13.03.23 Analýza BTC/USD – Krach Silicon Valley Bank změnil narativ

3.8
(12)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Bitcoin ani plně neotestoval klíčový support kolem 19 000 USD a už máme za sebou velmi slušný odraz. Kurz bitcoinu se tak dostal zpátky pod level 21 500 USD, což v grafu vypadá velmi slušně. Musím ale všechny varovat, trh se snaží ocenit něco, co je velmi nejisté. Respektive není jisté, že růst úrokových sazeb zaříznou. Dokud není splněn konečná cíl v podobě cenové stability. A za chvíli si to vysvětlíme.

Update 18:20

Takže největším vítězem je nyní asi Bitcoin. Když pomineme dluhopisový trh. Bitcoin během pár dní umazal drtivou většinu ztrát z předešlých několika týdnů. Ochota vstupovat do trhů s rizikovými aktivy stoupla na maximum. Přestože je panika na trhu s bankovními tituly. To je naprosto bizarní situace. Spekulanti a investoři totiž bláhově automaticky věří tomu, že Fed začne brzy úrokové sazby snižovat. Ale to by znamenalo, že se americká centrální banka vzdá dosavadního konečného cíle. A to je inflace na 2 %. Respektive trhy do kurzů propisují, že Fed bude preferovat finanční stabilitu nad cenovou stabilitou.


Krach Silicon Valley Bank změnil narativ

Krach Silicon Valley Bank (SVB) má už svou dohru ohledně očekávání pokračujících restrikcí Fed. Po vystoupení Powella před kongresem trhy začaly oceňovat mnohem větší růst úrokových sazeb. Ale s pádem SVB se to zase obrací. Trhy zkrátka předpokládají, že Federální rezervní systém začne zase finanční systém zachraňovat. Respektive ho budou preferovat před cenovou stabilitou (inflace).

Proto taky například Bitcoin ke konci týdne pěkně pumpnul. Všichni už zase vidí, jak Fed do trhů začne pumpovat přehršel likvidity skrze nulové úrokové sazby a kvantitativní uvolňování. Zatím k tomu ale není důvod, protože mají i jiné nástroje, jak pomoci. Dokonce k tomu vytvořili nový nástroj v podobě bank term funding program. Díky čemuž získají vkladatelé i svá nepojištěná depozita uložená u krachujících bank. Sice nemají v plánu vyloženě bailout těchto bank, ale de facto jde o bailout vkladů.

Bitcoin vytvořil na poslední chvíli solidní týdenní close

Takže kurz bitcoinu v závěru minulého týdne předvedl agresivnější růst. Skutečně to bylo na poslední chvíli, protože ke kurzové expanzi došlo v neděli večer. A to je zvláštní, protože takové kurzové pohyby nejsou pro Bitcoin během víkendu typické. Důvodem je, že se sítěmi a webem začal okamžitě šířit narativ ohledně pivotu. Jak jsem ale zmiňoval výše, k pivotu není pořád důvod. Fed má jiné nástroje, kterými může zacílit konkrétní problémové finanční instituce. Takže úrokové sazby mohou pokračovat v růstu.

Tím chci říct, že je třeba závěr týdne brát hodně s rezervou. Bitcoin z pohledu týdenního grafu víceméně jenom tečnul klíčové pásmo okolo 19 000 USD. A výsledek? Dlouhý spodní knot a close nad 21 500 USD. Kurzový vývoj z konce týdne je jednoduše prazvláštní. Ani nedošlo k plnému otestování pásma a máme na světe největší pumpu za předešlých pár týdnů.

Proto se osobně držím toho, že ještě jednou dojde k retestu těch 19 000 USD. Nemám křišťálovou kouli, ale dovolil bych si tvrdit, že trhy se opětovně chovají neprozíravě. Investoři a spekulanti se opakovaně chytají každého stébla, které se naskytne. Proto je třeba mít v tomto nejistém období svou vlastní hlavu a nejednat stádovitě. Jestli ale aktuálnímu růstu z nějakého důvodu věříte, počkal bych asi alespoň na týdenní close. Všimněte si totiž toho, že kurz bitcoinu zase respektuje 50týdenní klouzavý průměr jako rezistenci.

Závěrem

Narativy se mění rychle. Obzvlášť v těchto dobách. Bitcoin může v jednu chvíli proto rychle růst a poté vlivem nových informací zase strmě klesat. Proto si musíme udržet chladnou hlavu a nepropadat tomuto šílenství. Proto nám tolik pomáhá technika trhu. Víme hned, že něco nehraje. Navíc, jestli se má blížit krach finančního systému (zase), jakou má potom logiku do trhu nastupovat? On Fed zase není všemocný. A jistou dobu trvá, než ty měnové nástroje začnou fungovat.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Petr 3
Hodnocení článku :
     

Ale proč potom roste i dolarový index (po krátkém sešupu), když trh počítá se zmírněním sazeb. Nemá pumpa na kryptu jiný důvod? Třeba je trh po té ťafce zase začíná brát jako alternativu k drahým kovům a už nebudou tak korelovat s akciovým trhem.

Stichenwirth

Cz kupuje BTC (mimo jiné) a taky kvůli USDC dost lidí podle mě radši něco koupí, než držet stablecoiny, takže hlavně ETH a BTC.

AjRep

Přesně tak. Stojí za tím šéf Binance, který hodil na trh miliardu ze svých rezerv.

Stephanos

Také mě odolnost bitcoinu vůči současnému dění na trzích překvapuje. Ale nebudu jen po pár dnech dělat žádné ukvapené závěry. Může se klidně stát, že se to na bitcoinu promítne až s nějakým zpožděním, o to však s větší razancí. Ale že btc v tuto chvíli spíše koreluje se zlatem než s akciovými trhy, je jistě zajímavé.

Poslední editace 1 rok před přes Stephanos
Petr 3

Já už z toho také mám spíš dojem, že se to nemůže rozhodnout, kam co půjde a nic víc z toho zatím nejde vyvodit.

Stephanos

Myslím, že za momentálním posilováním btc stojí oslabení důvěry retailu v banky. Což je pro bitcoin vlastně velmi dobře, k tomu byl stvořen. Otázka však je, jestli ta důvěra vydrží i to, až si velcí hráči začnou vybírat zisky a dojde k propadu. Což se zcela jistě stane. Kdyby to retail ustál, nezpanikařil a nezačal prodávat, mohl by to být skutečně první krok přerodu bitcoinu z rizikového aktiva v digitální zlato. Ale zatím je předčasné dělat nějaké závěry.

Milan

Dveře do sklepa nevyrazíte tak, že tam vyklesáte. To se musí udělat velké FOMO a pak s rozběhem… 🙂

Stephanos

To vůbec nevylučuju. Naopak tipuju, že ti, co právě teď pumpují své peníze do bitcoinu, jsou právě ti typičtí weak hands, kteří teď utíkají v panice z bank, jakmile se tam objevil první vážnější problém, a stejně budou za chvíli při první korekci v panice utíkat z krypta. Ale třeba se pletu a bude vše jinak.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Weak hands nebývají zase tak rychlí. Naopak dlouze rozmýšlejí, než udělají nějakou kravinu.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Decoupling a jdeme na 200k. Holota ve vatě naskakuje od 100k výše.

;-D

Poslední editace 1 rok před přes Pandrhola & Trautenberk & Krkovička
Jožo Koumes

Nejspíš si pěkně velká horda medvědů nastavila stoplosy ve víře, že to půjde na 16…13 a teď jim je trh vymetl. Ale co bude dál?

Stephanos

Teď to vymete ty, co si nastavili stoplossy na longu. 🙂

Jožo Koumes

To jo, ale záleží jaký poměr k těm chcíplým medvědům bude. Furt je to pro mne nezměřitelně zajímavější a zábavnější, než v tělocvičně ZŠ tehdy vybíjená 🙂

Stichenwirth

Čekám na 18k a něco. Uvidíme. Peníze mám stranou, ALTy půjdou pěkně dolů, 100% zisk bych na nich během pár týdnů měl udělat.

spot_img