Zuckerberg naléhavě žádá EU, aby opustila čínský model a chránila evropské hodnoty

2.7
(166)

Zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg, vyzval Evropskou komisi (EK), aby podpořila vývoj a implementaci rámce pro regulaci online platforem. Tento rámec by měl hlavně ctít evropské hodnoty a díky němu bychom se měli odklonit od stávajícího čínského modelu.

Zuckerberg přednesl své připomínky během rozhovoru s Thierry Bretonem, evropským komisařem pro vnitřní trh, 18. května. Rámec, na který se odvolával, je zákon Evropské unie o digitálních službách, který bude vydán koncem tohoto roku. Dokument obsahuje sadu bezpečnostních pravidel pro digitální platformy, služby a produkty.

Nutná spolupráce mezi digitálními platformami a vládami

Nová nařízení budou mimo jiné také ovlivňovat digitální reklamu či řešit problémy online světa, včetně nenávistných projevů a porušování autorských práv. Dokument navrhuje, aby se zvážilo nasazení „algoritmů pro technologie automatizovaného filtrování“ z důvodu lepší „transparentnosti a odpovědnosti“.

Zuckerberg dále uvedl, že Facebook identifikoval kolem 20 kategorií škodlivého obsahu, který dokáže sledovat, včetně nenávistných projevů, dezinformací, vykořisťování dětí, terorismu, podněcování násilí a dalších druhů násilného obsahu. Během rozhovoru poznamenal:

“Skutečně to pomáhá při spolupráci se zpravodajskými službami různých vlád, takže můžete sdílet zpravodajství o hrozbách, které vidíte.”

Dva různé regulační modely – dvě různé sady hodnot

Zuckerberg dále zdůrazňoval vznik dvou velmi odlišných rámců, jež se prezentují velmi odlišnými soubory pravidel. První model přichází z východu ze zemí, jako je Čína a ten druhý, výrazně demokratičtější, ze západních zemí. Podle Zuckerberga dává čínský model online správy vládě větší kontrolu.

“Může být velmi přitažlivé moci sledovat kohokoli si umanete a můžete to udělat, aniž byste respektovali základní lidská práva. Jen si myslím, že je to nebezpečné a obávám se, aby se tento model nerozšířil i do dalších zemí. Myslím si, že nejlepším “protijedem” je jasný regulační rámec, který vychází ze západních demokratických států.”

Mark také navrhl, že tento rámec, vyvinutý západními zeměmi, by se mohl stát standardem pro všechny země po celém světě.

Boj proti nezákonnému obsahu a skupinám hackerů podporovaných vládou

Zuckerbergovy komentáře přišly v návaznosti na společné prohlášení Federálního úřadu pro vyšetřování a Agentury pro bezpečnost kybernetiky a infrastruktury, ve kterém obvinili Čínu ze sponzorování a podporování hackerských skupin, které mají za úkol útočit na americké laboratoře provádějící výzkum související s COVID-19.

“Můžeme vidět velkou snahu těchto skupin, které se pokoušejí identifikovat a nezákonně získávat cenná data o duševním vlastnictví a veřejném zdraví, která se týkají vakcín, ošetřování a testování spojeného s COVID-19.”

Technický gigant Google navíc na konci dubna zdokumentoval činnost více než desítky státem podporovaných hackerských skupin, které využívaly ohnisko koronaviru pro vývoj phishingových e-mailů a distribuci malwaru. Hackeři, často se vydávající za zdravotní organizace, lákali uživatele, aby klikali na škodlivé odkazy a stahovali soubory.

Závěr

Jak uvedla Evropská komise, s rostoucím množstvím digitálního obsahu, dostupného na internetu, se budou stávající regulační rámce testovat stále častěji. Není vždy snadné definovat hranice, co vše mohou zprostředkovatelé dělat s obsahem, který přenášejí, ukládají nebo hostují.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.7 / 5. Počet hlasujících 166

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Robert

Zuckerbergovi se asi nechce dělat policajta Evropský Unii, která se chce s demokracií a svobodou slova vypořádat jednou provždy.
Povinné podporování migrace a Green dealu a kriminalizování odpůrců už totiž se západní demokracijí nemají nic společného.
Bruselu a Berlínu naopak vyhovuje čínský model kontroly a ovládání lidí.
Ohledně cenzury FB v Německu se ostatně už před nějakym tím pátkem Merkelová s Zuckerbergem sešla….a stačilo se i jen na foto podívat, že on se na její požadavky tvářil dost nešťastně. 😀

SynChvátal

No do pr…., tenhle ještěr budu ostatním říkat, co je správné. :-))) Svět se opravdu zbláznil.

Petr

Ať jde do pr.e.e tento odporný cenzor diskuzí a rádoby mocipán. Tomu nevěřím ani dobrej den.Je to megalhář.

jan

Stop fasistickym regulacim. Kdo ma zajem, muze se zregulovat sam. Nikdo nemusi na net chodit, takrka kazdy si na to muze poridit extra zarizeni. A kdo je osel, bude vzdy.

david

mist manipulace s lidma po zákazu manipulace:)

Miloš Trpišovský

A co takhle žádná cenzura, ani demokratická ani ta druhá.

Zdeněk

Zajímavá cenzůra vládne na facebooku,několikrát jsem byl napaden ať zdechnu a podobně,nahlásil jsem to facebook a odpověď ? To je v pořádku.Pak jsem napsal kritickou odpověď na USA a polirické poměry v EU a byl jsem úplně smazán.Tak jak to vlastně funguje?Prý není žádna cenzůra státu,ano to není ,protože není kde si stěžovat a na různé webové stránky dostanete odpověď,to je soukromý web a ten má právo dělat cokoliv.To je velice alibisticky chytré.Piště a stěžujte si na lampárně.

Dana

Nemožní lide donekonečna pindají a přitom dnes nejde o nic jiného než o suroviny a vodu a o co jde je jasné nikdy neposlouchat loutky a mamonáře co by chtěli elektronickou ohrádku, aby jsme jen makali na ty co vlastní více než zbytek světa!

jenže vir, jim škodí více než čekali a pro nás jen dobře, nedá se předpovídat, jak se lidé změní, ale dnes Je jasné, že globální svět je napaden a to je dobře…..

Aspoň uvidíme, kdo na koho maká a jak dopadne západní svět, který si říká demokratický a přitom zdegenerovaní neumí nic zasadit, sklidit, ušít a uklidit….mají na vše otroky , které si platí….

Petr

Má pravdu, bohužel! Za*raná EU se vydala cestou cenzury a kriminalizace svých odpůrců. To s demokracií a svobodou názoru nemá nic společného! Spolupráce němčourů s rusáky a číňany hovoří za vše!

spot_img