25.08.19 Technická analýza komodity zlato – Zlato už více jak rok v uptrendu

2
zlato
Zdroj: Pixabay.com

Včera jsme se v mojí analýze podívali na zoubek stříbru, kde jsem trochu i načal situaci zlata. Proto jsem si pro vás připravil další analýzu právě na tento žlutý drahý kov, který lidstvo miluje už od dob prvních historických spisů. Jak už titulek samotné analýzy napovídá, tak už více jak rok je tahle komodita v uptrendu.

Když se podíváte na analýzu zlata, tak si můžete všimnout, jak neuvěřitelná podobnost se stříbrem tu ve vývoji je. Z počátku rostl kurz zlata jen velmi střídmě, ale na začátku tohoto léta začal hodně pumpovat a během necelých tří měsíců udělal skoro 22 %. Což je skoro identické se stříbrem a stejně tak i zlato nyní čelí velkému riziku korekce.

Zlato prostě trhá rekordy a roste prakticky po parabole, což je dlouhodobě neudržitelná záležitost a zaslouží si to už nějaké pročištění trhu. Pročištění trhu, které může být rychlé a zároveň dosti tvrdé. To by ale nevadilo, protože by se po pročištění otevřela další cesta nahoru. Bublinky, které snadno praskají, nikdo totiž nechce.

Aktuální situace na 1D TF komodity zlato

Rostoucí triangl

Zlato bylo v downtrendu po celé čtyři roky a dno tohoto bear trendu se datuje ke konci roku 2015. Od té doby má zlato růstovou tendenci, ale stále bych to nenazýval začátek bull trendu. Tento drahý kov totiž formoval až do léta tohoto roku bullish pattern/obratový pattern – rostoucí triangl.

V grafu je jeho horní hrana žlutá čerchovaná přímka a spodní žlutá tlustá přímka. Lépe by to šlo vidět po odzoomování, ale pro naše účely to takhle stačí. Jak jste si jistě všimli, tak červnu došlo k breakoutu z útvaru, což vyvolalo další silné posilování.

Osobně považuji za začátek bull trendu dno ze srpna minulého roku, protože se nám vytvořilo na grafu další vyšší dno spolu s pěkným kulatým dnem, díky kterému cena pomalu ale jistě rostla. Od této chvíle byl další průběh prakticky totožný se stříbrem.

Kurz po odrazu od S/R pásma okolo 1 160 USD/unce pokračovalo v růstu po další půl rok, kdy byly proraženy rezistence na 1 200 USD/unce, 1 245 USD/unce, 1 267 USD/unce, 1 290 USD/unce a největším oříškem byla rezistence na 1 360 USD/unce. Od té se kurz v minulosti odrazil mnohokrát a byla to právě i oblast, kde se nachází horní hrana rostoucího trojúhelníku.

Korekce

Další růst byl ne zrovna překvapivě zamítnut a začala korekce, která trvala tři měsíce. Stejně tak jako na stříbru se na grafu zformovalo falling wedge, což je bullish pattern. Korekce skončila na supportu v úrovni 1 267 USD/unce, kde byl taktéž dotyk kurzu s uptrendovou přímkou. Jak můžete vidět, tak cena z útvaru brzy na to pumpla, ale tento breakout nepochopitelně selhal. Cena se kvůli tomu vrátila do těsné blízkosti k předchozí hranici podpory.

No, dalších pár dní trh nebývale překvapoval s velkou akcelerací růstu. To, co za tři měsíce zlato během korekce ztratilo, tak bylo za deset dní zpátky. Býci se znovu pokusili o atakování klíčové rezistence v oblasti 1 360 USD/unce, ale i tentokrát byl další postup zamítnut. Nicméně, byl zamítnut jen krátkodobě, protože trh dokázal dobře využít supportu 1 325 USD/unce. Odtud cena zase začala útočit na horní hranu trojúhelníku, ale zase se zdálo, že to nevyjde.

Breakout u trojúhelníku

Pak se situace rychle změnila a kurz rychle akceleroval up. Povedlo se prorazit horní stranu trianglu, což vyvolalo další razantní posilování ceny, které se zastavilo až v levelu 1 425 USD/unce. Trh poté konsolidoval, až se začal formovat bullish pattern – bullish pennant. Od teď si všimněte, jak dynamicky se situace měnila.

Z útvaru kurz opravdu pumpl, ale jednalo se o falešný průraz. Díky tomu byl ve hře další pattern a to bearish pattern rising wedge, ze kterého se kurz na pár hodin opravdu vylil a z toho důvodu jsem předpokládal pullback k horní hraně velkého trianglu. Tam by byla další akumulace a odraz up.

V té době ale začaly problémy, související s obchodními válkami a to bylo pro zlato výborná příležitost, kterou tento trh opravdu znamenitě využil. Vývoj nabral další stupeň rychlosti a cena pumpovala znova. Díky tomu padly jako nic rezistence 1 454 USD/unce, 1 479 USD/unce. Kurz posiloval až do úrovně 1 535 USD/unce, kde byl další postup up zamítnut.

Rostoucí pravděpodobnost větší korekce

Tady můžete zaznamenat úplně tu stejnou svíčku, jak na trhu se stříbrem. Malé tělo s dlouhými knoty na obě strany. Po zamítnutí dalšího růstu se během jednoho obchodního dne kurz vrátil k S/R levelu na 1 479 USD/unce, ale trh tuhle hranici podpory okamžitě vykoupil, což vrátilo cenu zase o něco nahoru. Cena poté několik dní spíše jenom konsolidovala, ale v pátek se vytvořila zelená impulsní svíce, což je signál pro další případný růst ceny.

Jak ale můžete vidět, tak poslední svíčka s dlouhým knotem značí opětovné zamítnutí. je ale třeba podotknout, že svíce ještě není uzavřená a býkům se může podařit průraz. Jenomže, nějaké pročištění trhu je na spadnutí a čím dřív přijde, tak tím do budoucna lépe.

Je tedy velmi reálné, že každou chvíli začne oslabování s cílem horní hrany trianglu. Tam je totiž nejsilnější support, co nám trh může nabídnout. Ideální scénář by byl ten, ve kterém by proběhl retest této hladiny, čímž by se jako silný support potvrdila. Měli bychom silný základ pro pokračování bull runu a mohli bychom zase pokračovat up. Že dojde ke korekci  právě nasvědčují i indikátory.

Indikátory

Ke konci června byla hodnota indikátoru RSI cca 87, což znamená, že křivka tohoto indikátoru byla hluboko v překoupené oblasti. Následovalo menší pročištění, ale pak šel trh zase zběsile nahoru, což vyústilo ve vytvoření hodně velké medvědí divergence, která je zcela v překoupené části indikátoru.

Divergence je to vcelku hrozivá a každou chvíli to může klidně rupnout. Na vrcholech křivek MACD se neudělala divergence jen těsně, ale na histogramu už ano. Momentum na MACD je negativní, ale schyluje se k bullish crossu, což by setrvačnost zase obrátilo. Křivky Stochastic RSi jdou up, takže momentum je tady pozitivní.

Závěr

Zlato má výborně našlápnuto a trhá pěkné rekordy, čímž na sebe naváže další pozornost ze strany veřejnosti. Teď je ale třeba, aby došlo k pročištění trhu a čím dřív k tomu dojde, tak tím lépe. Může to být hodně rychlá a tvrdá korekce, která dost lidí vyděsí, ale nemyslím si, že by to mělo překlopit trend. Jak už jsem ale psal v analýze na stříbro, tak tohle může být potvrzením toho, že se blíží recese globální ekonomiky.

Co číst dále?

25.08.19 Technická analýza komodity stříbro – Stříbro velmi agresivně roste na ceně, jak dlouho to takhle vydrží?

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře