30.12.20 Technická analýza BTC/USD – Nové paradigma?

4
(20)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Grayscale zvažuje nové kryptoměnové produkty • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Odpolední zprávy] • Trhy opět krvácí, Bitcoin se krátce dostal pod 45 000 USD • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Bitcoin by se mohl propadnout...
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Asi není úplně překvapující, že Bitcoin (BTC) od poslední analýzy opětovně zneplatnil sell signály, které graf vygeneroval. Díky tomu se mi zdá, že je opravdu reálná šance ještě překonat 30 000 USD.

Situace je ale hrozně nebezpečná, což si začínají uvědomovat i různí moon boys na youtube scéně a pronáší před svými ovečkami proklamace, ať už ten Bitcoin fakt nekupují.

Holt, i rádoby analytici si nyní uvědomují, že až ta parabola praskne, bude to strašlivý krvák. Vězte, že všichni ti, kteří nakupovali nad 20 000 USD budou okamžitě prodávat, jakmile v grafu uvidí několik velkých rudých svící. Což může spustit děsivou lavinu výprodejů, která se zintezivní v případě, kdy cena padne pod zmíněných 20 000 USD.

V této fázi totiž začnou prodávat i ti, co nakupovali nad 12 000 USD, protože budou mít motivaci nakoupit zase levněji a hlavně si zajistí nějaký zisk. Aby k něčemu takovému nedošlo, bylo by třeba, aby velcí hráči do trhu sázeli mohutné nákupní objemy. Je jisté, že si budou chtít bránit svoje nabrané pozice pod 12 000 USD, ale je otázka, zda mají motivaci trh výrazněji ovlivňovat třeba kolem těch 20 000 USD.

Aktuální situace na 1D TF BTC/USD

Jak je vidno z grafu, svíce, tzv. long upper shadow je s velkou pravděpodobností zneplatněna. Abychom měli naprostou jistotu, je potřeba aby daily zavřelo nad knotem zmíněné svíce. Avšak už jenom tím dnešním přesahem knotu mohou prodejci začít panikařit. V těchto chvílích se zdá být situace dost neutrální, což akorát samo o sobě avizuje, že velký pohyb se blíží.

Jestli přijde dump nebo spike, si netroufám říct. V každém případě trh evidentně využil předešlou rezistenční trendovku jako support. Býci tedy stále vykupují cokoliv, od čeho by se cena mohla odrazit. Bullish sentiment jednoznačně dominuje, což je v těchto chvílích skoro jako nové paradigma. Jako by si nikdo neuvědomoval nebezpečí, které visí ve vzduchu.

Indikátory

Na RSI byla středně velká medvědí divergence, která byla ovšem zcela zneplatněna. Tohle se stalo už poněkolikáté, což je zkrátka dost bizarní. Zajímalo by mě, zda chlapi, co jsou na klasických trzích třeba dvacet let něco takového zažili. Troufl bych si říct, že ne, protože na akciový trh se chová mnohem více techničtěji než krypto. Co se týče MACD, tak na histogramu ještě malá divergence straší. Ale to jest asi tak všechno, co dělá.

Aktuální situace na 4H TF BTC/USD

Co se týče 4H grafu, můžeme sledovat, že se dle Volume profile stále tvoří vyšší tržní rovnováhy. Což je prostě odrazem aktuálního bullish sentimentu. Všechny konsolidace/poklesy jsou ihned vykupovány. Jinak se v grafu rýsoval malý klesající triangl, který má přirozeně bearish pozadí. Proto spousta analytiků předpokládala začátek dumpu.

Já byl ale dost skeptický, protože trh vyloženě bearish struktury ignoruje a jde dál. Breakout up mně tedy nijak nepřekvapil. Větší struktura trhu má podobu rising wedge, ale přiznávám, že vyloženě učebnicově nevypadá. Jedná se opětovně bearish pattern, ale těch už bylo tolik. Stejně se šlo nakonec nahoru.

Co se nicméně týče S/R úrovně, nejbližší jsou na levelech 26 000 USD, 24 000 USD a 22 300 USD. Druhá a třetí zmíněná úroveň jsou vlastně hraničními oblastmi tržní rovnováhy. Tudíž celý interval 24 000 USD – 22 300 USD je supportním pásmem. Proto bych zde v případě poklesu čekal alespoň nějakou snahu o odraz.

Indikátory

Na RSI je medvědí divergence, která se začala dokonce uplatňovat. Jak moc na ni ovšem trh zareaguje prodejem, je otázkou. Na histogramu MACD je též divergence a ta je teda obří. Dokonce i hrozí opětovný bearish cross křivek indikátoru, což by mohl být pro prodejce silný signál.

Aktuální situace na 1H TF BTC/USD

Na hodinovce už se mi moc nezdálo, že je v grafu rostoucí triangl. Spíš moje oči v grafu identifikovali korekční strukturu s bullish pozadím – falling wedge. Taky, že trh po breakoutu skrze horní stěnu zareagoval zvýšeným nákupním tlakem.

První krok tedy nakupující učinili, musí se ovšem denní bod kontroly (PoC) na Volume profile vytvořit výš a cena musí zůstat v jeho blízkosti nebo nad ním. Což se zatím daří.

Závěrem

Vůbec neustupuje bullish sentiment a část retailu začíná věřit, že na první dobrou Bitcoin poroste na 100 000 USD. Což jsou samozřejmě bláhové sny, které jsou výborným materiálem pro pochopení psychologického stádia trhu. V novém paradigmatu ještě určitě nejsme, ale pokud budou následující měsíce probíhat ve stejném duchu, dočkáme se ho velmi brzo.

Co se týče růstu/nerůstu Bitcoinu. Já si myslím, že nejvíce záleží na americkém dolaru. Týdny všichni očekávají oživení, které se nedostavuje. Tahle měna totiž dostává z fundamentálního hlediska jednu ránu za druhou. Technicky by dolar měl aspoň krátkodobě vystřelit vzhůru, ale jak víme, neděje se tak.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 20

Buď první kdo článek ohodnotí

62 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
62 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře