Obrat trendu – Price Action

K tomu, abychom mohli hovořit o obratu downtrendu – byť třeba jen v rámci nějakého přirozeného retracementu (pullbacku), musí trh udělat nové vyšší low. Jak to poznáme a co to je?

Jak vypadá pivotová low? #

Nejprve si pojďme ukázat, jak vypadá formace pivotová low. Zrcadlově pak hovoříme o pivotové high. Je to formace složená ze 3 svíček, kdy ta prostřední je z nich nejnižší. Na obrázku níže vidíme čtyřhodinový graf BTCUSD, kde jsem červeně vyznačil pivotové low a zeleně pivotové high.

Pokud obchodujeme protitrendově, je rozumné krotit svou netrpělivost a počkat si, až trh vytvoří v případě obratu z downtrendu na uptrend aspoň jednu vyšší pivotovou low v přirozeném úhlu, jak ukazuje další obrázek.

Spekulujete na rychlý obrat trendu? #

Rychlý obrat z downtrendu na uptrend (a samozřejmě to platí i opačně – z uptrendu na downtrend) sice může nastat, ale mnohem pravděpodobnější je, že trh – pokud se na něm má opravdu změnit nálada, potřebuje rotovat. Proto je pro naše protitrendové obchody si vždy lepší počkat. Tento princip platí pro všechny trhy a pro všechny timeframes.

Dalším argumentem, proč počkat se svými protitrendovými obchody je likvidace stop lossů těch, kteří při první příležitosti nastoupili do longu, jak ukazuje obrázek instrumentu GBPUSD níže.

Samozřejmě, že pokud čekáme, až se náš náhled na změnu sentimentu potvrdí, můžeme přijít o obchodní příležitost nebo nakupovat na horší ceně, než kdybychom do obchodu vstupovali bez potvrzení rovnou a limitní objednávkou. Vždy záleží na tom, jakou obchodní strategii máme natestovanou a čemu věříme.