tento paralelni system je MOMENTALNI kurz vuci fiatu naprosto irelevantni.

Fantom

Viz moje předchozí příspěvky. Zničí ji sama komunita, tak smutné, ale docela časné – rigidní odmítání změn často vede k nevyhnutelnému konci.
V podnikání to docela platí – “inovuj nebo zemři”. Firemní slogan, ale něco na něm bude. Nakonec bude BTC poražena technologicky vyspělejší chobotnicí 🙂

Lhts

Nějaké příležitosti v minulosti uz komunita mela ne? A proč se tak nestalo ? Přímo Vám jsem odpovídal na připravovanou změnu na protokolu BTC, vývoj protokolu určite není rigidní. Jen méně pružný než napr. Na LTC. Základní myšlenky vzniku BTC porad přetrvávají a napr. V kontextu války na Ukrajině jsou i uváděny v praxi. (Nezavislost na autorite)

Fantom

Já bych byl jen rád kdybych se to podařilo, ale kauza bitcoin cash napovídá že se to nepodaří. Bohužel ☹️

Fantom

Je to podrobně popsané v diskusích o starších článcích zde na serveru. Princip je ten, že Satoshi navrnul systém odměn pro těžaře a ten má být v čase nahrazen odměnou za převody – transakční poplatky. Halving – půlení snižuje odměny těžařům, ale lidé bitconem neplatí, jen si ho syslí a posílají z/na burzy z vlastních peněženek. Pokud nebude masivní adopce ve smyslu běžných plateb za zboží a služby – nebudou poplatky pro těžaře a ti časem přestanou těžit (nevyplatí se jim to cena nebude dostatečně růst pokud nebude poptávka). LN není řešení – je centralizován a navíc ani poplatky navíc negeneruje. Řešení existuje, ale vzhledem k postojům komunity nebude zavedeno – viz pokus s Bitcoin cash. Monero má “tail emission” – elegantní řešení. Pro BTC je nepřijatelné, protože by padla modla max 21 mil. mincí. Řešení by byla, ale komunita je nebude chtít přijmout. Je to problém vzdálené budoucnosti, ale naprosto zásadní.

Martin Burdik

Ano,máš pravdu,bitcoin pujde dřív nebo později ke dnu v tom se shodnem,ale nemyslím si,že to bude kvuli těžařum.Podle mě to bude kvuli dalším konkurenčním kryptoměnám kterých je kažým dnem víc a víc.Momentalně je jich 20 tisíc a kolik jich bude za deset let?Milion,miliarda,každý člověk na této planetě bude mít vlastní kryptoměnu???Ty kryptoměny se ve své podstatě požírají navzájem…

Fantom

Stejně tak mezi sebou bojují firmy ve stejném sektoru. Nejlepší vyhraje nemusí být jen 1. BTC měl náskok a má ho stále.
Nakonec ale uspěje něco jiného.

czhunter

Pokud Satoshi navrhnul Bitcoin jako principálně deflační, a je tak inteligentní, jak si o něm tvrdí, tak přece musel vědět, že jím nikdo platit nebude a tím pádem nebude možné z toho odměňovat těžaře.

To vím i já, že principiálně deflační věc nebude nikdo běžně rouzmný používat na úhradu spotřeby – a to jsem mnohem hloupejší, než vynálezce Bitcoinu, ať už je jakýkoliv.

Teoreticky by to šlo i při zachování maxima 21M BTC rozhýbat ještě “nuceným oběhem” (něco jako jsou daně u fiatu) – což samozřejmě jde proti myšlence “svobody” krypta.

Fantom

Teoreticky by to šlo, stačilo by zvětšit velikost bloku a udělat změny aby byl poplatek velmi malý. Pak by lidé mohli začít BTC platit. Ti největší fanoušci by si mohli nechat vyplácet mzdy v BTC. Ale kauza bitcoin cash mne naplňuje pesimismem. Satoshi to vymyslel dobře, ale počítal s masivním přijetím a velkým množstvím plateb. To zatím bohužel není.

czhunter

No ale tím vaším návrhem, jestli to správně chápu, jenom řešíte cenu transakce, ne ten úpný základ – core – proč bych měl utrácet deflační věc za spotřební statky?

Takový příklad na vysvětlení – představte si, že máte třeba sbírku modelů autíček. Mezi nimi mnoho “sériovek” a nějaké extra vzácné a cenné kousky z limitovaných edicí.
Dostanete se do finančních problémů, a budete muset část sbírky odprodat.
Poku jste rozumný, ty nejvíc limitivané vzácné a chtěné “deflční modely” odprodáte jako úplně poslední v totální existenční krizi, protože se jich budete snažit zbavit jako posledních až budou mít co nejvyšší hodnotu.

No a tak je to i s BTC – pokud je pravda, že je deflační* – ho bude chtít použít na “nákup kávy” jako tu úplně poslední věc na světě.
Až za “inflační fiatem”, pokud ten nebude existovat, tak za “inflačním kryptem”, konstatníma ČD bodíkama, alzákama nebo cokoliv, co bude ta kavárna brát.

I při masivním přijetí tedy nepřijde velké množství plateb, protože to je zcela proti lidské přirozenosti (která velí při možnosti výběru použít k běžným platbám cokoliv jiného).

  • pak je tu ještě možnost, že BTC vůbec deflační není, ale to je potom úplně jiný příběh, než co nám tu o BTC většina lidí už roky vykládá.
Fantom

Jasně fiat by měl mít při utrácení přednost. Ale třeba extrém výplata v BTC. Při platbě v kavárně 300 Kč je poplatek 1 Kč ok, ale 50 Kč už těžko.

LHTS

Pripominate mi jednoho trolla na nss.cz, ktery si daval tak neuveritelne nicky, ze to bylo az usmevne. Kdyz se psalo, ze se schovava za prezdivky, zacal s “beznymi” jmeny 🙂 aby podporil sve prispevky. Diskuse na kurzy.cz jsou mrtve?

Fantom

Jo, nss.cz – to bylo něco. Tam jsem ale jen četl, vlastní příspěvky jsem neměl. Teď už tam moc nechodím, šachy hraji už jen málo. Možná se k tomu zase vrátím.

Vojtech

Zaplacenej kokot?

LHTS
Soudce Ti

Poslední záškuby před smrtí. A smrt to bude náhlá !!!

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: