25.08.19 Technická analýza komodity stříbro – Stříbro velmi agresivně roste na ceně, jak dlouho to takhle vydrží?

0
(0)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Doposud jste ode mě mohli na tomto serveru vidět pouze analýzy na akcie, ale tentokrát se podíváme na komoditu, která v poslední době masivně narostla na ceně. Během deseti týdnů vzrostl kurz stříbra skoro o 22 %, takže se tento drahý kov dostal i do popředí médií.

Růstovou trajektorii si stříbro drží už od začátku podzimu minulého roku. Tedy od doby, kdy začaly akciové trhy strmě klesat. Z počátku byl růst velmi pomalý a oproti zlatu to nebylo vůbec nic moc. Bylo ale jasné, že je jen otázkou času, kdy se do zájmu investorů dostane i bratříček zlata.

Stříbro je totiž oproti zlatu extrémně levná komodita a tedy daleko dostupnější pro širokou veřejnost. To bylo k úvodu zatím vše a teď pojďme na samotnou analýzu. Této komoditě ale roste kurz velmi rychle a proto je na čase mluvit o případné korekci. Zkrátka, takový růst je dlouhodobě neudržitelný a trh si tedy zaslouží pročistit.

Aktuální situace na 1D TF komodity stříbro

analýza stříbro

Vylití z trojúhelníka

Pokusím se, co nejstručněji rozebrat, co se za poslední dva roky odehrálo na grafu se stříbrem. Určitě jste si všimli toho velkého trianglu, ve kterém se kurz držel od léta roku 2017 až do léta minulého roku, kdy k výplachu došlo v červnu. Breakdown z útvaru logicky musel znamenat výrazný pokles ceny. Z grafu je patrné, že kurz klesal po čtvrt roku velmi agresivním způsobem. Tento drahý kov za tu dobu ztratil na hodnotě o více jak 14 %. Na úrovni 14 USD/unce se ale povedlo pokles zastavit. Z počátku to tak moc nevypadalo, ale byl to začátek nynějšího úprku vzhůru.

Odraz ode dna

Po odrazu od výše zmíněné úrovně se kurz ještě jednou vrátil zpátky. Ale i tentokrát se cena od levelu 14 USD/unce odrazila up. I na druhý pokus bylo S/R pásmo okolo 14.8 USD/unce tvrdým oříškem, ale nakonec se býkům povedlo skrze rezistenci prorazit. V tuto chvíli jsme tedy už mohli říct, že máme zřejmý odraz ode dna. Kurz prorážel jednu rezistenci za druhou. Konkrétně S/R levely 15.271 USD/unce a 15.562 USD/unce. Pak ale již můžeme jasně vidět, že trhu se nedařilo prorazit přes S/R pásmo okolo hodnoty 16 USD/unce.

Po zamítnutí dalšího postupu můžeme tuhle chvíli považovat za začátek první vleklé korekce po odrazu ode dna. Kurz klesal velmi pomalu a prorážel zaznačené supporty. Formoval se bullish pattern klesající klín, ale jak je viditelné v grafu, tak došlo k proražení spodní hrany útvaru, což znamená, že pattern failnul v průrazu up. Po vylití se ale cena zastavila na supportu 14.363 USD/unce, což znamená, že většina předchozího růstu byla smazána.

Zběsilý úprk

Poslední zmíněná hladina ale vydržela a byl to počátek nynějšího vlekého růstu ceny. Kurz pomalu rostl up a mírně i akceleroval. Na rezistenci v S/R levelu 15.562 začali mít býci menší problémy a nastala malá korekce, díky které se zformoval pattern broadennig wedge, ze kterého cena hezky pumpla nahoru. V tuhle chvíli začal růst ceny dramaticky akcelerovat a od té doby se rychlost moc nesnížila. Výsledkem je tedy růst po parabole, což je samozřejmě dlouhodobě neudržitelné a je asi na místě být na pozoru. A to i kvůli tomu, že se cena nachází na klíčové rezistenci 17.5 USD/unce.

Abychom to ale vzali popořádku, tak býci pokořili levely 15.562 USD/unce, 16 USD/unce prakticky během pár obchodních dnů. S/R úroveň 16.718 ale další posilování zamítla, což mělo za následek oslabení k předchozímu pásmu, ze kterého se stal efektivní support. Cena zkonsolidovala do podoby bull flagu, který měl po průrazu úspěch, protože trh překonal  další rezistenci 16.718, od které se cena předtím odrazila dolů.

Konsolidace pod klíčovou rezistencí

Kurz po pumpě začal konsolidovat pod výše zmíněnou klíčovou rezistencí. Brzy na to se býci pokusili o průraz, ale to bylo rázně zamítnuto a můžete to vidět v podobě té svíčky s malým tělem a dlouhými knoty na obě strany. Po zamítnutí se totiž kurz během jednoho dne propadl až k předchozí úrovni, ze které byl akorát support. Býci propad ale v malém okamžiku vykoupili a cenu dostaly zpátky nad support. Díky dalšímu Price action se zformoval malý kanál, ze kterého cena v pátek pumpla. Z čehož vyplývá, že kurz zase atakuje klíčovou rezistenci.

Pokud se průraz povede, tak je jisté, že to vyvolá další rychlé posílení ceny. Ale je třeba upozornit, že trh je v situaci, kdy může každou chvíli jít těžce dolů. Udělat za deset měsíců 22 % bez korekce není jen tak a každou chvíli můžeme být svědky velkého propadu, který by ale měl být pouze krátkodobý. Je teď prostě jasné, že zlato a stříbro je v bull runu a ten jen tak neskončí. Je jisté, že korekce nastane, ale nechci moc spekulovat nad tím, jak moc velká bude. Nejvíc podstatné je, aby netrvala moc dlouho a aby to bylo prostě jen krátkodobé pročištění trhu.

Indikátory

Indikátor RSI byl tento rok dosti nápomocný, protože jeho křivka často formovala patterny, které se daly velmi dobře zahrát. Aktuálně je vývoj křivky RSI v zakresleném útvaru a průraz jedné z hran bude mít velký vliv na další vývoj. Za další je vidět z RSI, že růstová tendence slábne a může každou chvíli selhat.

Na MACD histogramu lze spatřit medvědí divergenci, takže tu máme další prodejní signál. Křivky indikátoru mají po bearish crossu, ale zdá se, že brzy dojde hned k bullish crossu, čímž by se momentum zase obrátilo. Pak tu máme Stochastic RSI, kde je medvědí divergence také. Máme tu tedy dohromady dost signálů, které avizují korekci.

Závěr

Stříbro má velmi hezky našlápnuto a bylo už na čase, aby něco většího předvedlo. Dlouho se na tomto trh nic moc zajímavého nedělo, takže to beru hodně pozitivně. Je ale třeba podotknout, že když mají bull run drahé kovy jako je zlato a stříbro, tak to značí recesi ekonomiky. Tyhle komodity jsou totiž pro investory v dobách krize takovým bezpečným přístavem. Dlouhodobě tedy akciové trhy spolu se zlatem a stříbrem nemohou růst.

Co číst dále?

24.08.19 Technická analýza akcií společnosti Amazon – jak moc klesneme po vylití z uptrendového kanálu?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img