Společně se vzestupem kryptoměn, jako je Bitcoin (BTC) či Ethereum (ETH), stále více lidí na tomto trhu investuje a obchoduje. Vzhledem k vysoké volatilitě digitálních aktiv a vzrušení z dosahování zisků se však někteří jedinci stali na tomto odvětví závislými.
V této souvislosti po celém světě vznikají luxusní odvykací centra, která nabízejí služby lidem bojujícím se “závislostí na kryptoměnách”.
Centra závislosti
Tato centra pro léčbu závislostí obvykle poskytují programy i pro léčbu jiných závislostí, jako je alkohol, drogy a poruchy příjmu potravy. Většina center nabízí terapii vedenou certifikovanými poradci pro duševní zdraví, kteří mají zkušenosti s léčbou různých závislostí.
Zajímavé je, že tato centra v posledních dvou letech dostávají stále více žádostí o řešení případů souvisejících s digitálním majetkem. Všichni si asi velmi dobře pamatujeme, že trh se v tomto období vyznačoval výraznými cenovými výkyvy.
Například luxusní odvykací centrum The Balance, které má pobočky v několika evropských městech včetně Londýna, nabízí služby specializované na léčbu závislosti na kryptoměnách. Zpráva uvádí, že služby zařízení stojí přibližně 75 000 USD a zahrnují terapii, masáže, jógu a jízdu na kole.
Mezi vybranými rehabilitačními centry nabízejícími léčbu závislosti na kryptoměnách je třeba také švýcarské centrum Paracelsus Recovery. Doby pobytu v centru se pohybuje od čtyř do šesti týdnů, přičemž jeden pacient údajně zaplatil 104 000 dolarů týdně. Léčba v centru zahrnuje také krevní testy, individuální dietní plány, jógu, akupunkturu a v případě potřeby i medikaci.
Vysoké poplatky za léčbu
Přestože odborníci na závislosti zůstávají skeptičtí ohledně vysokých nákladů na léčbu kryptozávislosti, náprava tohoto stavu je podobná jako u jiných závislostí. Zahrnuje intervence, jako je terapie, léky a jiné, zdraví prospěšné náhradní aktivity.
Lia Nowerová, ředitelka Centra pro studium hazardních her na Rutgers School of Social Work, k tomu uvedla:
Vydělávají na zoufalých lidech. Ať už jste ‘závislí’ na obchodování s kryptoměnami, sázení na sport nebo na loterii, vaše příznaky a léčba budou do značné míry stejné.
Při léčbě závislosti odborníci doporučili začít abstinencí a zvládnout abstinenční příznaky, které mohou zahrnovat úzkost, podrážděnost či nespavost.
Některá rehabilitační centra však názor, že závislost na kryptoměnách lze řešit podobně jako jiné stavy (například hazardní hry), odmítla.
Jan Geber, generální ředitel společnosti Paracelsus Recovery, to vidí takto:
Obchodování s kryptoměnami má nádech legitimity, zatímco o hazardu se spíše mluví jako o potenciálně problematickém.
Závěr
Investování do digitálních měn má určitě lepší image než třeba výherní automaty. Jenže těžká závislost může vzniknout i tady. Mnozí z nás se určitě dostali do situace, kdy bez pohledu na grafy nevydrželi ani pár hodin a vstupovali do obchodů jen proto, že měli pocit, že jim uniká nejlepší příležitost jejich života. Zhusta to ovšem končilo fiaskem.
Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.
Díky za tento článek, něco podobného tu už dlouho chybělo. Jsem z oboru a plně souhlasím s tou první dámou, Liou Nowerovou. Léčba závislosti na tradingu (je celkem jedno, zda kryptoměn, akcií ci čehokoliv jiného) je z povahy věci v principu stejná jako léčba jakékoliv jiné závislosti. Byť hazardní hráči všeho druhu jsou oproti těm s látkovými závislostmi přeci jen v globále trochu jiní (např. v míře alexithymie) – soudím z vlastní praxe. Každopádně je dobré vědět, že u nás je k dispozici poměrně dost hustá síť zařízení pro léčbu závislostí všeho druhu – nejsou tu jen tradiční “blázince”, ale taky spousta poraden, psychoterapeuticky zaměřených ambulancí, stacionářů, komunit a dokonce i několik telefonických linek. A já jsem toho názoru, že jedná-li se o zavedené pracoviště s akreditací, pak skutečně nesejde na tom, zda si péči hradím (i u nás lze za 14 dní pobytu v soukromém zařízení s wellness nadstandardem vysolit např. 150tis. CZK) nebo je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a dalších “dotačních” schémat. Ale každý to tak nemusí chtít vidět a dobře tedy za tu diverzitu🙂
Akceptují tato zařízení platby v kryptoměnách? 🙂