Horečka ICO v roce 2017 se ukázala jako vysoce rizikové prostředí pro jednotlivce, kteří se chtějí účastnit nových vydání tokenů na blockchainu. Od náhodného zasílání finančních prostředků na nesprávnou peněženku až po některé projektové týmy, které s prostředky unikly. Čínský zákaz ICO na konci roku 2017 přinutil kryptoměnové startupy v zemi, aby se snažily najít alternativní řešení, jak získat finanční prostředky pro své projekty. Projekty začaly objevovat nový trend Initial Exchange Offerings (IEO). Tato inovace jim umožnila provádět získání finančních prostředků (fundraising) beze strachu ze zákona nebo úřadů.
Co je to IEO? #
Počáteční burzovní nabídka (IEO), jak název napovídá, je prodej tokenů na burze. Klíčovým rozdílem mezi IEO a tradičním ICO nebo soukromým prodejem je použití burzy jako prostředníka.
Vzhledem k tomu, že se tokenový prodej provádí na platformě burzy, vydavatelé tokenů musí platit poplatek za zalistování a vydat procento tokenů prodaných během IEO. Na oplátku se tokeny prodávají na platformě burzy a jejich tokeny jsou po skončení IEO zalistovány. Protože kryptoměnová burza bere procento tokenů prodaných při spuštění, je tato burza motivována k pomoci s marketingovými operacemi vydavatele tokenů.
Tým na burze provádí předběžný audit a technické ověření projektu a jeho tokenů. Hodnotí investiční atraktivitu, potenciál projektu a poté oznamuje zahájení prodeje tokenů na burze.
Investoři, kteří chtějí nakupovat tokeny, nemusí posílat finanční prostředky prostřednictvím smart kontraktů (jako v případě ICO). Stačí se zaregistrovat na burze a nakupovat tokeny okamžitě ze svého osobního účtu.
Jak to funguje? #
Pro investory a obchodníky jsou IEO jednoduché a výhodné.
Zatímco u ICO jste se museli zabývat tím, kdy k nim dojde a jak se zapojit, s IEO jste připraveni se účastnit hned od začátku. Za předpokladu, že je IEO podporováno burzou, na které jste registrováni, stačí se přihlásit a koupit si kryptoměny.
Již není třeba se registrovat pomocí nejasných stránek nebo zkoumat, jaké platební metody projekt akceptuje. Pokud burza akceptuje daný typ platby, IEO jej podporuje také. Můžete platit za IEO i jinými kryptoměnami.
Je třeba mít na paměti pouze jednu věc – u IEO je k dispozici omezený počet tokenů. To znamená, že i projektů s vysokým očekáváním se mohou tokeny IEO vyprodat během několika minut ne-li sekund.
Můžou nastat případy, kdy je IEO tak vysoce poptáván, že během výměny může dojít ke kolapsu burzy kvůli nadměrnému provozu. Přestože se seriózní burzy na tyto situace připravují, často se jim nedá úplně vyhnout.
IEO na burzách #
IEO začíná přijímat stále více kryptoměnových burz. Jedním z prvních byla společnost Binance, která spustila platformu IEO Binance Launchpad. V lednu BitTorrent, který koupila společnost TRON, zahájil tokenový prodej na Binance Launchpad a získal 7,2 milionu dolarů za méně než 15 minut.
Ačkoliv se zdá, že prodat všechny tokeny za 15 minut je lepší než cokoli, o čem může krypto startup snít. Vydavatel tokenů na Binance Launchpad však vytvořil ještě lepší rekord. Druhý IEO na platformě kryptoměnové směnárny, Fetch.AI, získal 6 milionů dolarů za pouhých 22 sekund.
Po úspěchu Binance Launchpad oznámily další významné burzy uvedení svých vlastních platforem IEO. Mezi další platformy IEO patří Bitmax Launchpad, Bittrex IEO, OK Jumpstart (OKEx), KuCoin Spotlight a Huobi Prime.
IEO vs. ICO: Jaké jsou rozdíly? #
Pokud plánujete investovat do nové kryptoměny, určitě si lámete hlavu, která metoda je výhodnější.
Zde jsou hlavní rozdíl mezi nimi:
- Hlavní rozdíl mezi nimi je, že IEO jsou okamžitě obchodovatelné ve srovnání s ICO.
- Dalším rozdílem je, že ICO mohou přilákat investice, zatímco IEO může přimět akciové trhy, aby se aktivně účastnily procesu získávání finančních prostředků, což z něj činí nejslibnější oblast.
- ICO není sledován třetími stranami. V zásadě může kdokoli spustit ICO. Pokud máte white paper, který přesvědčí investory, aby vložili prostředky do vaší společnosti.
- IEO představuje zprostředkovatele decentralizovaného modelu fundraisingu, který dává obchodníkům s kryptoměnami silný pocit důvěry při účasti. ICO se ukázalo jako oblast podvodů.
- Další rozdíl je v tom, že ICO těží své tokeny, jakmile je financování dokončeno. V případě IEO projekty generují tokeny a odesílají je na platformu burzy.
- Zalistování na burze tam, kde byl proveden IEO, je dalším přirozeným krokem.
- Díky tomu, že burza kontroluje, komu povolí IEO na své platformě, je pro podvodníky například velmi obtížné vybrat finance od investorů a utéct.
- Poskytuje lepší likviditu pro obchodování, protože je již zaručena velká uživatelská základna.
Ve srovnání s ICO je riziko IEO pro projektový tým i investory mnohem nižší.
Výhody a nevýhody IEO #
IEO jsou v zásadě výhodné:
- Zvýšená důvěra investorů – Jednou z hlavních výhod IEO je důvěra. Burza promítá každý projekt, který usiluje o spuštění IEO na svých webových stránkách.
V některých ohledech burzy ohrožují svou pověst tím, že se rozhodnou uspořádat tokenový prodej projektu – pokud se ukáže, že projekt je nečestný nebo neschopný splnit své sliby, reputace burzy by mohla výrazně zasáhnout.
Z tohoto důvodu jsou burzy motivovány k tomu, aby prováděly hloubkovou kontrolu projektů, které pořádají. Ačkoli je třeba zdůraznit, že to není záruka, že tokeny prodávané prostřednictvím IEO jsou vždy nutně vydávány legitimními projekty – IEO mohou vyloučit podvodné a pochybné projekty ze získávání finančních prostředků prostřednictvím platforem pro výměnu kryptoměn a pro podvodníky je mnohem obtížnější přispívat k IEO. - Zabezpečení jak pro vydavatele tokenů, tak pro investory – Vydavatelé tokenů se nemusí starat o zabezpečení, protože burza zpracovává nezbytné procesy KYC / AML. To je také výhodné pro uživatele, protože nemusejí absolvovat další kontroly KYC / AML, pokud již jsou na burze ověřeným uživatelem.
- Snadnější pro projekty – Vydavatelé tokenů těží z procesu spouštění IEO na burzovních platformách – ve srovnání s ICO, kdy startup musí všechno zařídit sám. Vydavatelé tokenů musí platit poplatky za zalistování a procento svých tokenů. Burza jim za to pomůže s marketingem. Proto začínající podniky, které zavádějí své IEO, mají nižší marketingový rozpočet, než kdyby se rozhodly pro ICO. Vydavatelé tokenů mohou navíc využít stabilní klientelu burzy a získat více příspěvků pro své projekty.
- Proces bez překážek – Platformy IEO zajišťují, že téměř kdokoli, bez ohledu na své zkušenosti o kryptoměnách, může investovat.
- Zaručený zápis na burze – Token, který byl prodán prostřednictvím IEO, je obvykle uveden/zalistován na burze krátce po ukončení prodeje tokenu, což poskytuje likviditu a snadný přístup.
- Odstranění podvodů – Projektové týmy IEO nejsou anonymní, ani falešné, takže po vybrání prostředků nezmizí.
- Výhody pro burzy – Příliv nových uživatelů a jejich vkladů. Někteří z těchto nových uživatelů se mohou nakonec stát věrnými uživateli burzy.
- Výhody pro držitele tokenů – Většina burz používá IEO k přidání dalšího případu použití pro svůj nativní token (pokud jej má), který pravděpodobně zvýší jeho hodnotu. To znamená, že pokud se chcete zúčastnit IEO jako investor, musíte vlastnit kryptoměnu dané kryptoburzy (například pro OKEX je to token OKB).
IEO jsou však také předmětem následujících rizik a obav: #
- Nejasné předpisy a omezení – Mnoho zemí vydalo omezení nebo úplně zakázalo ICO, což se může špatně odrazit i na IEO. I když se jedná o poněkud odlišnou věc, základní principy IEO zůstávají stejné.
- Všichni investoři musí dodržovat AML / KYC – O komunitě kryptoměn je známo, že je plná jednotlivců posedlých soukromím, takže pro některé z nich může být postup AML / KYC odrazující.
- Manipulace s trhem a koncentrace mincí – Většina tokenů IEO je těžena předem, takže před investováním byste měli vždy zkontrolovat dynamiku přidělování a distribuci tokenů. Projektový tým i burza IEO si mohou ponechat nepřiměřeně velkou část tokenů pro sebe, což může mít později za následek vměšování se do cen. Kromě toho není tajemstvím, že velká většina burz se účastní „praví špinavých peněz“.
- Omezený počet investorů – Od investorů přišlo mnoho stížností, že ne každý stihne koupit tokeny během IEO.
- Boti – Existují obavy ohledně robotů, které lze naprogramovat tak, aby se účastnili IEO a porazili lidské investory.
- FOMO – Nezapomeňte si udělat svůj vlastní výzkum a zkoumat projekty a jejich nápady sami. Projektoví manažeři IEO i platformy IEO mají motivaci vytvořit co největší reklamu na prodej všech mincí. Nezapomeňte zkontrolovat whitepaper projektu, road map, a zda se vůbec vyplatí do tokenu investovat.
- Náklady – IEO se sice jeví jako bezpečnější a účinnější alternativa k ICO, ale náklady spojené s prodejem tokenů mohou být pro startupy vysoké. Poplatky za zalistování mohou dosáhnout až 20 BTC, zatímco burzy mohou dokonce získat 10% slevu z tokenů fundraisingových společností.
Jak se zapojit do IEO? #
Obecně platí, že kroky k účasti v IEO začínají kontrolou, zda projekt, který hodláte podporovat, skutečně vede IEO.
Poté, co jste našli kryptoměnu, do kterého chcete investovat, zjistěte, které burzy jsou hostitelem IEO. Poté se musíte zaregistrovat na dané burze a ověřit svůj účet absolvováním postupu KYC / AML. Až budete hotovi, zkontrolujte kryptoměny, které můžete použít k účasti v IEO a vložte je na svůj účet. Ve většině případů platí, že burzy si kladou za podmínku držet jejich tokeny, například pro Binance je to BNB.
Posledním krokem je počkat, až IEO začne kupovat vaše tokeny.
Proces samozřejmě nemusí být tak přímočarý, jak je zde popsáno. Každá platforma IEO má své metody, jak zajistit spravedlivý proces všem uživatelům. Například Binance Launchpad zavedl metodu distribuce tokenů založenou na loterii pro Matic Network IEO.
Pamatujte, že každý IEO má tendenci vyprodávat poměrně rychle, takže buďte rychlí a připravení, až přijde čas!
Jaká je budoucnost IEO? #
ICO vytvořily v letech 2017 a 2018 boom fundraisingu. Značná část krypto projektů však byla provozována podvodníky nebo byla pochybná. Z tohoto důvodu, můžeme říci, že se nejedná o efektivní model fundraisingu pro spouštění kryptoměn.
Na druhé straně IEO poskytují zvýšenou důvěru mezi kryptoměnovými projekty, protože burzy hostující prodej tokenů se aktivně účastní procesu fundraisingu, což zvyšuje jeho efektivitu. IEO mají proto potenciál stát se standardním modelem pro získávání finančních prostředků v kryptosvětě a možná dokonce vytvářet další boom fundraisingu.
IEO je stále zcela nový jev, ale není pochyb o tom, že jeho obliba časem poroste. IEO je zcela odlišná od ICO, protože je burza hmatatelným prováděcím modelem, nikoli myšlenkou v technickém dokumentu. Z tohoto důvodu jsou šance na dlouhodobý výkon větší. IEO může časem změnit tvář krypto bankovnictví k lepšímu, protože by to mohlo pomoci učinit kryptoměny a burzy přitažlivější pro širší trh.
Závěr #
V oblasti blockchainu bylo dosaženo značného pokroku a nyní vidíme, že se legitimní společnosti a projekty etablovaly a nadále inovují. Pro obchodníky nejsou tokenové prodeje tím, co bývaly kdysi, ale s obezřetností stále existují příležitosti.
Přestože IEO jsou bezpečnější ne ž ICO , bezpečnější neznamená bezpečné.
Je nepravděpodobné, že uspějete, pokud investujete do každé IEO, která vám zkříží cestu a nejspíš to skončí slzami …
a bankrotem.
I když burzy prověřily projekty, které byly hostiteli IEO, měli byste si udělat i vy svůj vlastní průzkum. Podívejte se do projektu – kdo jej vytvořil, stejně jako na road map (co má daná kryptoměna v plánu do budoucna). Podívejte se, co daná kryptoměna nabízí a pokud by pro ni na trhu bylo místo, zkuste pro ni najít realistická využití.
A pak, pokud jste si investicí opravdu jisti, zariskujte.