30.08.19 Technická analýza komodity palladium – Několikaletý bull run nemá jisté pokračování

0
palladium

Připravil jsem si pro vás další analýzu a tentokrát na komoditu palladium. Vzhledem k tomu, že jsem naposledy dělal analýzy na stříbro a zlato, tak jsem si řekl, že do třetice bude tento drahý kov dobrá volba. Palladium je oproti předchozím kovům odlišný v tom, že se jedná o čistě průmyslovou komoditu. Asi ve svém okolí totiž nenarazíte na moc lidí, kteří by palladium považovali za bezpečný přístav pro svůj kapitál, tak jako to je u zlata, či stříbra.

Tento kov se využívá nejčastěji pro výrobu katalyzátorů a v průmyslu vůbec. Pak jeho slitiny lze nalézt i jako příměs ve šperkařských výrobcích. Palladium má za sebou hodně pěkný uptrend, který trval více jak deset let a za tu dobu narostlo na hodnotě o více jak 800 %. Není to sice jako Bitcoin, ale kdo by nebyl během jedné dekády rád za zhodnocení svého kapitálu o takové číslo?

Nejagresivnější růst jsme mohli zaznamenat od dubna roku 2016, který prakticky trval až do prvního kvartálu tohoto roku. Od té doby je situace dosti nejasná a nedá se zcela určit, zda se trend překlápí do downtrendu, či se jedná o krátkodobé oslabení.

Aktuální situace na 1D TF komodity palladium

analýza palladium

Průraz ATH z roku 2001

Vezmeme to chronologicky, ale co nejvíce stručně. V levé části grafu můžete vidět, že na palladiu v roce 2018 byla korekce, která trvala více než půl roku. Během té doby tento kov ztratil na hodnotě o více než 26 %. Dno korekce bylo v pásmu okolo 850 USD/unce. Ještě předtím, než ale korekce vůbec začala, tak se povedlo pokořit all time high z roku 2001. Pak náhle předchozí uptrend oslabil a výsledkem bylo oslabení až po level 850 USD/unce.

Pokračování uptrendu

Po odrazu ode dna ale můžeme vidět moc pěkný trend, který nebyl ani moc agresivní a tudíž dlouhodobě udržitelný. Napřed se býkům povedlo prorazit skrze S/R úroveň okolo 1 000 USD/unce, což je i zároveň silnou psychologickou hladinou. Pak se pokračovalo do hladiny HIGH DEMAND/HIGH SUPPLY a zde je zároveň i hodnota ATH z roku 2001, kterou se předtím povedlo pokořit. Z grafu je patrné, že trhu chvíli trvalo, než tuhle hranici překonal, ale nakonec se to povedlo.

Pak následovaly hladiny, které trhu komplikovaly další růst. Rezistence na 1 193 USD/unce, 1 250 USD/unce a 1 340 USD/unce. Všechny tyto úrovně pouze postup up zpomalily a nyní jsou z nich supporty. Následující level 1 427 USD/unce už ale byl tvrdším oříškem, kde byl postup tvrdě zamítnut. Cena ale oslabila pouze po předchozí hranici podpory a poté uptrend pokračoval a tentokrát dokonce i bez reakce na rezistenci 1 427 USD/unce, ze které je support.

Vrchol

Cena pumpovala ještě po několik dalších týdnů, ale 21. března 2019 se definitivně vytvořil vrchol a to na ceně 1 615 USD/unce. Pak můžete vidět hodně tvrdý výplach, který znamenal za pouhých pět obchodních dní propad o 17 %. Zaznačenými supporty projel kurz jako nůž máslem a první úrovní, kde byla pozitivní reakce, je 1 340 USD/unce. Cena ale po odrazu neposilovala dlouho a brzy na to došlo k poklesu ještě po nižší hladinu okolo 1 250 USD/unce.

Zde se trh zmátořil a následovala rychlá akcelerace růstu, která trvala celý červen. Na začátku července se postup nahoru zastavil a následovala malá korekce, díky které se zformoval malý falling wedge. Z falling wedge kurz sice pumpl, ale brzy se směr vývoje obrátil, který vyústil v další tvrdý výplach. Během něj cena prorazila skrze S/R pásmo okolo 1 500 USD/unce a pak zkonsolidovala kolem úrovně 1 427 USD/unce.

Bear flag

Od té doby nám cena pomalinku roste, ale vzhledem k tomu, že to vypadá na medvědí vlajku, tak je pravděpodobnější směr dolů. Navíc, moc se mi nezdá, že se kurzu dařilo překonat rezistenci, na kterou naráží. Když se z patternu cena vylije, tak je target právě oblast S/R pásma 1 260 USD/unce. Když by pokles došel až sem, tak je reálná šance, že se uplatní velmi známý pattern 123.

Jedná se o reverzní pattern, který se  tedy dá nejčastěji spatřit na konci trendu. Jestli se kurz dostane pod bod 2, tak by to znamenalo uplatnění patternu. Což by znamenalo, že tento drahý kov bude delší dobu klesat na ceně. Aby se tohle nestalo, tak je potřeba, aby byl bod 1 (ATH) překonán. Čímž se vytvoří vyšší vrchol.

Indikátory

Na RSI se formovala broadening wedge a jak je patrné, tak křivka hezky prorazila horní stranu útvaru. Zdá se ale, že indikátor začíná o momentum up přicházet. Na MACD je setrvačnost pozitivní. Stochastic RSI je v překoupené oblasti a každou chvíli se momentum může obrátit.

Závěr

Velkou zajímavostí je, že palladium dost kopíruje akciový trh. V tomhle je obrovský rozdíl oproti zlatu a stříbru. Cena tohoto kovu totiž závisí hodně na průmyslové výrobě, takže když se trhům nebude dařit, tak bude menší výroba. Když bude menší výroba, tak se sníží poptávka po palladiu. Když se sníží poptávka po palladiu, tak se začne snižovat i jeho cena. Cena tohoto drahého kovu by tedy mohla být takový barometr pro to, jak se daří průmyslu v souvislosti s výrobou katalyzátorů. Což je spousta odvětví.

Co číst dále?

25.08.19 Technická analýza komodity zlato – Zlato už více jak rok v uptrendu

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře