05.01.20 Technická analýza XRP/USD – Po debaklu šance na odraz?

5
(6)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy opět krvácí, Bitcoin se krátce dostal pod 45 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin by se mohl propadnout...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Po včerejší analýze na Bitcoin (BTC) jsem si pro vás opětovně připravil zevrubnější analýzy na jeden coin. Jak titulek napovídá, tím vyvoleným je XRP. Jak jistě víte ze Silvestra, Ripple na tom není zrovna nejlépe, neboť „emitent“ mince má problémy s americkým regulačním orgánem SEC. XRP díky tomu smazalo skoro všechny zisky, které během roku 2020 nabralo.

Další ránou je, že některé burzy, asi vlivem nátlaku, musely XRP delistovat. Někde se tak stalo pouze pro US rezidenty, jinde minci delistovali úplně. Tady vidíte, jak velkou moc mají americké regulační orgány. Někteří mají škodolibou radost, že se něco takového stalo zrovna Ripplu.

Ale co když se na blacklist dostane zrovna jeden coin z vašeho portfolia a padne během pár dní o 80 %? To už asi radost mít nebudete. V dlouhodobém měřítku mám obavy, aby nezačaly regulační orgány konat mnohem více. Přece jenom je nyní krypto mnohem větším středem pozornosti. Pak už bohužel páni úředníci nemohou snadno dělat, že nic nevidí.

Aktuální situace na 1M TF XRP/USD

Začněme tedy s měsíčním grafem, který je vzhledem ke konci roku asi nejdůležitější. XRP bylo v dlouhodobém bear marketu, ale od počátku roku 2020 bylo zřejmé, že se na trhu vytváří obratová struktura v podobě falling wedge. Ale to není vše, protože v grafu jsme mohli identifikovat i reverzní pattern. inverzní Head & Shoulders. Navíc dle Volume profile se na dně akumulovalo.

Jakmile tedy nákupní tlak začal stoupat, tak se v listopadu kurz úplně utrhl ze řetězu. Mimoto se uplatnily dva již řečené patterny, takže logickým vyústěním byla mohutná pumpa o více jak 225 %. Navíc bylo XRP dost přeshortované, což sehrálo též svoji důležitou roli. Listopadová svíce tedy zavřela v extrémně bullish podobě a nikdo by vůbec nepomyslel, že následující měsíc skončí armageddonem.

Roční maximum je každopádně u S/R levelu 0,78144 USD a po zamítnutí došlo ke stažení ceny po S/R level 0,65910 USD. Posléze se však začala šířit již jmenovaná špatná zpráva a začal výplach, který skončil dost hrozivým měsíčním close. Technicky by nemělo být vůbec snadné se z něčeho podobného vzpamatovat.

Když vidíte v grafu tak bearish svící, chce to vážně odvahu (nebo bláhovost) do trhu vstoupit. Je to však velká škoda, protože byla šance, že XRP půjde velmi rychle vzhůru. Prostoru bylo pro expanzi bylo dostatek.

Aktuální situace na 1W TF XRP/USD

Díky týdennímu grafu můžeme podrobněji sledovat celý vývoj, který už vlastně ke konci listopadu byl docela nejistý. Týdenní svíce z přelomu listopadu a prosince zavřela do podoby spinning top, což značí jistou nerozhodnost. Pak tedy následovala ještě korekce po S/R level 0,477 USD. Posléze se však začala šířit tolik zmiňovaná zpráva, díky čemuž propad začal nabírat velmi rychlý spád.

Jakmile definitivně padl poslední řečený support, bylo zle. Další úrovně nedokázaly nápor prodejců vydržet, takže byly též odsouzeny k prolomení. Cenový pokles se nicméně zastavil až nad S/R levelem 0,14687 USD a v těchto chvílích kurz konsoliduje na úrovni 0,22165 USD. Určitě si všimněte, že bear volume bylo za předcházející dva týdny mocné.

Dokud trh neuvidí dostatečně silné bull volume, jsem dost skeptický, že se XRP ode dna odrazí. Je pravdou, že mince nyní vypadá jako levná příležitost. Ale bez debat je dobré si takové rozhodnutí několikrát promyslet a být si vědom všech rizik. Pokud regulační orgán zatlačí na další burzy a ty XRP delistují, je dost velká šance, že půjdeme na nová all time low.

Indikátory

Co se týče RSI, současné hodnoty jsou na 44 bodech. Dno je asi na 43 bodech, takže trh aktuálně nebyl vůbec schopný jakkoliv posílit. Na AMCD proběhl bearish cross, což není asi nijak překvapivé. Na prvním indikátoru se každopádně zcela přerušil uptrend. Těžko říct, kdy bude tedy XRP schopno zase navázat na expanzi.

Aktuální situace na 4H TF XRP/USD

Na 4H grafu lze pouze poukázat na čerstvý vývoj, který byl sice růstový, ale celkem bez větší síly. Dokud je nicméně kurz v rámci zakresleného kanálu (který mimochodem vypadá jako bear flag) nic se neděje. Ovšem průraz spodní stěny by mohl vyvolat další výprodeje. Naopak breakout up by mohlo znamenat, že se trh snaží dostat z té neblahé situace.

Indikátory

RSI je slabší, neboť se trh ještě ani od konce pádu nepřiblížil k 70 bodům. Medvědi aktuálně trh jednoznačně ovládají.

Závěrem

Pokud uvažujete o vstupu do XRP, není na škodu pozici rozdělit do několika části. Není moc moudré do toho házet vše na jednou, protože jestli se něco zase pokazí, je nemalá šance, že mince na nové all time low opravdu půjde. Nebuďte tedy hamižní a přemýšlejte nad svými rozhodnutími.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

21 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
21 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře