04.01.21 Technická analýza BTC/USD – Poučení z předešlých bull marketů?

4.4
(14)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy opět krvácí, Bitcoin se krátce dostal pod 45 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin by se mohl propadnout...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Jak jsem poznamenal v předešlé analýze na Bitcoin (BTC), prosincová svíce zavřela v extrémně bullish podobě, takže dávalo logiku, aby býci v dalším nákupním tlaku pokračovali.

Zatímco se však postup na Bitcoinu mírně zastavil, altcoiny využily situace a začaly rychle pumpovat. Nyní je trh krapet na vážkách, ale technicky vzato nevidím v grafu nic, z čeho by měli mát nakupující nahnáno.

V každém případě bych v dnešní analýze chtěl ukázat price action z předešlých bull marketů. Tím myslím ty „starší“, neboť ten z roku 2016/2017 všichni, a to včetně mě, rozebírali už mnohokrát. Současný trh se ovšem více podobá cyklům z roku 2011 a 2013. Vše je mnohem dynamičtější a agresivnější.

Dolarový index

Co se týče amerického dolaru, tak index měny je stále ve stavu klinické smrti. Tady ten shitcoin prostě nikdo nechce, což je vcelku smutný osud pro světovou rezervní měnu. Mít zkrátka úspory v amerických dolarech dost bolí. Leč nesmíme zapomínat, že kurz DXY je v silné supportní oblasti.

Už týdny ekonomové a analytici čekají krátkodobý odraz, ale jak víme, zatím k němu nedošlo. Co ovšem není dnes, může být zítra. Pokud se ovšem dolar nezmátoří, netuším, zda je možné, aby šel BTC do korekce.

Futures na CME

Trh s futures na CME má už pěknou sbírku gapů, což na první pohled vypadá docela hrozivě. Trh je bezesporu bude chtít zaplnit, ale těžko říct, kdy se k tomu odhodlá. Je však nesporné, že pro dlouhodobé zdraví trhu je lepší, aby tam ty gapy do budoucna nebyly. Nezapomeňte, že je ještě gap pod 10 000 USD, s jehož zaplněním všichni počítali a nestalo se. Vskutku málokdo nyní kalkuluje s tím, že by mělo vůbec někdy dojít k zaplnění tohoto gapu.

Bitcoin index

Jak jsem podotkl v úvodu, současný market mi mnohem více připomíná bull runy z roku 2010/2011 a 2012/2013. Podrobný komentář k grafu nemám, takže si trh prohlédněte a sami nad celým vývojem popřemýšlejte. Jen poradím, abyste zaregistrovali vrcholy týdenního RSI na začátku jednotlivých korekcí a pak se podívejte na nynější vrchol RSI.

Aktuální situace na 1W TF BTC/USD

Tak nakonec kurz zareagoval na ročním pivotu R5 a řekl bych, že je reakce docela nemalá. Leč prodejní tlak není prozatím nijak vážný, a proto není ještě čas bít na poplach. Každopádně jsem do grafu zaznačil, podle mě, tři blízké nejsilnější supportní úrovně. Tím samozřejmě neříkám, že je trh atakuje – pokud to někteří stále nechápou =))

Náš 20týdenní klouzavý průměr se s close týdne konečně pohnul výš a nyní je u S/R levelu 17 163 USD. Navíc s novým rokem nám graf vypočítal nové pivotové úrovně, kdy P je blízko 20 000 USD. Tudíž trh vygeneroval další faktor k potřebné konfluenci.

Indikátory

Křivka týdenního RSI začala rotovat a v těchto chvílích je na 85 bodech. My ale víme, že bez týdenního close není rotace sama o sobě tolik relevantní. Ve finále může křivka mít prostě zcela jinou podobu. Můžeme to ale brát tak, že bychom měli být obezřetní.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Nedělní svíce má relativně dlouhý knot, ale přímo bearish povahy není. Dřívější „long upper shadow“ vypadala mnohem hůř a jak to dopadlo, víme. V konotaci s dalšími faktory je na druhou stranu dobré být opatrný. Nepleťte si ale opatrnost se zbabělostí. Co se týče dnešní svíce, je sice rudá a má docela velké tělo, ale bear volume není prozatím mohutné.

Indikátory

Ukázalo se jako moudré vycházet z extrémně přepálených RSI hodnot. Kolem 90 bodů je docela pravidlem, že dochází k menším korekcím. Nyní atakujeme hraničních 70 bodů, kde lze očekávat, že se level zachová jako support. Pokud padneme po 70 bodů, shortaři to určitě budou brát jako sell signál a prodejní tlak může díky tomu zesílit.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Zrovna v době psaní analýzy kurz projel jako nůž máslem S/R levelem 29 500 USD. Medvědí zaútočili hned na druhý level, který je na 27 750 USD. Korekce tedy činí asi 20 % a brzy se možná přesvědčíme, zda bude mnohem hlubší. Pokud ano, zpracuji ještě krátký update. Každopádně u druhého řečeného levelu je i dle Volume profile likvidní oblast. Alespoň krátký odraz by zde proto měl nastat.

Indikátory

4H RSI padá k zemi jako kámen a blížíme se k 30 bodům. Jestli padneme níž, je šance na mnohem hlubší pročištění trhu. Na MACD čerstvě proběhl bearish cross, takže máme pohyb dolů potvrzen alespoň jedním indikátorem.

Závěrem

Vážně buďte v těchto chvílích strašně opatrní a nesnažte se chytat případný padající nůž. Je lepší si vyčkat na konsolidaci, které přináší mnohem jistější setup. Berte na vědomí, že Bitcoin expandoval parabolicky a stejně tak i parabolicky může dolů. Jestli bude korekce o 20 % stačit, abychom šli zase nahoru, se z nějakých signálů určitě brzy dozvíme.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

51 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
51 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře