16.09.22 Analýza XAU (zlato) – Prorážíme více jak dvouapůlletý support

5
(3)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Zlato (XAU) má za sebou velký milník. Jelikož kurz na futures trhu je vůbec nejníže za více jak dva a půl roku. Tudíž to v těchto chvílích vypadá, že klíčové supportní pásmo kolem 1 678 USD/unce padlo. Není to ještě 100%, ale pro zlato to nevypadá vůbec dobře.

Proč zlato klesá přes vysokou inflaci?

Přestože má celý svět zase problémy s inflací, zlato nahoru jednoduše nejde. Zhruba dva roky trh se zlatem stagnoval a od března letošního roku jdeme soustavně s kurzem dolů.

Mnohokrát jsem o tom mluvil na streamech. Trhy zkrátka důvěřují Fed, že jejich restriktivní měnová politika povede ke zkrocení inflace. V obecnosti investoři do zlata neinvestují v takové míře, protože příliš nevěří, že tu inflace zůstane dlouhodoběji.

To ale neznamená, že se situace nemůže jakkoliv zvrátit. Pokud inflace zůstane na vysokých úrovních, přestože Fed zvyšuje základní úrokové sazby, naopak se inflační očekávání může rapidně zhoršit. A to může vést k dalšímu bull runu na zlatě.

Aktuální situace 1D zlato (XAU)

Takže zlato více jak půl roku soustavně klesá. Kurzu futures na zlato za tu dobu klesl zhruba o 20 %. To není málo na tak obrovský trh jako je právě zlato. Z přiloženého grafu nám vychází, že supportní hladina kolem 1 678 USD/unce fungovala více jak dva a půl roku jako klíčový support. Předtím pár týdnů jako rezistence.

To se ale včera změnilo, protože při dotyku kurzu trh vůbec pozitivně nereagoval. Přitom po dotycích z 19. července letošního roku, 9. srpna, 31. března a 8. března 2021 jsme mohli ihned sledovat solidní odrazy nahoru. Osobně jsem proto varoval, že pokud odraz z 19. července nedostane kurz zlata mnohem výš, asi bude další dotyk znamenat průlom. Ono není jaksi příliš dobré, když kurz na jakýkoliv support buší příliš často.

Každopádně kurz futures na zlato klesá i nadále. Ten průlom sice není 100%, ale řekl bych, že ho asi ztrácíme. Vycházím hlavně z té minimálně pozitivní reakce na dotyk. Téměř nic se nestalo, denní svíce je docela velká a téměř pln. Navíc má velké objemy. To značí, že nabídková strana poptávku slušně absorbovala. Čili tam byl odpor velký. Ale neefektivní.

Následující klíčová hladina je až na supportním pásmu, který se nachází kolem 1 560 USD/unce. To je od levelu 1 678 USD/unce vzdálené v relativních číslech více jak 6 % směrem dolů. Je možné, že se pokles zbrzdí i někde výše. Ale asi ne na dlouho.

Závěrem

Zlato dostalo pěkný výprask a je na tom nejhůře od přelomu března/dubna 2020. Klesá pospolu s akciovými trhy a Bitcoinem. Investoři prostě stahují svůj kapitál z trhu. Já jsem proto zvědavý, jak dlouho zmíněný proces vydrží právě na trhu se zlatem. Důvěra v současný peněžní systém je hodně vrtkavá. Tím chci říct, že se mohou zopakovat 70. léta a začátek 80. let. Ale prozatím zlato čeká ještě pokles.

 

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Gaspaccho
Hodnocení článku :
     

Díky za komplexnost. Že to není jen o kryptu, když tam se zrovna moc neděje.

Petr Navrátil

Čím je cena zlata nižší,tím investor za stejnou částku koupí větší množství zlata.To znamená nakupovat zlato při poklesu jeho hodnoty.

spot_img