Zuckerberg naléhavě žádá EU, aby opustila čínský model a chránila evropské hodnoty

2.7
(166)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • Tether přidal na blacklist adresy v hodnotě 46 milionů dolarů • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Bitfinex a Tether čelí soudu o 850 mil. USD • Podvody na YouTube stále kvetou • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během uplynulého dne v kryptosvětě událo. TRHY Bitcoin a...

Zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg, vyzval Evropskou komisi (EK), aby podpořila vývoj a implementaci rámce pro regulaci online platforem. Tento rámec by měl hlavně ctít evropské hodnoty a díky němu bychom se měli odklonit od stávajícího čínského modelu.

Zuckerberg přednesl své připomínky během rozhovoru s Thierry Bretonem, evropským komisařem pro vnitřní trh, 18. května. Rámec, na který se odvolával, je zákon Evropské unie o digitálních službách, který bude vydán koncem tohoto roku. Dokument obsahuje sadu bezpečnostních pravidel pro digitální platformy, služby a produkty.

Nutná spolupráce mezi digitálními platformami a vládami

Nová nařízení budou mimo jiné také ovlivňovat digitální reklamu či řešit problémy online světa, včetně nenávistných projevů a porušování autorských práv. Dokument navrhuje, aby se zvážilo nasazení „algoritmů pro technologie automatizovaného filtrování“ z důvodu lepší „transparentnosti a odpovědnosti“.

Zuckerberg dále uvedl, že Facebook identifikoval kolem 20 kategorií škodlivého obsahu, který dokáže sledovat, včetně nenávistných projevů, dezinformací, vykořisťování dětí, terorismu, podněcování násilí a dalších druhů násilného obsahu. Během rozhovoru poznamenal:

„Skutečně to pomáhá při spolupráci se zpravodajskými službami různých vlád, takže můžete sdílet zpravodajství o hrozbách, které vidíte.“

Dva různé regulační modely – dvě různé sady hodnot

Zuckerberg dále zdůrazňoval vznik dvou velmi odlišných rámců, jež se prezentují velmi odlišnými soubory pravidel. První model přichází z východu ze zemí, jako je Čína a ten druhý, výrazně demokratičtější, ze západních zemí. Podle Zuckerberga dává čínský model online správy vládě větší kontrolu.

„Může být velmi přitažlivé moci sledovat kohokoli si umanete a můžete to udělat, aniž byste respektovali základní lidská práva. Jen si myslím, že je to nebezpečné a obávám se, aby se tento model nerozšířil i do dalších zemí. Myslím si, že nejlepším „protijedem“ je jasný regulační rámec, který vychází ze západních demokratických států.“

Mark také navrhl, že tento rámec, vyvinutý západními zeměmi, by se mohl stát standardem pro všechny země po celém světě.

Boj proti nezákonnému obsahu a skupinám hackerů podporovaných vládou

Zuckerbergovy komentáře přišly v návaznosti na společné prohlášení Federálního úřadu pro vyšetřování a Agentury pro bezpečnost kybernetiky a infrastruktury, ve kterém obvinili Čínu ze sponzorování a podporování hackerských skupin, které mají za úkol útočit na americké laboratoře provádějící výzkum související s COVID-19.

„Můžeme vidět velkou snahu těchto skupin, které se pokoušejí identifikovat a nezákonně získávat cenná data o duševním vlastnictví a veřejném zdraví, která se týkají vakcín, ošetřování a testování spojeného s COVID-19.“

Technický gigant Google navíc na konci dubna zdokumentoval činnost více než desítky státem podporovaných hackerských skupin, které využívaly ohnisko koronaviru pro vývoj phishingových e-mailů a distribuci malwaru. Hackeři, často se vydávající za zdravotní organizace, lákali uživatele, aby klikali na škodlivé odkazy a stahovali soubory.

Závěr

Jak uvedla Evropská komise, s rostoucím množstvím digitálního obsahu, dostupného na internetu, se budou stávající regulační rámce testovat stále častěji. Není vždy snadné definovat hranice, co vše mohou zprostředkovatelé dělat s obsahem, který přenášejí, ukládají nebo hostují.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.7 / 5. Počet hlasujících 166

Buď první kdo článek ohodnotí

9 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře