WSJ: Organizované skupiny vydělaly manipulací s kryptotrhy 825 mil. USD

0
(0)

Zprávy a souhrny

Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Podle výsledků výzkumu prestižního Wall Street Journal (WSJ) vydělaly organizované skupiny manipulací s kryptotrhy jen za první pololetí roku 2018 celkem 825 mil. USD. 

Pump and dump

Výzkum se zabývá hlavně odhalením praktik tzv. pump and dump skupin, kdy se obchodníci domluví mezi sebou a uměle nafouknou cenu vybrané kryptoměny. Když nalákají dost nic netušících investorů, prodají a cena prudce poklesne.

O tomto tématu jsme psali například: Pump and dump – jak se chránit?

Výsledkem je obrovský zisk pro členy těchto skupin, zatímco pro všechny ostatní, kteří jim “naletěli”, to znamená velkou ztrátu. Během prvních šesti měsíců tohoto roku si tak tyto skupiny přišly podle WSJ na neuvěřitelných 825 milionů USD.

Stovky případů

WSJ prozkoumal celkem 175 takových případů, týkajících se 121 kryptoměn. WSJ dále uvádí, že existuje daleko více takových skupin, které můžou celkově vydělat na pump and dump schématech další desítky milionů USD. Tyto skupiny operují většinou v privátních chatovacích skupinách, kam se můžete dostat jen na pozvání někoho zevnitř skupiny a které obvykle projdou bez povšimnutí kontrolou moderátorů.

Cloakcoin

WSJ uvádí jako příklad starší altcoin Cloakcoin, který byl tento rok předmětem rovnou několika pump.

Náš článek o jedné takové pumpě: Binance zalistovala Bytecoin a hned tu máme největší letošní pump and dump

Závěr

Podle výsledků výzkumu WSJ je zřejmé, že dochází k čím dál většímu počtu těchto tzv. pump. Zatímco podílení se na nich přináší nesporně zisky, jsou to zisky krátkodobé, které ale v dlouhodobém horizontu poškozují důvěru v kryptoměny u veřejnosti a zároveň zavdávají důvod pro další a další regulace.

Zdroj: Cointelegraph.com

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: