08.09.19 Technická analýza futures Platiny – Platina masivně posílila

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Šéf Cardana uvádí nový fond pro startupy • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Weiss Crypto Ratings: DeFi je teď nejzajímavější věc v kryptosvětě • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin se...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Technické analýze finančních trhů a psaní populárně-naučných článku do ekonomie se aktuálně věnuji jen jako přivýdělku ke studiu. Úspěšně jsem absolvoval bakalářské studium z oboru Regionální rozvoj a správa na FRRMS MendelU. V šoučasnosti mám čerstvě po úspěšném dokončení magisterského studia téhož oboru, ale na ESF MUNI. Můj obor studia tedy nebyly finanční trhy, ale ekonomie blahobytu. I přesto se chci raději věnovat analýze finančních trhů a to na full time, kde mohu využít i své znalosti z ekonomie, které mám díky studiu svého oboru. Ve volném čase se věnuji studiu historie, politické filosofie apod.

Na komodity už máme pár analýz za sebou. Vůbec první byla na stříbro, které vypadá v poslední době velmi zajímavě a pro investory začíná být velkým lákadlem. Pak samozřejmě zlato, pro které platí to samé. Následovalo palladium, které má za sebou několikaletý bull run, který začíná slábnout. Nyní jsem si pro vás připravil další drahý kov.

Platina byla v roce 2008 přepumpovaná a tento rok tedy vytvořila svoje all time high na 2 308 USD/unce. V měsíci březnu to ale tvrdě prasklo a do konce roku platina ztratila až 67 % své hodnoty od ATH. Od té doby se nám zformoval velký klesající triangl, což je bearish pattern a pokud by se z něj kurz vylil, tak by tento drahý kov přišel o další polovinu ze své hodnoty.

Aktuální situace na 1D TF komodity platina

analýza platinum

Odrazy od spodní hrany trojúhelníku

Kdybychom graf dostatečně odzoomovali, uviděli bychom, že spodní hrana velkého trianglu je silným supportem už od roku 2004. Od té doby se od něho kurz odrazil mnohokrát. V grafu můžete tyto odrazy vidět a spolu s tím se nám dělaly vyšší vrcholy.

První silná rezistence je bezesporu hladina 880 USD/unce, kde můžeme zaznamenat dost odrazů ceny. Jak vidíme, tak na začátku listopadu 2018 zde kurz změnil směr a doputoval zpátky ke spodní hraně trojúhelníku, což je úroveň okolo 780 USD/unce.

Rezistence 880 USD/unce se povedla prorazit až v dubnu letošního roku. Pak se ale směr kurzu zase obrátil. Z bývalé rezistence se sice stal support, který úroveň bránil, ale k průrazu nakonec stejně došlo. Cena tedy zase vyklesala k úrovni 780 USD/unce. Odraz od této hranice podpory proběhl znovu a od té doby jsme celkem přesvědčivě rostli.

S/R levely

První překážky na cestě up byly úrovně 811 USD/unce, 828 USD/unce a 849 USD/unce. Trhu postačilo několik týdnů k tomu, aby se přes tyto úrovně dostal. Větším oříškem byla zase rezistence 880 USD/unce. Cena se od této hladiny přesvědčivě odrazila, ale následně kurz podržel předchozí support na 849 USD/unce. Navíc se pod touto hranicí odporu vytvořil bull flag, ze kterého cena dosti silně pumpla up. Logickým vyústěním tedy bylo, že došlo k průrazu této rezistence.

Růst kurzu po tomto průrazu začal rychle akcelerovat a projekcí toho je, že cena posilovala skoro dva týdny podle paraboly. Spolu s tím býci lehce prorazili rezistenční úroveň 915 USD/unce. Je to ta úroveň, kde se v dubnu změnila setrvačnost a cena následně vyklesala zpátky ke klíčovému supportu 780 USD/unce. Zdařil se další úspěch a to průraz trendové přímky, která je zakreslena čerchovaně. Po překonání této trendovky se cena vyšplhala až k horní hraně velkého klesajícího trojúhelníku.

Odraz od horní hrany trianglu

Celý tento pohyb up byl doprovázen hodně vysokými objemy. Tohle je důležitý faktor, neboť každý kurzový pohyb by měl být potvrzen objemy, což v tomto případě máme a de facto to znamená, že se poptávka po platině zvýšila. Je ale otázka, zda to tak vydrží.

Jakmile se kurz vyšplhal až k horní straně trianglu, tak došlo k velmi razantnímu zamítnutí ceny. Po odrazu od horní hrany trianglu se ale býkům celkem daří bránit čerchovanou trendovku. Je vidět, že funguje jako support, ale není jisté, zda se ji býkům povede ubránit.

Je třeba říci, že je pro trh životně důležité, aby se kurz vyšplhal nad horní hranu trianglu. Jinak by to znamenalo, že se platina bude zmítat v bear trendu dalších několik let. Samozřejmě za předpokladu, že spodní strana trianglu, jakožto klíčový support, nakonec praskne.

Závěr

Osobně bych to viděl k sestupu ke klíčovému supportu na 780 USD/unce. Odraz od horní hrany trianglu sice není ještě definitivní, ale moc nevěřím tomu, že by se průraz zdařil. Faktem ale je, že při těch posledních pumpách byly objemy opravdu vysoké, takže nákupní tlak tu byl značný. A kdyby tento nákupní tlak vydržel, tak je tu jistá šance, že by se horní hrana patternu dala prorazit. Každopádně, stejný útvar jsme měli na Bitcoinu a všichni víme, jak to nakonec dopadlo. 

Co číst dále?

05.09.19 Technická analýza indexu Nasdaq – Bear flag naznačuje, že propady na akciových trzích budou pokračovat

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře