Anatomie svíčkových grafů

Svíčkové grafy patří v současné době k nejoblíbenějším. Každá svíčka představuje pro obchodníka důležitou informaci, kterou z jiného typu grafu nevyčte. V rámci svíček rozlišujeme mezi samotným tělem svíčky a tzv. knotem. Více informací naleznete v našem dnešním článku.

svickovy graf
BTC/USD 1týdenní svíčka graf (Bitstamp) | Zdroj: TradingView

V rámci svíčkových grafů se největší důraz klade na otevření a zavření samotné svíčky a obchodovaného rozpětí mezi nimi, jde o takzvané tělo svíčky. Tenká vertikální čára pod a nad tělem se nazývá stín, zobrazuje nejvyšší a nejnižší obchodovanou cenu v rámci dané svíčky.

Svíčkový graf je ve světě kryptoměn velkým pomocníkem. Naučte se jej používat.

Hrubá část svíčky se nazývá tělo. Představuje rozpětí mezi otevřením a zavřením. Pokud je tělo černé (naplněné) znamená to, že zavření bylo nižší než otevření. Pokud je tělo bílé (prázdné) znamená to, že zavření bylo vyšší než otevření.

Zelené tělo znamená převahu kupujících (bullish), čím delší je tělo, tím větší je převaha. Dlouhá svíčka indikuje agresivní nakupování.

Červené tělo znamená převahu prodávajících (bearish), čím delší je tělo, tím větší je převaha. Dlouhá svíčka indikuje silný prodej.

Barvy svíček #

Svíčkové grafy mohou být také kreslené více barevně než je používání klasických japonských svíčkových grafů s červenou a černou. Pro západní svět je typická zelená a červená svíčka.

japanese-vs-vestern.candle-svicka

Známé jsou také výrazy yin a yang linie. Toto jsou čínské názvy pro svíčkové grafy. Yin linie je další název pro černou svíčku a yang linie je ekvivalent pro bílou svíčku. V Japonsku se černá svíčka nazývá in-sen (černá linie) a bílá svíčka se nazývá yo-sen (bílá linie).

Tenká linie nad a pod tělem se nazývá stín, který představuje cenový extrém. Je velmi snadné vidět proč mluvíme o svíčkových grafech, protože jednotlivé linie vypadají jako svíčky s knoty. Pokud svíčka nemá vrchní stín nazývá se Shaven head, v případě že svíčka nemá spodní stín nazývá se Shaven bottom.

Důležitost #

Co se týče důležitosti, stín sekunduje tělu, přesto přispívá důležitými informacemi o psychologii na trhu a upravuje interpretaci samotného těla. Tělo však dokáže plnit svou funkci i bez stínu.

Japonci kladou velký důraz na vztah mezi otevřením a zavřením protože jde o dva nejvíce nabité emocionální body burzovního dne. Japonci mají přísloví které říká: “První ranní hodina udává směr pro zbytek dne.” Otevření je čas kdy se všechny podložené a nepodložené informace a noční novinky přefiltrují a připojí se k trhu. Čím více je obchodník znepokojen, tím rychleji chce obchodovat.

Svíčkové vzory #

Jednotlivé názvy svíčkových vzorů se používají k vyjádření emocionálního zdraví na trhu, během toho jak je samotný vzor formován. Když slyšíme výraz visící muž (hanging man) nebo temný mrak (dark cloud cover) určitě si nikdo nebude myslet, že situace na trhu je zdravá. Oba vzory jsou bearish a jejich jména jasně oznamují nezdravou situaci na trhu.

Dalším skvělým příkladem je ranní hvězda (morning star) a noční hvězda (evening star). Aniž bychom tyto vzory viděli, je zcela jasné že noční hvězda bude bearish.

O těchto a dalších vzorech si řekneme detailněji v následujících článcích. Každá jednotlivá svíčka v našem pojetí představuje jeden den obchodování (D1). Nicméně pro svíčkové zobrazení můžeme použít v podstatě libovolný časový rámec (timeframe) tak, aby jedna svíčka zobrazovala např. 15 minut (M15) obchodnování nebo jednu hodinu (H1).

Anglický slovník: #

real – reálný
body – tělo
shadow – stín
open – otevírat
close – zavírat
high – vysoký, vrchol
low – nízký
bottom – dno
white – bílá
black – černá
bull – býk
bear – medvěd

Zdroje: #

Steve Nison – Japanese candlestick charting techniques
Thomas N. Bulkowski – Encyclopedia of candlestick charts
Barbara Rockefeller – Technical analysis for dummies
Martin J. Pring – Technical analysis explainen