17. 1. 2024 Přehled trhu – Bitcoin před dalším poklesem? Rostoucí prodeje insiderů ohrožují akciový trh

4.7
(15)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, Bitcoin a další kryptoměn. Tento týden nás čeká zveřejnění vývoje inflace z vícero velkých ekonomik. Akciový investoři nadále očekávají výrazné snížení úrokových sazeb po nejbližších zasedáních americké centrální banky. Bitcoin konsoliduje kolem 43 000 USD. Podíváme se na možné scénáře podle technické analýzy.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se od minulo týdenního poklesu z maxim kolem 49 000 USD celý víkend pohybuje ve stranové konsolidační formaci. Tento stranový pohyb v rozsahu 41 600 až 43 000 USD naznačuje nerozhodnost investorů a spíše čekání na dnešní otevření amerického akciového trhu. Bude sentiment a vliv nových bitcoinových ETF rozhodovat o budoucím vývoji jeho ceny?

Část altcoinů koriguje minulé týdenní ztráty lehkým růstem. Níže se v technické analýze podíváme co čekat tento týden od Bitcoinu.

Makro kalendář pro tento týden

V pondělí byl americký akciový trh díky svátku zavřený a to způsobilo minimální volatilitu na většině světových akciových trhů a dokonce i kryptoměnách.

Tento týden začala další výsledková sezóna, kterou zahájí převážné americké banky a finanční instituce. Příští týden bude zajímavější. Pokud se objeví nějaká překvapivá zpráva, tak si ji v přehledech rozebereme.

Tento týden nás čeká převážné zveřejnění inflačních dat z vícero velkých ekonomik (eurozóna, Spojené státy, Kanada), kde se očekává opětovný lehký růst. Jedním z důvodů může být růst cen lodní přepravy od začátku roku díky nepokoji na Blízkém východě a uzávěře dopravy v červeném moři. Množství lodního tranzitu skrz červené moře skokově klesá na polovinu. Velká část lodí musí obeplout Afriku, čímž se zvyšují náklady a čas pro přepravu.

V druhé polovině týdne zazní několik projevů centrálních bankéřů. Předpokládám, že alespoň část z nich nastíní výhled pro nejbližší zasedání americké centrální banky. S lehkým růstem inflace se zvyšuje pravděpodobnost, že na nejbližším zasedání na konci ledna nedojde ke snížení. Samozřejmě trh naznačuje něco jiné. V aktuálním ocenění akciového indexu S&P 500 je započtené snížení úrokových sazeb na všech sedmi zasedáních Fedu v letošním roce – první snížení v březnu. Otázka zní, kdo bude zklamaný z nenaplněného očekávání?

Negativní následky vyšších úrokových sazeb

Z Ameriky se objevuje vícero negativních zpráv, které jsou z velké části způsobené přetrvávající vyšší úrovní úrokových sazeb. Jedna z nich je horší dostupnost kapitálu pro retail, ti poslední dobou sahají ještě více na rychle snižující se úspory nebo jsou nucení použít kreditní karty a “Buy now Pay later” programy s velmi vysokými úroky. Růst tohoto trendu jsme si ukázali v přehledu trhu minulý týden. Fed projektuje úplný pokles přebytečných úspor přibližně v březnu 2024.

Americký realitní trh pro komerční budovy nadále naráží na komplikace. Dle analýz až polovina kancelářských budov čelí riziku neschopnosti splácet hypotéku. Domnívám se, že pokud úrokové sazby nebudou klesat tak rychle jak trh očekává, může to pro mnohé napákované účastníky realitního trhu znamenat nemilé období.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Akciové trhy zaznamenávají prodejní tlak insiderů

Akciový index S&P 500 se dost možná blíží ke svému dalšímu vrcholu. Začínají se objevovat zvýšené prodeje insiderů, včetně velkých společností ze skupiny “magnificient 7“, jako je META. Měli bychom jim začít věnovat pozornost. Sentiment investora se může velmi lehce změnit, když začne prodávat akcie management vaší oblíbené společnosti.

Na grafech výše můžeme vidět, že průměrná hodnota prodejů insiderů pod 12 bodů je pro trhy býčí. Hodnoty nad 20 jsou historicky medvědí. Aktuálně se však nacházíme na hodnotě 145. Naposled jsme podobnou hodnotu (143) dosáhli na vrcholu akciového indexu v dubnu 2021. I tehdy se začalo objevovat mnoho zpráv o prodeji akcií od managementu největších společností z indexu S&P 500. Jenom jejich prodej by zřejmě nezahýbal trhem tak výrazně. Daleko horší je vlna prodejů, kterou spustí propad sentimentu na trhu. Ten se může v průběhu pár dní.

Poslední dny jsem byl upozorněn na existenci “Black swan indikátoru” od autora se jménem Dr. €$. Dle historické výkonnosti tento indikátor dokázal predikovat “překoupenost” akciového indexu S&P 500 během dotcom bubliny (1999/2000) a velké finanční krize (2008). Netvrdím, že ho budu brát jako jediný indikátor, ale určitě si ho značím na seznam negativních signálů. Seznam negativních indikátorů, které si v přehledech trhů popisujeme se postupně rozrůstá. Proto doporučuji zvýšenou opatrnost na trzích.

Aktuálně indikátor signalizuje silné divergence na měsíčním i týdenním grafu. Tím pádem je akciový index v překoupeném pásmu. Autor předpokládá pokles akciového indexu S&P 500 až ke hodnotám 1900 bodů. To by znamenalo pokles indexu až o 60%.

Můj názor pro interpretaci formování vrcholu se shoduje s indikátorem výše. Avšak předpokládám, že vrchol se klidně může zformovat až kolem 4900-4950 bodů. Každopádně bychom měli být ve finální fázi přehnaně pozitivního sentimentu, který ještě 1-2 měsíce může přetrvávat. Zlomové zřejmě bude zasedání Fedu na konci března.

Domnívám se, že následně nás čeká vyplnění gapů na grafu až po nejnižší kolem 3960 bodů. Jenom to představuje propad indexu o 20 procent. Zároveň prolomení klouzavého průměru EMA 200 na dvoudenním grafu bude zlomové. Musíme proto sledovat vývoj v nejbližších pár týdnech. Pro ty z vás, kterým ujel vlak se možná velmi brzy otevře další příležitost pro postupné nákupy indexu metodou DCA. Teď je na místě trpělivost a případně vybírání zisků.

Může Bitcoin pokračovat v poklesu?

Minulý týden po schválení bitcoinových ETF došlo k růstu na 49 000 USD a následnému zamítnutí, čímž se zformovala velmi negativní týdenní svíčka. Tato událost v podobě schválení ETFek byla nepřekvapivě příležitostí k odprodeji velkého množství Bitcoinu natěšeným nováčkům naskakujícím do trhu. Očividně toho poslední dva týdny využil i Michael Saylor, který prodával svoje akcie v Microstrategy. Popravdě by mě nepřekvapilo, pokud by i v rámci Microstrategy prodával držený Bitcoin poblíž lokálního vrcholu. Pokud to někdo dokáže ověřit vystopováním jejích BTC peněženek, budu jen rád když se podělíte o informace.

Růst Bitcoinu na 49 000 USD zároveň krásně dosáhl návratu do zóny 61,8 až 65 procent celého propadu celého roku 2022. Během víkendu se Bitcoin udržoval ve stranové konsolidační struktuře mezi 41 600 až 43 000 USD. Nejzajímavější je pokles od lokálního vrcholu na dvou hodinovém grafu. Tam můžeme najít zformování první impulsní vlny směrem dolů od 49 000 USD po 41 600 USD.

Na čtyřhodinovém grafu výše bych tedy očekával pokračování dalšího poklesu. A to minimálně jednou další poklesovou vlnou do zóny kolem 36 – 37 000 USD. Tím bychom dosáhli korekci růstu minulého roku a mohli pokračovat nahoru. Negativnější varianta vývoje jsou dvě poklesové vlny až po supportní hladinu 31 400 USD. Takto negativněji zformována impulsní vlna směrem dolů by byla velmi nepříznivým znamením.

Na základě toho jestli jste dlouhodobý investor nebo trader si můžete přizpůsobit svoji strategii a sledovat vyznačené supportní hladiny. Z mého tradingového pohledu teď dává smysl spíše počkat na pokles do zóny 37 000 USD. Tam se nabídne zajímavá příležitost pro vstup do dlouhé pozice s úzkým stop lossem (cca 34 000 USD). Pokud však bude prodejní tlak pokračovat, budu nucený se přiklonit k negativní variantě vývoje popsané výše.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 15

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Hodnocení článku :
     

Skvělá analýza!
Myslíte že Solana bude následovat tento trend bitcoinu ? Na jednodenním grafu je vidět kříž na MA indikátorů. Je možné že by prorazila výše nehledě na bitcoin ?

Adam Nemčík

Solana se stejně jako vétšina altcoinů bude s nejvyšší pravděpodobností držet vývoje a trendu který určí Bitcoin. Může udělat ještě lehký růst pro dvojitý vrchol kolem 120-130 USD, ale bral bych to jako poslední růstovou vlnu.Obzvláště pokud si Bitcoin vybere tu negativnější variantu v analýze nahoře.

Juraj Zámek

👍🏻

spot_img