06.01.23 Analýza XAU (zlato) – Býci na zlatě slaví, předčasně?

3
(4)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Kurz zlata nepředvedl zrovna nejúspěšnější rok 2022, ale na druhou stranu to nebylo ani úplně tragické. Brzy si to i ukážeme na ročním grafu. V každém případě mnozí vidí zlato na piedestale díky pěknému výkonu, který trh předvedl na závěr minulého roku. Není to ale předčasné slavení? Býci si na zlatě už kreslí nový bull run, ale zdá se mi to poněkud předčasné. Jistě, podmínky pro bull run tu jsou. Vysoká inflace a recese ekonomiky.

Ideální růstové podmínky pro kurz zlata. Ale co když bude Fed ve svém boji s inflací úspěšný? Zlatí býci na tuto otázku odpovídají, že Fed selže. Že nás čeká další inflační vlna jako v 70. letech. Jestli se tohle stane, měli pravdu. Ale co když se to nestane?

Kurz zlata předvedl na konci roku solidní výkon

Kurz zlata za rok 2022 měl určitě dynamický vývoj. Však je výsledkem tzv. long legged doji svíce. Bohužel svíce s touto podobou jsou poněkud neříkající. Trh není zkrátka vůbec o dalším vývoji rozhodnutý. A výsledkem jsou potom tyto svíce. Zas na druhou stranu, medvědi se pokusili zlato zatlačit dosti hluboko.

A nebyli evidentně úspěšní. Býci nakonec ukázali sílu. A to hlavně na konci roku. I když tedy většina roku 2022 nebyla úspěšná, počítá se až závěr. Stejně jako v ringu nebo v kleci. I když zápasník celý souboj vede, když dostane v závěru knockout, stejně prohraje. A tak je to i na trzích.

Zároveň si všimněte, že kurz zlata otestoval původní all time high z roku 2011. A my jej de facto konsolidujeme. Proto skutečně nelze vyloučit možnost, že růst bude pokračovat. A to v dohledné době. Jelikož býci ke konci roku jasně zamítli pokračující pokles. A to považujme za býčí signál.

Co se týká denního grafu, kurz zlata bez debat předvedl velmi dobrý výkon. V říjnu 2022 se kurz zlata opřel o support, který se nachází kolem 1 620 USD/unce. Pro mne osobně to byl spíše minoritní support, který jsem neměl ani zakreslený. Za relevantnější jsem považoval až hladinu 1 560 USD/unce. Až sem se ale trh nedostal. Těch 1 620 USD/unce kurz otestoval rovnou třikrát. A pokaždé byla obrana úspěšná. Po třetím otestování následoval růstový impuls, který kurz zlata dovedl až nad S/R level 1 765 USD/unce.

Nad poslední zmíněnou hladinou měl ale trh problém. Kurz se dokonce vrátil zpátky pod úroveň. Ale na krátkou dobu. Rychle se kurz zlata vrátil nad level. Pozdější kurzový průběh byl poněkud nešťastný, protože se odvíjel jenom mezi S/R levely 1 765 – 1 830 USD/unce. A to v doprovodu nemalé volatility.

Poté se býkům nakonec podařil průlom. i když se zdálo, že momentum mele z posledního. Postup se zastavil až v blízkosti rezistence 1 890 USD. Poté se kurz zlata stáhl zpátky k 1 830 USD/unce. Úvodní reakce na dotyk je prozatím pozitivní. Jestli býci support zkonsolidují, mohou pokračovat v kurzové expanzi. Zas na druhou stranu se mi nelíbí, co ukazuje indikátor RSI. To současné momentum jednoduše nemá sílu.

Závěrem

Mně se situace na trhu se zlatem hodně líbí. Jelikož trh ukázal velkou sílu. Nejsem si ale absolutně jistý těmi okolnostmi. Přijde mi totiž, že zlatí býci automaticky přijímají stanovisko, že americká centrální banka selže. Ale jenom na to se sázet nedá.

V každém případě bude snad rok 2023 rokem, kdy se bude lámat ten pomyslný chleba. A to ne jenom pro kurz zlata, ale i pro akcie. A další aktiva. Zatímco u akcií se předpokládá, že půjdou ještě dolů. U zlata je tomu díky očekávané recesi naopak.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marek

Zlato půjde na 2100 až 2300 za unci a to mezi dubnem a květnem.
Ani nevím proč asi proto ze se mi zdálo ze je to dobrý obchod.Momentalne teď dávám dávám do prodeje protože příští týden ma byt zasedání Fedu a ten neupusti od úrokových sazeb.Je ocividne ze trh práce v USA je dostatečně hladový po nových pracovních místech a to je hlavní důvod,ze lidi mají penez dost a je třeba je ždímat co to půjde.Na druhou stranu je třeba se divat i na to že Fed je úplně v prdeli protoze nemůže zvedat úrokové sazby do neúrekom protože by zlikvidoval ekonomiku.

spot_img