Vývojář ETH Virgil Griffith je opět ve vězení

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Vývojář Etherea Virgil Griffith porušil podmínky své kauce a byl vzat do vazby poté, co se údajně dostal ke svému kryptoměnovému účtu.

Vazební příkaz přišel od amerického okresního soudce P. Kevina Castela poté, co se Griffith údajně v květnu snažil získat přístup k aktivům Etherea, které byly v držení společnosti Coinbase.

Vývojář Etherea pravděpodobně stráví další dva měsíce za mřížemi. Má být souzen 21. září na základě obvinění ze spiknutí, kdy údajně porušil zákaz a podělil se se Severní Koreou o návod, jak pomocí kryptoměn obcházet sankce. Hrozí mu až 20 let.

Prokurátoři se 9. července domáhali vazby a tvrdili, že Griffith porušil kauci, která výrazně omezila jeho používání internetu. Údajně se připojil ke Coinbase, aby kontaktoval burzu a požádal o odstranění funkcí zabezpečení účtu.

„Budu potřebovat odstranění dvoufaktorové autentizace, protože FBI mi odebrala zařízení.“

Obhájci naopak tvrdili, že pokus o přístup ke Coinbase byl učiněn po konzultaci s jeho právním zástupcem.

Obvinění

Griffith byl obviněn a obžalován 7. ledna 2020, poté, co byl v listopadu 2019 zatčen za spiknutí s cílem porušit mezinárodní zákon o nouzových ekonomických silách. Zpočátku mu byla kauce odepřena, ale nakonec mu byla na konci prosince 2019 udělena obligační objednávka za 1 milion USD.

Federální úřady se domnívají, že pomohl Severní Korei prát špinavé peníze pomocí kryptoměn, aby se zabránilo sankcím v USA. Vše se mělo odehrát v dubnu 2019 na blockchainové konferenci v Pchjongjangu, kam Griffith nedostal povolení o vycestování od amerického ministerstva spravedlnosti. Podle soudních dokumentů však získal od OSN na tuto severokorejskou misi vízum a na konferenci údajně prezentoval jen všeobecně známé informace o blockchainu, jenž jsou zároveň dohledatelné i na internetu.

Protinávrh

V říjnu 2020 tedy Griffith podal návrh na zamítnutí obvinění ze spiknutí s tvrzením, že jeho prezentace na konferenci v dubnu 2019 spočívala v široce dostupných veřejných informacích, a proto neposkytoval „službu“ severokorejským úředníkům. Následující měsíc však právníci zastupující vlády USA označili argument za „absurdní“.

Závěr

Podle USA Severní Korea využívá finance a informace o různých technologiích k tomu, aby mohla stavět jaderné zbraně, které jsou hrozbou pro celý svět. Z toho důvodu je jakákoliv snaha amerického občacana pomáhat v jakémkoliv ohledu protivníkovi USA označena za závažnou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img