Způsobí internet blockchainů technologickou revoluci?

4.2
(6)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Interoperabilita je jednou z nejžhavějších frází v blockchainovém lexikonu, ale existují i obavy, že toto řešení slouží pouze jako náplast. Pojďme si tuto problematiku blíže rozebrat. 

Šíření blockchainové technologie vedlo v uplynulém desetiletí k vytvoření stovek sítí, které mezi sebou nejsou schopny komunikovat. Možnosti vývojářů jsou nyní extrémně omezené, přičemž se o tomto odvětví často hovoří, že stojí na „historické křižovatce“. A pokud se bude vyvíjet a rozšiřovat, je možné, že se blockchain bude snažit dosáhnout stejného dosahu a vzájemné propojitelnosti jako internet.

Komunikace je základ

Běžný spotřebitel by reagoval nedůvěřivě, kdyby mohl poslat e-mail ze své poštovní schránky Yahoo pouze někomu jinému se stejným názvem domény. Myšlenka, že někdo, kdo surfuje na internetu v prohlížeči Google Chrome, nemůže získat přístup na web nalezený v prohlížeči Safari, je stejně nepředstavitelná. Přesto se jedná o situaci, ve které se blockchainový sektor ocitl. Je třeba vybudovat spletité procesy, aby bylo zajištěno, že si aktiva mohou razit cestu napříč blockchainy. (Jedním příkladem může být Wrapped BTC, který ale zahrnuje závislost na centralizovaném zprostředkovateli.)

Vzhledem k tomu, že jednou z hlavních výhod blockchainu má být jeho decentralizace, existuje nebezpečí, že určitá řešení a koncepty mohou tento inovativní prostor podkopávat. Ale co kdyby všechny blockchainové a chytré smlouvy dokázaly mezi sebou komunikovat? Co kdyby mohl být těmto platformám udělen decentralizovaný přístup k informacím o řetězcích mimo řetězec? Abychom tyto problémy jednou provždy vyřešili, možná bude průmysl muset použít technologický zázrak, který mnozí z nás považují za samozřejmost: internet.

Internet blockchainů

Na počátku 90. let, kdy byl přechod na internet stále považován za specializovanou činnost, spojil agnostický protokol TCP / IP všechny počítače a operační systémy a otevřel metodu komunikace, na kterou se nyní spoléhají miliardy lidí po celém světě. V konfrontaci se současnou roztříštěnou krajinou nyní existují výzvy k vytvoření „internetu blockchainů“, jenž bude umožňovat volný a neomezený tok dat.

To by mohlo vytvořit svět, kde by mohla začít komunikovat jakákoli platforma chytré smlouvy a jakýkoli blockchain, dokonce i ten, který tuto funkci mít nebude. Vývojáři by měli svobodu kombinovat komponenty, které se jim nejvíc líbí, z nesčetných platforem tam, kde si mohou postavit, co chtějí, aniž by museli ztrácet čas a značné částky peněz na řešení technických překážek.

Někteří se i domnívají, že by tyto řešení mohly vážně ohrožovat centralizované obchody s aplikacemi, které omezují svobodu uživatelů a zároveň ořezávají křídla vývojářům, kteří musí dodržovat nekonečný seznam přísných pravidel a vzdát se značné části svých výnosů.

Jaká je odpověď?

Jedním z řešení, o kterém se nyní aktivně hovoří, je technologie XRouter, která se snaží dodat nepolapitelný „internet blockchainů“, o kterém zde mluvíme. Z dlouhodobého hlediska je cílem zajistit, aby platby mohly být prováděny v jakékoli kryptoměně, což připravuje půdu pro „sociální, ekonomickou a technologickou revoluci“. Tato technologie byla vytvořena a prosazována společností The Blocknet.

The Blocknet nyní využívá XRouter k tomu, aby poskytl decentralizovaný systém indexování, který umožňuje DApps používat důvěryhodné smlouvy a transakce Avalanche vedle jakéhokoli jiného blockchainu.

„Se vznikem více platforem DeFi, úspěch smlouvy nebo DApp na jedné platformě vytváří poptávku po DApps na jakékoli jiné platformě, aby  spolupracovaly. Díky různým výkonovým a nákladovým rozdílům těchto platforem je pro vývojáře výhodné vybírat a organizovat smlouvy napříč řetězci.“

Indexovací služby jsou popsány jako pomocné nástroje umožňující decentralizovaným aplikacím poskytovat to, co uživatelé chtějí, a použití technologie XRouter zajistí, že v procesu zůstanou plně decentralizované.

“Blocknet je jediný projekt, který umožňuje interoperabilitu s účinně každým existujícím řetězcem a je decentralizovaný na úrovni meziřetězců,”

Uvedl spoluzakladatel Blocknetu Arlyn Culwick.

“Nezvýhodňuje žádný řetězec před druhým, takže je stejně otevřený jako internet.”

Závěr

Před méně než deseti lety by nikdo nepředpokládal, že se blockchain stane takovým módním slovem, kterým je dnes. Blockchainový průmysl si již dnes zajistil své místo v budoucnosti a díky větší univerzálnosti, flexibilitě a škálovatelnosti má obrovský potenciál stát se klíčovým hráčem v běžných každodenních operacích. Nyní je čas, se posunout zase o krok dál, bude internet blockchainů výsledkem?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img