03.11.20 Technická analýza akciových indexů (S&P 500 a Nasdaq) – Akciové trhy v očekávaní voleb

5
(2)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem čerstvě vystudovaný ekonom, který se již tři roky věnuje technické analýze kapitálových trhů. Přes dva roky publikuji na několika portálech, a to nejenom technickou analýzu, ale i populárně-naučné články a jednoduché makroekonomické analýzy. Studiu ekonomie se nadále věnuji ve volném čase a našel jsem zálibu ve slavných dílech Adama Smitha, Davida Ricarda a Johna Keynese. Mimo ekonomie je mým koníčkem též politická filozofie a historie.

Ve Spojených státech jsou prezidentské volby a proto většina investorů upíná svůj zrak především na akciové trhy. Proto si myslím, že bychom si od Bitcoinu a altcoinů mohli dát dneska oddych a věnovat se právě akciovým indexům jako je S&P 500 a Nasdaq. Jak možná víte, tak akciové indexy se „hodily“ tak trochu do odpočinku.

Tento stav v podstatě trvá už dva měsíce, protože se za tu dobu trh nikam výrazně nepohnul. V těchto chvílích už ovšem víme, že je to stranová konsolidace, která může klidně dalších několik týdnů trvat. Nicméně, předešlých několik dní bylo bullish, protože přece jenom nová makroekonomická data za Q3 nejsou vůbec špatná.

Ekonomika za Q3 znova dokázala rychle startovat, což bylo samozřejmě umocněno zase těmi levnými půjčkami. Co si budeme povídat, Q3 byl vyhnán nahoru zase těmi natisknutými penězi ze strany centrálních bank. Faktem zůstává, že třeba v USA HDP vzrostlo o 33 %, ale předtím za Q1 a Q2 o 5 a 31 % kleslo.

Tudíž bude ještě chvíli trvat, než se ekonomika zcela vzpamatuje. Jenomže problém s Covidem se znovu vrátil, takže Q4 bude pravděpodobně opětovně v záporném růstu. A to platí samozřejmě v globálním měřítku. Ovlivní to akciový trh? Bude několikaletý bear trend? Zatím to tak nevypadá.

Aktuální situace na 1D TF S&P 500 (futures)

Jak jsem říkal, tak dva měsíce jsou indexy ve fázi stranové konsolidace. Ovšem ta stranová konsolidace má nyní podobu symetrického trianglu, takže v jeho závěru by mělo dojít k silném průrazu. Otázkou ovšem je, na jakou stranu se to bude ubírat. Napoví nám v tomhle prezidentské volby? Napoví nám aktualizovaná makrodata?

Vliv prezidentských voleb na budoucí vývoj akciových trhů je dost velká spekulace, kterou je těžké podepřít o nějaká data. Makrodata jsou v tomhle ohledu asi lepší vodítko, ale zas na druhou stranu uvolněná politika centrálních bank způsobuje, že trhy na výkonnostní problémy v ekonomice nereagují adekvátně.

Každopádně máme ATH u S&P 500 na 3 588 bodech, takže se povedlo překonat o něco „málo“ únorové swing high (3 398 bodů). Nicméně to není tak přesvědčivé oproti technologickému indexu Nasdaq. Dow Jones je na tom ovšem ještě hůře – index ani nedokázal umazat ztráty z toho únorového/březnového dumpu. Vzhledem k tomu, že je Dow Jones průmyslový index, tak bych se nebál tento index pokládat za indikátor stavu průmyslového odvětví v USA.

Co se týče volatility, tak ta je na akciový index nebývalé značná. Ale tenhle stav vlastně přetrvává už skoro celý rok. Co se týče objemů obchodů, tak celé ty dva měsíce jsou mohutné a nejsem si absolutně jistý, jak to interpretovat. Je to distribuce? Nebo naopak reakumulace? Těžko říct a raději si počkám na to, až cena z toho trianglu prorazí.

Indikátory

Podle denního RSI se trh pročistil dostatečně. Ovšem vytvořila se tu tzv. skrytý býčí divergence a trh na to moc hezky zareagoval impulsem. Tou podobou zakresleného trianglu jsem si proto vcelku jistý. Na histogramu MACD byla též ta samá divergence, takže se obě moc hezky uplatnily.

Aktuální situace na 1D TF Nasdaq (futures)

U Nasdaqu je nesmírně zřetelný ten kontrast s S&P 500. V relativních číslech technologický index překonal svoje únorové swing high o cca 28 %, kdy ATH je na 12 465 bodech. Tady je alespoň krásně vidět, že především technologické tituly ty trhy táhnou. A proto mi to zkrátka zavání technologickou bublinou jako tomu bylo v roce 2000. Tím neříkám, že tam nejsou fundamentální rozdíly.

Technologické firmy trpí kvůli krizi vzešlého z Covidu mnohem méně, ale i tak mi ty ceny přijdou přemrštěné. Co se týče technické stránky trhu, tak i zde má konsolidační struktura podobu symetrického trianglu. Toho prostoru je v rámci patternu až do poloviny prosince, takže ten stranový pohyb může trvat dalších několik týdnů.

Vzhledem k tomu zběsilému expanzivnímu trendu je však asi i racionální počítat s breakoutem up. Vím, že to třeba fundamentálně nedává smysl, ale když se sami pořádně podíváte na ten trend, tak co pozorujete? Agresivní a stabilní kurzový růst, který si dal akorát přestávku ve formě stranové konsolidace v rámci symetrického trojúhelníku.

Dokud se ten trend nějak těžce nenaruší, tak nemá moc smysl mluvit o bear trendu. A i to není žádná záruka, protože Fed do toho „napumpuje“ rychle miliardy a expanzivní trend se obnoví. Však jsme to v březnu zažili, že stačí zmáčknout tlačítko a šli jsme na nová historická maxima.

Indikátory

Stejně jako u S&P 500, tak i na tomto trhu RSI s histogramem MACD ukazuje tzv. skrytou býčí divergenci. Paradoxně ta reakce trhu zde není až tak agresivní jako na předešlém akciovém indexu. Jinak platí to stejné, co jsem psal předtím.

Závěr

Snad nevadí, že to tentokrát nebylo až tak technické jako spíš „povídací“. Přiznám se, že akciové indexy sleduji od konce léta pouze „očkem“, protože se věnuji více trhu s kryptoaktivy. A hlavně sleduji rozvahu Fedu. Nicméně ještě na závěr přikládám dolarový index DXY.

Dolarový index DXY

Kurz DXY se dostal z toho klesajícího kanálu, ve kterém trh setrval od března. Pokud bude dolar i nadále takhle posilovat, tak to akcie, drahé kovy a kryptoaktiva samozřejmě poškodí. Proto určitě akciové indexy a dolarový index sledujte, i když vás zajímá jen krypto. Ty trhy jsou provázané a docela dlouhou dobu pozitivně/negativně korelovaly. 

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: