Zákaz obchodování kryptoměn na páku? V Kanadě již zřejmě brzy

5
(1)

Kanadské regulační orgány pro cenné papíry se chystají zpřísnit pravidla pro kryptoměnové burzy působící na místní úrovni. Ohroženy by mohly být i stablecoiny.

Kryptoburzy působící v Kanadě musí oddělit prostředky uživatelů od provozní hotovosti a přestat nabízet pákový efekt obchodníkům s marží.

Nová kryptoměnová pravidla pro Kanadu

Vyplývá to z čerstvých pokynů stanovených kanadskou organizací Canadian Securities Administrators (CSA), která zastřešuje regulátory cenných papírů v celém regionu.

Platformy pro obchodování s kryptoměnami budou také povinny držet aktiva uživatelů se sídlem v Kanadě u “vhodného” kvalifikovaného správce. Informaci uvedla CSA v pondělním prohlášení. Ptáte se, kdo jsou kvalifikovaní správci? Správci jsou považováni za kvalifikované, pokud jsou regulováni v Kanadě, USA nebo podobné jurisdikci.

V návaznosti na nedávné události na trhu s kryptoměnami posiluje CSA svůj přístup k dohledu nad platformami pro obchodování s kryptoměnami rozšířením stávajících požadavků na platformy působící v Kanadě.

Maržové obchodování s kryptoměnami bude zakázáno všem obchodníkům se sídlem v Kanadě, včetně institucionálních klientů a organizací. Mimochodem i Singapur uvažuje o podobném kroku pro retailové investory.

Reakce na problémy FTX

Nová kanadská omezení přicházejí zhruba měsíc poté, co se burza FTX Sama Bankmana-Frieda dostala do existenčních problémů, které ji nakonec dovedly až k bankrotu. Nový generální ředitel FTX John J. Ray v pondělí před Kongresem vypověděl, že FTX smíchala aktiva uživatelů se sesterskou obchodní společností Alameda Research ve snaze získat pro sebe další příjmy. 

Regulátoři CSA také varovali kryptoburzy, aby nezprostředkovávaly obchod s žádnou kryptoměnu, která by mohla být považována za cenný papír. To by podle spekulací mohlo zahrnovat i stablecoiny. Ve zprávě se přímo píše:

CSA je toho názoru, že stablecoiny nebo stablecoinové dohody mohou představovat cenné papíry a/nebo deriváty.

Kryptoburzy tak budou muset mít zavedené zásady a postupy, podle kterých určí, zda digitální aktiva, která uvádějí na burze, jsou cennými papíry nebo deriváty.

Kanada: Dopad na místní burzy bude značný

Není jasné, kdy přesně nová ustanovení vstoupí v platnost. Lze však očekávat, že platformy budou individuálně kontaktovány za účelem projednání změn. CSA na žádost o komentář zatím nereagovala.

Jacob Robinson, právník kanadské advokátní kanceláře McCarthy Tétrault, na Twitteru uvedl, že nová pravidla mohou mít velký dopad na místní kryptoburzy.

Tato kategorizace by mohla vést k významnému vyřazení stablecoinů z kanadských burz.

Závěr

Již v září loňského roku Ontario Securities Commission (OSC), největší kanadský finanční regulátor, přímo zakázal obchodním platformám působícím na místní úrovni, “mít co do činění” s USDT. A to i přesto, že výslovně neuvedl, zda považuje USDT za cenný papír.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img