01.01.21 Technická analýza BTC/USD – Prosincové close jako předzvěst další expanze?

[speaker]

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Společnost MicroStrategy nakoupila opět BTC • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy končí týden v červených číslech • Velryba přesunula BTC za 1,45 mld. USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Poté, co se Bitcoin vzpamatoval...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Tak máme po ročním a měsíčním close, což jsou jednoznačně důležité tržní milníky. V každém případě jsem v minulé analýze na Bitcoin (BTC) trochu otevřel psychologické okénko, které na trhu momentálně panuje.

Podstatná část retailu je neskutečně hamižná, neboť stačí pouze říct, že jsou námi sledované indikátory hrozně přepálené a člověk se dozví, že tentokrát už je to jiné a jdeme na milion dolarů.

Další jsou dokonce verbálně agresivní na kohokoliv, kdo se pouze zmíní o tom, že může přijít hluboká korekce. I ti největší moon boys svým ovečkám raději radí, aby počkali a taktéž to od agresivních jedinců schytávají. Popsaný sentiment jednoduše indikuje, že bychom měli být na krátkodobém/střednědobém topu.

Ovšem měsíční close se zavřelo neskutečně silně a proto nelze absolutně vyloučit, že Bitcoin zavře i za leden v podobě solidní zelené svíce. A nebo se dočkáme růstu a v závěru dojde k zamítnutí, takže bude nakonec mít reverzní podobu. Každopádně si myslím, že leden nebude určitě nudný.

Dolarový index DXY

Dolarový index je stále dost slabý, ale též se nic nemění na tom, že všichni očekávají minimálně krátkodobé oživení. Jestli kurz prorazí z menšího klínu, měl by americký dolar šanci v řádu dnů posilovat. Pokud by došlo k breakoutu z většího klínu, může se expanze přehoupnout na týdny. Přirozeně by Bitcoin, drahé kovy, akcie asi zareagovaly negativně. Obzvlášť BTC by to schytalo, protože jsou zde výborné podmínky k tvrdému pádu.

Aktuální situace na 1M TF BTC/USD

Říjnová, listopadová a prosincová svíce vypadá hrozivě a ohromně zároveň. Když vidí retail expanzi ve zmíněné podobě, logicky pracují emoce na plné obrátky. Ze strany retailu proto očekávám, že poptávka bude. Čím rychleji cena poroste, tím víc jejich zájem bude stoupat. Případná korekce ovšem zájem u mnohých zadusí, ale následný růst zase způsobí, že u těchto lidí hamižnost vyhraje.

Jinak objemy jsou za ty tří měsíce solidní, ale nejsou vyloženě extraordinary. Což upřímně vůbec nechápu. Respektive chápu, prodejní tlak byl slabý, díky čemuž měli býci mnohem lehčí cestu nahoru. Z technického hlediska to ovšem není dobře. Jestli se zmíněný faktor však nějak do budoucna negativně projeví, nevíme.

Indikátory

Měsíční RSI má přes 83 bodů, což je pozitivní. Pokud by nyní Bitcoin padl třeba na 20 000 USD, hodnoty indikátoru pod 70 bodů nepůjdou, což je pro nás nesmírně důležité. Měsíční RSI by jednoznačně nemělo během korekcí jít pod hraniční úroveň. Kdybychom ještě měli vycházet i prismatem předešlého bull marketu, v podstatě celý rok 2021 by měl býčí cyklus vydržet.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Co se týče denního grafu, ten je očividně pořád dost bullish. Bull volume není za posledních pár dní rozhodně malé, takže si vlastně není moc, co stěžovat. Navíc je definitivní jistota, že bearish svíce z 27. prosince je zneplatněná. V cenovém grafu tudíž neshledávám absolutně nic, co by mělo nasvědčovat o otočce. Jinak trh moc hezky využil původně rezistenční trendovku jako support.

Indikátory

Křivka RSI se v těchto chvílích blíží do bodové úrovně, která bývá velmi často krátkodobě obratová. Na základě toho je asi rozumné kalkulovat s tím, že se brzy v grafu může objevit pár červených svící po vzoru listopadu/prosince. Jinak už i na histogramu MACD byla medvědí divergence zcela zneplatněna.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Z 4H je jasné, že se brzy musí trh rozhodnout. Kurz je totiž sevřen v rámci zakresleného patternu rising wedge, tudíž není zbytí a jedna strana bude brzy proražena. Průraz spodní hrany by odstartoval minimálně několikadenní korekci. Zatímco breakout horní stěny by byl signál pro nakupující a kurz by nejspíš pěkně spiknul. V každém případě platí zaznačené S/R úrovně.

Indikátory

Všichni býci by si měli následujících 24 hodin dávat pořádný pozor, protože RSI vygeneroval několik divergencí. Vlastně je mezi vývoje křivky indikátoru a ceny nepřímá úměra. Když budeme vycházet z této skutečnosti, cesta k nejbližšímu supportu na 27 750 USD je dost očekávatelná.

Závěrem

Ať se to někomu líbí nebo ne, aktuálně je Bitcoin hrozivě rizikové aktivum. Netuším, jakou politiku instituce nyní jedou, ale dávalo by logiku, aby část svých pozic zavřely, protože už nyní mají moc hezký zisk. Čímž by nepochybně odstartovaly hlubší korekci a posléze by třeba nakoupily znova níž. Těžko ovšem říct, vše jsou jen spekulace a my se musíme především spolehnout na signály generované grafem.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

63 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
63 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře