Zákaz algoritmických stablecoinů po dobu příštích minimálně 2 let?

4.5
(2)

Navrhovaná legislativa, kterou nyní projednává výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů, kriminalizuje stablecoiny vydané bez řádného schválení.

Návrh zákona o stablecoinech vyžaduje, aby Federální rezervní systém a státní bankovní regulační orgány schválily veškeré plány nebankovních subjektů na stablecoiny předtím, než budou moci být legálně vydány.

Emitenti stablecoinů schválených státními regulátory se budou muset do 180 dnů nechat zaregistrovat u Federálního rezervního systému. Pak budou moci legálně pokračovat ve své činnosti. Zprávu přinesla místní média, která tvrdí, že mají přístup k návrhu zákona.

V červnu přijalo podobný zákon Japonsko. Jde o zákon, který uznává stablecoiny jako digitální peníze, které musí být navázány na jen nebo jiné zákonné platidlo.

Algoritmické stablecoiny mají být zakázány

Nové stablecoiny kryté aktivy vytvořenými stejnými emitenty nebo “endogenně zajištěné stablecoiny” nebudou povoleny nejméně po dobu následujících dvou let. Všechny takové stávající stablecoiny budou muset do dvou let změnit svůj obchodní model a získat nové schválení od příslušných orgánů.

Stablecoiny vydané bez řádného schválení určenými regulačními orgány budou nezákonné. Hrozit bude až pětiletý trest odnětí svobody a pokuta ve výši 1 milionu dolarů. Návrh zákona předpokládá, že takové kryptoměny budou zajištěny hotovostí nebo vysoce likvidními aktivy, jako jsou státní dluhopisy.

Návrh zákona má za cíl vytvořit regulační rámec kolem stablecoinů a žádá Federální rezervní systém, aby prozkoumal ekonomický dopad amerického digitálního dolaru (CBDC). Ve spolupráci s Fedem, Federální agenturou pro pojištění vkladů, OCC a Komisí pro cenné papíry pak bude vyprácována studie o již zmiňovaných algoritmických stablecoinech.

Banky potřebují souhlas regulačních orgánů

V návrhu zákona se dále uvádí, že banky a další tradiční finanční instituce budou potřebovat  souhlas federálních bankovních regulátorů – Úřadu pro kontrolu měny (Office of Comptroller of the Currency, OCC) a Federální korporace pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corp).

Návrh se rovněž zabývá otázkou interoperability stablecoinů a federálním bankovním regulátorům a státním dohledovým orgánům svěřuje pravomoc vytvářet standardy. Cílem návrhu zákona je sladit majetkové a účetní standardy stablecoinů s bankami a družstevními záložnami.

Návrh legislativy zakazuje směšování finančních prostředků zákazníků a jejich klíčů s finančními prostředky ze stablecoinů a dalších aktiv, aby uživatelé v případě platební neschopnosti nebo úpadky mohli své investice rychle vyplatit.

Závěr

O návrhu zákona jednají předsedkyně výboru pro finanční služby Sněmovny reprezentantů Maxine Watersová a poslanec Patrick McHenry. Vzhledem ke skutečnosti, že ještě nebyl výše uvedenými zástupci podepsán, stále existuje možnost, že v něm budou provedeny změny.

Ačkoli o termínu projednávání zatím nebylo rozhodnuto, výbor by mohl o návrhu zákona hlasovat již příští týden. Na jeho projednání má čas pouze do konce letošního roku a blížící se volby v polovině volebního období nedávají příliš prostoru pro další odklad.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
an onym

A jak komu dokážou, že token, který vydal je stablecoinem? podle toho, že drží cenu? podle názvu ?
To je bohužel docela rána pro djed.

Poslední editace 1 rok před přes an onym
Fantom

Pokud vydavatel vydá token, který deklaruje jako stablecoin – tedy tvrdí že jeho cena je vázaná na fiat měnu, např. USD 1:1, jedná se o stablecoin na základě prohlášení emitenta. Pokud by návrh zákona prošel a stablecoiny by byly zakázané, bylo by na jejich emitentech, zda je zruší a hodnotu držitelům vyplatí nebo už nebudou stablecoin deklarovat jako stablecoin ale jako běžný token bez vázané hodnoty. Každopádně by to mohl být pro krypto velký problém. Ostatně se dalo očekávat, že vládní úředníci budou kryptu házet klacky pod nohy. Očekávám další útok na PoW od “zelené eskadry”. 🙂

spot_img