Zakáže SEC společnosti Grayscale využívat služeb Coinbase?

5
(5)

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) přišla s návrhem nového pravidla. Podle něj by investiční platformy měly být odpovědné za bezpečnou úschovu kryptoměnových prostředků svých klientů. Jak ovšem uvedl generální ředitel Grayscale, Michael Sonnenshein, takové pravidlo by jim mohlo zakázat používat Coinbase k úschově svých aktiv.

V dopise adresovaném Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) si Sonnenshein postěžoval, že navrhovaná nová pravidla SEC týkající se zabezpečení úschovy kryptografických prostředků klientů by společnosti Grayscale znemožnila pokračovat v ukládání svých bitcoinů (BTC) a etherů u společnosti Coinbase.

Komise SEC chce, aby investiční poradci byli odpovědní za zabezpečení úschovy aktiv, která pro klienty kontrolují. Takové pravidlo by bylo problémem pro centralizované burzy, jako je Coinbase. Stejně tak pro jakoukoli platformu, která spravuje aktiva klientů prostřednictvím Coinbase.

Burzy obvykle drží prostředky zákazníků na společných účtech, místo aby každému zákazníkovi poskytly individuální peněženku. Návrh SEC by toto chování učinil nezákonným. Návrh by také mohl investorům zakázat, aby k ukládání prostředků svých klientů využívali třetí stranu.

Grayscale má u Coinbase uložena kryptoaktiva v hodnotě 5,4 miliardy dolarů

Společnost Grayscale má pod svou správou fondy Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) a Grayscale Ethereum Trust (ETHE). Jedná se o největšími kryptofondy svého druhu. Oba drží přibližně 2,7 miliardy dolarů v BTC a ETH.

V současné době jsou prostředky těchto fondů uloženy u společnosti Coinbase prostřednictvím společnosti Coinbase Custody Trust Company. Prostředky jsou tam již od roku 2019. Společnost Coinbase Custody drží aktiva společnosti Grayscale v offline cold úložišti prostřednictvím jedinečných onchainových adres. Nikdy tak nejsou smíchána s prostředky jiných klientů, jak vyplývá ze smlouvy mezi společnostmi Grayscale a Coinbase.

Dříve společnost Grayscale ukládala peněženky v režimu cold wallets prostřednictvím společnosti Xapo Inc. Sonnenshein k tomu uvedl:

Model úschovy společnosti Xapo se opíral o geograficky rozptýlené fyzické lokace trezorů po celém světě, které se pravidelně měnily.

Navrhované pravidlo SEC by podle Sonnensheina převrátilo celý model pro ukládání klientských aktiv naruby.

Jako správce aktiv institucionálního typu sami klientská aktiva neuchováváme. Namísto toho využíváme k poskytování této služby odborné správce třetích stran, což je u tradičních správců aktiv obvyklé. Za deset let naší činnosti naši správci nikdy nezaznamenali ztrátu klientských aktiv.

“Společnost Coinbase Custody také používá specifické, v oboru špičkové postupy v rámci svých zásad, postupů a kontrolních mechanismů pro úschovu a udržování výhradního vlastnictví nebo kontroly nad digitálními aktivy, která má v úschově.

Závěr

Na navrhované pravidlo si stěžovala také společnost Coinbase. Podle ní by návrh zakázal registrovaným investičním poradcům obchodovat na kryptoměnových burzách, které zároveň nejsou kvalifikovanými správci. Pro úplnost dodávám, že lhůta pro podání připomínek SEC pak končí tento měsíc.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img