11.01.22 Technická analýza BTC/USD – krátký průlom supportu a rychlé vykoupení

5
(12)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Bitcoin (BTC) měl včera docela zajímavý vývoj, neboť se kurz na krátkou chvíli propadl až pod 40 000 USD. Bylo mi to ovšem podezřelé hned ze dvou důvodů. Jednak se stalo něco podobného v září minulého roku a jednak prodejní tlak jaksi nesílil. Naopak cenový pokles spíše pod 40 000 USD zpomaloval. Lidově řečeno to tam kdosi chytal.

YouTube video

Aktuální situace na 1D BTC/USD

Bitcoin tedy vskutku agresivně zaútočil na S/R level 42 000 USD a dokonce se ho na krátký okamžik povedlo prolomit. Jak jsem už ale výše psal, viděl jsem v tom podobenství s vývojem z 21. září, kdy bylo low na 39 600 USD a cenu se následně povedlo pěkně vyhnat zpátky nahoru. Mimo jiné propad prakticky vůbec negradoval, ale spíše pod supportem zpomaloval.

BTC

Faktem je, že popsaný vývoj lze naopak hodnotit kladně. Price action totiž navozuje dojem, že si šel někdo silný pod těch 40 000 USD pro likviditu, která tam čekala v podobě stop lossů. Výsledkem je, že denní svíce má podobu Doji, což je v tomto případě bullish.

Já jsem byl dlouho skeptický vůči tomu, že těch 42 000 USD trh prolomí příliš snadno. Jistá rizika tu byla, ale stejně – je to velmi silná úroveň. Navíc je pod ní hned „beton“ v podobě clusteru objemového profilu. Čili kolem těch 42 000 USD je dost silná konfluence.

Indikátory

Denní RSI kleslo pod hraničních 30 bodů, ale bylo to víceméně těsné a momentum se aktuálně zdánlivě překlápí. I dle MACD negativní momentum zesláblo.

Závěrem

Jak jsem již několikrát říkal, Bitcoin potřebuje na aktuálním supportu zkonsolidovat. Chce to alespoň několik dní a následně se uvidí. To včerejší price action každopádně zvýšili šance, že se kurz nakonec odrazí. Ale pořád je nutné být připraven na možnost, že přijde propad a nebýt pak překvapený.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací text, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

30 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
30 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roland Spanik

Jardo díky za TA
Dobrá práce 👍

bkf1
Hodnocení článku :
     

„Ale pořád je nutné být připraven na možnost, že přijde propad a nebýt pak překvapený.“
Myslím, že nějaká překvápka se konat nebudou, alespoň já to tak vidím. Mě už by ale nepřekvapilo asi nic 😀

Zdeněk

Tento rok na 100% přijde perfektní moment na opětovný vstup do trhu….FED to pořádně vystraší a čekám BTC k nákupu pod 30.000 USD. Bude hodně věcí ve „slevě“. V 1Q ještě příjde možnost pro opozdilce utéci z trhu, ale na Vánoce se už budou opět počítat zisky 🙂

LHTS

docela dobra predpoved! vidim to stejne.

bkf1

Já myslím, že tak hluboko pod 40 to nepůjde a pokud to nabere nějakou větší hloubku, tak to hned všichni vykoupí, ale samozřejmě víme, jak to funguje ve skutečnosti, takže varianta 30 prostě není nereálná, to je potřeba přiznat…

Libor

Nákup pod 30 000 USD – veľmi nepravdepodobné / pravdepodobnosť cca 5% /. Konsolidácia pár týždňov / 3 až 6 / a potom postupne nové výrazne ATH resp. aspoň blízko 70 K postupne vo vlnách po pumpách a výplachoch v priebehu 4 až 8 mesiacov – pravdepodobnosť cca 70 %. Zvyšných cca 25 % je, že to nebude ani pod 30k ani nad 70 k do 8 mesiacov.

Yuri

Ahoj,zas tak moc optimistický bych okolo budoucí ceny nebyl.nezapomínejte,že někdy tento rok dojde k výplatě z mtgox,což bude znamenat nějakých 100 000 btc na trhu.

zdeněk1

ano to je ten opravdový velký problém

Vojtech

Já mám za to, že jsem někde viděl datum 24.1. Resp. že cca koncem listopadu správce přislíbil vyšší procento vrácených btc všem, kdo počkají aspoň do tohoto data. Víte někdo víc?

kubik

Jestli vydrží dno na 40,9t na týdenním grafu(tento a příští týden) tak je těch 69t hodně pravděpodobné,možná to půjde i rychleji,třeba 3 měsíce,potom s velkou pravděpodobností to půjde znovu dolů a otestujeme znovu 41t a dál zase nahoru ale až k 87,5t
Jestli se to ale sesype tak půjdeme podle měsíčního grafu na 29,5t a až potom nahoru

E15

Myslím, že tady je přání otcem myšlenky. Ale jasně, taky by se mi to takto líbilo, to by se nám líbilo všem, prostě ideální scénář. Ale tyhle ideální a všemi vzývané scénáře většinou moc nevycházejí ;-)).

Petr 2
Hodnocení článku :
     

Před pár dny jsem psal že 38k 39k může byt past. Po tom co se stalo tomu věřím ještě více. Teď všichni věří že 39 má silné dno . Trh udělá vždy opak toho co si ostatní myslí..

A 30k nemusí být konečná….

Vojtech

Tak hlavně zítra se velmi pravděpodobně naskytne ideální „vsevysvetlujici“ fundament pro flash crash – US inflační data za prosinec. Kolik že to bylo v listopadu? 7,2? Kolik to může být za prosinec, když už vyhrožují q. utahováním? A zvyšováním sazeb ihned po skončení q.e. Třeba to nebude taková darda a dost možná je to již priced in. Ale pokud nebude vyloženě důvod slavit, a tomu odmítám uvěřit, tak to vzhledem k aktuálnímu strachu na trzích vyloženě vybízí k rychlému shození cen na veškerých rizikových aktivech. Stačí, když do toho mm jen šťouchnou a panic sell je na světe. Pro mě to tedy zítra budou ostře sledované vlaky. Popravdě už dnes uzavírám část pozic. A to ještě včera jsem chytal nože 😃

Vojtech

Tak ne. Když přemýšlím nad tím aktuálním sentimentem (f&g, vix, všechny ty současné freak news) a nad tím, jak vypadá trh technicky, tak udrzime-li po případném iniciálním panic sell offu aspoň těch cca 37-38 a začneme rychle vytahovat zpět hore, tak si to chytání nožů minimálně na další swing trade zas zopakuju😃

Poslední editace 7 měsíců před přes Vojtech
Jiří

No FED, resp Powell už mluvil dnes a upřesnil ty prosincové zápisky s tím že kvantitativní utahování nejdříve na konci roku. Dodal i vice pozitivních info(proto dnešní oživení trhu), takže bych naopak řekl, že je čas na konsolidaci dna a během pár týdnů můžeme UP. Možná jste prodával zbytečně;-)

Vojtech

Díky za info! Jako obyčejný dělník zdravotnictví a zaměstnanec ti nestíhám vše sledovat. Nakonec jsem včera prodal jen menší část těch v pondělí pochytanych altu. Po důkladné revizi se teď spíš přikláním k tomu, že bychom mohli do konce týdne minimalne otestovat ten střed současného range někde kolem 45-47k. Přesto to budu dnes pozorně sledovat. A myslím, že pod 40 se ještě podíváme. Třeba i o víkendu nebo v příštím týdnu. Tam se bude lámat hrana. A případně zas dokoupim na swing.

Poslední editace 7 měsíců před přes Vojtech
Jiří

Ano, souhlasím a nevylučuji. V rámci formování dna bych i já čekal ještě výpady pod 40k.

Tomáš

Ty jsi dobře vygumovanej. Takový typicky čecháček z novinek atp. vsadil bych barák že nemáš zainvestován ani flok. Působíš na mě jako nerd v teoretické rovině a tak dobrej rok si žalostně přeješ aby trh spadl nejlépe na nulu. Jenže realita je trošku jinde chudáčku. Kdyby jsi si zjistil jaké mají průměry nákupu obří velryby tak už z toho by jsi si odvodil že pod 30k se nepodíváme NIKDY jenže to by si nesměl být úplně vymaštěný a sledovat co se sledovat má. Makro je stále bullish, indexy ok, lehká korekce běžná. FED má starosti úplně s něčím jiným než do těch všech sraček co mají na hlavě ještě odpalovat celej market. Strašně by mě zajímalo co by si tím USA pomohlo když ještě ke všemu z druhy strany je na odstřel Evergrande. Jenže to by si nesměl být polonegramot aby jsi si dokázal dávat souvislosti dohromady. Všem temhle neprejicim přeji ať začnou naskakovat s úvěry až bude btc +90k a pak Vás to vyjebe dolu jak hady, protože já narozdíl od Vás realne obchodují a i když jsem do trhu nenaskocil před rokem optimálně tak jsem za 10mes nakoupil za tolik o čem se Vám nemůže ani zdát a těším se na ten den až přijde zúčtování .-) ps: přemýšlím ze si udělám čas na to Vaše sektání a dojdu ti tam dat do drzky, protože ty si jeden z těch co by to potřeboval víc než kdokoliv jiný aby jsi se vzpamatoval, svět je totiž malej tak aby si na to brzy nedojel.

Vojtech

S takovou určitě nechoď 😉

E15

Jako on takový Petr 2 je taky svůj (koneckonců kdo nejsme), ale jsi si Tomáši jistý, že jsi duševně zdráv? Něco takovýho už tu totiž dlouho nebylo, jestli vůbec někdy…

LHTS

naposledy vcera, v diskusi skoro dole

LHTS

docela zajimave freudovske prereknuti to SEKTtani 🙂 ne fakt ne – nejsme sekta. Posli svuj obrat za posledni mesic, at vime jak intenzivne obchodujes.

comment image

Poslední editace 7 měsíců před přes LHTS
Pet

Pěkný! A to je mimo „hlavní“ zdroj příjmů-zamestnani/podnikání nebo full time job smím-li vědět?
Hmm, odpověď už asi vím:)

Poslední editace 7 měsíců před přes Pet
LHTS

divam se na Binance uz jen cca 4-5x denne pres mobil, na zacatku to bylo horsi …

Fantom

Na trhu je oživení a diskuse je plná optimismu 🙂 Vůbec nikdo tady ani jen na okamžik nepočítá s možností temného scénáře – neustálý pokles celý rok a i část roku 2023? Tedy že už se letos ani nepodíváme na 60k nebo ani 55k. Tedy že po testu 30k na několikátý pokus support padne a budeme hledat stále nová a nová letošní minima? Opravdu tomu nikdo nedává reálnou šanci? Jak píše E15 – velmi často se naplňují scénáře se kterými počítá nejméně lidí. Já ho naopak považuji za velice pravděpodobný. Nějaké tipy jaká bude cena na konci každého čtvtletí? Já tipuji že bude pokaždé nižší než ta předchozí. Podle PlanuB jsme měli právě teď být někde na 130-160k a ještě na konci léta tomu mnozí věřili. Jeho 135k na konci roku 2021 byla ta nejhorší (!) varianta. No nic zase si upravil model a tvrdí, že je v odchylce. 🙂

E15

Od mého vstupu do krypta v roce 2017 mě trh v podstatě jenom překvapuje :-)) a skoro vždycky se stal opak toho, co jsem předpokládal. Teď už radši ani nic netipuju a nepředpokládám a pokud jde o rok 2022, je to imho ještě složitější než to bývalo…

LHTS

rekl bych, ze letos to bude vice predvidatelne nez v minulosti, BTC drzi vice instituci a velkych hracu a staci myslet „trochu jako oni“

E15

Tak dřív se alespoň jelo v těch čtyřletých cyklech (což mi jako nováčkovi v rámci podzimního fomo 2017 tenkrát moc nedocházelo :-)) ), ale ani to už teď asi moc nefunguje, ne?

Fantom

Je to klasický Market cycles – mánie v letech 2020 a 2021. Na pokračování dochází šťáva, příliv peněz dochází a tak se to otočí. Přichází fáze popření a strachu. Fáze je čerstvá a skoro nikdo si to nechce přiznat, všichni chtějí aby mánie pokračovala. Zkušení vyberou zisky a přesunou se do jiných trhů. Některé instituce to už asi i udělaly, jiné měly tak malou expozici, že to ani nestojí za řeč. Občas když se objevila zpráva že nějaký investiční fond uvažuje o kryptu (BTC či ETH, málokdy co jiného) a investuje např. 10 milionů USD. Pro fond zanedbatelná částka. Přesto byla zpráva doprovázena nadšením o zapojení institucí. Ona stačí jednoduchá úvaha – ty finanční instituce tu opravdu nejsou od toho, aby zajistily retailu zisk. Ale to už moc slyšet nechceme 🙂 Uvidíme co bude dál. Ve středu ani moc propad nečekám, inflace bude srovnatená s minulým údajem a FED ji zase bude bagatelizovat. Jízda bude v pátek – vyprší další kontrakty – minule to byla jízda dolů nyní by mohla být pro změnu nahoru … . 🙂 Navíc bude v pátek potřeba vyklepat pákaře na longu i shortu, tedy budou svíčky obou barev 😀 Nad 55k ale už jen tak nepůjdeme.

LHTS

to klidne muzou, ja jsem nakoupil pro klienta za 41.200 a drzim 🙂

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: