Zlato koriguje své kurzové zisky. Negativní překvapení akciové výsledkové sezóny

4.5
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec do kontrariánského investování, tradingu a technické analýzy. K tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na vysoké škole při psaní diplomové práce na téma Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že jsem v následujících letech prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy. Od té doby investuji a zároveň obrovskou část volného času věnuji studiu (kurzy, knihy, podcasty a přednášky). Neustále hledám investiční legendy v jednotlivých sektorech trhu, od kterých se mohu něco naučit a zlepšit své výsledky. Můj kontrariánský přístup, který se dívá dopředu o 12 až 24 měsíců, často v článcích naráží na sentiment běžného retailového investora, který zohledňuje pouze to, co se na trhu děje v daný moment.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny, drahé kovy a další investiční aktiva. Bitcoin se po prudkém růstu vrací zpátky na 64 000 USD. Technologické a polovodičové akcie se propadají a tahají akciový index S&P 500 níže. Propadají se i průmyslové kovy jako Měď, Nickel, Stříbro a další komodity. Je to signál slabé poptávky a oslabování americké ekonomiky?

Negativní překvapení výsledkové sezóny

Druhá polovina týdne je velmi zajímavá díky probíhající výsledkové sezóně v Americe. Tento týden byl však hlavně o projevu Jerome Powella na začátku týdne.

Druhá polovina týdne přináší nová data pro lehce klesající inflaci v eurozóně. Celková meziroční inflace klesá ze 2,6 na 2,5 procenta. Velmi překvapivá jsou i vyšší hodnoty amerických žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Tento růst žádostí ze 223 tisíc na 243 tisíc podporuje úvahu o postupném růstu nezaměstnanosti. Vypadá to, že už ani státní sektor v Americe nedokáže vytvářet dostatek „umělých“ pracovních pozic. Zároveň se propisuje rostoucí snaha společností osekat náklady a pracovníky pro zlepšení kvartálních výsledků.

Pátek by měl být z makro pohledu spíše klidnější. Čeká nás tam jenom pár projevů zástupců americké centrální banky a maloobchodní prodeje.

Dohání drobné americké akcie jejich velké kamarády v technologickém sektoru?

Poslední měsíce jsme mohli pozorovat značnou nad výkonnost velkých amerických technologických akcií. Akciový index S&P 500 vyformoval nové maximum ke 5671 bodům a teď se lehce propadá na 5544 bodů. Menší americké akciové společnosti v rámci indexu Russell 2000 se místo toho plácali dlouhé měsíce do strany. Teď to vypadá, že nastal jejich čas zazářit. Postupně se menší společnosti zvedají a uzavírají nůžky mezi oceněním s jejich výše oceněnými konkurenty v rámci indexů S&P 500 či Nasdaq.

Toto hezky zpracované srovnání vývoje výše jsem si půjčil od kolegy Jaroslava Jarolíma. Určitě se podívejte na jeho sociální sítě, kde ho detailněji popisuje.

Poznámka

Jednou z otázek, které si teď musíme při pohledu na graf položit je: Uzavře se mezera na grafu jenom růstem malých společností (low caps) nebo i poklesem těch velkých?

Na tří denním grafu akciového indexu S&P 500 níže můžeme vidět potvrzování divergencí na indikátoru RSI a MACD. Samotná price action se propadá tento týden od vrcholku 5671 bodů na dnešních 5544 bodů. Procentuálně je tento pohyb relativně malý, daleko důležitější je návrat na spodní linii růstového kanálu (bílá čárkovaná linie). Na střednědobém grafu už to vypadá na dokončenou růstovou strukturu. Teď se bude rozhodovat jestli index udrží růstový kanál nebo poklesne pod jeho spodní linii (bílá plná čára).

Zároveň bude nutné podrobně sledovat vývoj americké ekonomiky a kvartálních výsledků společností, které jsou klíčové pro reflektování zdravé ekonomiky. Avšak po nástřelu výsledků fast-food společností to zatím nevypadá moc dobře. Možná konečně začne běžný americký spotřebitel více šetřit a neutrácet na dluh. Zároveň omezí jídlo mimo domov a náklady na nepotřebný / nadbytečný luxus, může se to propsat negativně do ekonomiky. Doteď si svůj vyšší životní styl užíval na dluh.

Na grafu indexu SMH pro polovodičové společnosti už můžeme pozorovat značný prodej a divergence. Třeba akcie Nvidia klesá tento týden přes -17 procent. Další akcie z polovodičového sektoru jsou na tom v průměru spíše hůře. Nedivil bych se hlubšímu poklesu o další nižší desítky procent v jednotkách týdnů.

Značné ochlazení můžeme pozorovat i na vývoji průmyslových komodit jako měď, nickel, stříbro a další kovy potřebné pro rozvoj infrastruktury. Zatímco investoři nadále spekulují na akciích polovodičových společností, na trhu se dějou velké pohyby. Cena mědi naznačuje hlubší problémy ve velkých ekonomikách a pokles poptávky.

Čína je aktuálně spíše velkým exportérem mědi. Neměla by nás překvapit dále klesající cena. Ve velkých ekonomikách jako Amerika a Čína se něco pokazilo, pomalu si to začínají uvědomovat i centrální bankéři.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Asijské premium pro zlato a stříbro klesá k nule, máme se obávat?

Zlato se minulý týden dostalo na nové historické maximum kolem 2482 USD za unci. Hned na to přichází prudká otočka a výběr zisků. Už to vypadá, že premium na asijských burzách za fyzické zlato a stříbro klesá k nule. To reflektuje nižší zájem nakupujících na aktuálních vyšších cenách.

Zároveň se však objevují velmi pozitivní predikce velkých bank jako Citi Group. Ta očekává růst ceny zlata ve výhledu 6-12 měsíců do zóny 2700-3000 USD za unci nezávisle na tom jak dopadnou americké prezidentské volby. Pro stříbro je cíl v tomto období kolem 38 USD za unci.

Na grafu zlata můžeme vidět nejvýraznější střednědobý kanál (žluté čárkované linie). Dlouhodobý kanál nelze vidět celý. Plná bílá linie nahoře reprezentuje jeho horní hranici rostoucího kanálu. Kombinace těchto linii nám vytváří rezistenční pásmo kolem 2550-2660 USD za unci. Právě tam bych očekával cenu zlata koncem roku. Podle situace na akciových trzích a ve velkých ekonomikách to pak zhodnotíme, jestli je to prodejní zóna, nebo se bude brát jenom část zisku a čekat pro korekci k reakumulaci. Teď ještě nemá cenu předbíhat.

Aktuálně má cenu, dle mého názoru, být trpělivý ne jenom pro komoditní sektor. Stejné platí i pro akcie a kryptoměnový trh. Dle sentimentu investorů na sociálních sítích mám tušení, že přichází značné otáčení trendů. Nechám se překvapit jestli je má intuice správná a v jaké formě nás trhy překvapí.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img