Poznámka: Tento článek je určen pro vaše kamarády, rodiče, lidi v okolí, kteří neví, co je to Bitcoin nebo kryptoměny obecně.
Pokud pořád nechápeš, co ten Bitcoin sakra je…
Sedíme na lavičce. Je krásný den. Mám s sebou jablko. Dám ti ho. Máš teď jedno jablko a já ne. To bylo jednoduché, že?
Pojďme se podívat pozorněji, co se stalo
Moje jablko bylo fyzicky vloženo do tvé dlaně. Víš, že se to stalo. Byla jsem tam, ty taky. Dotkl ses ho.
Nepotřebovali jsme třetí osobu, aby nám pomohla jej přemístit. Nepotřebovali jsme soudce, aby nám potvrdil, že jsem ti dala jablko.
Jablko je teď tvoje! A já ti nemůžu dát další, protože již žádné nemám. A nemůžu ho již kontrolovat. Jablko opustilo můj majetek a ty nad ním teď máš plnou kontrolu. Můžeš ho dát někomu jinému a ten jiný jej může zase někomu dát. A tak dále…
Takhle přesně vypadá osobní výměna. Hádám, že to bude to samé, jako kdybych ti dala banán, knihu, nebo řekněme čtvrťák, nebo dolarovou bankovku…
Ale to předbíhám.
Zpátky k jablkům!
Tak, teď řekněme, že máme jedno digitální jablko. Tady, dám ti své digitální jablko.
Tak a teď je to už zajímavější!
Jak budeš vědět, že tohle digitální jablko, které bylo moje, je teď tvoje a jenom tvoje? Zamysli se.
Je to komplikovanější, že? Jak budeš vědět, že jsem neposlala jablko v příloze emailu někomu jinému? Třeba tvému kamarádovi? Nebo mojí kamarádce?
Možná jsem udělala několik kopií daného digitálního jablka na mém počítači. Možná jsem ho zveřejnila na internetu a milion lidí si jej stáhlo.
Jak vidíš, digitální výměna je trochu problém. Posílání digitálních jablek nevypadá jako posílání těch fyzických.
Chytří počítačoví vědci mají pro tento problém jméno, nazývají ho problém dvojího výdaje. Teď se toho ale neboj. Vše, co teď potřebuješ vědět, je to, že je to nějaký čas trápilo a nikdy tento problém uspokojivě nevyřešili.
Až do teď.
Ale pojďme se zatím nad řešením zamyslet sami.
Ledgery
Možná tato digitální jablka jsou sledována až do ledgeru. Ledger je v podstatě kniha, kde si zapisuješ všechny transakce – účetní kniha.
Tato kniha, protože je digitální, potřebuje žít ve svém vlastním světě a mít někoho, kdo ji má na starosti.
Řekněme, stejně jako ve World of Warcraft. Blizzard, lidé, kteří vytvořili online hru, mají “digitální knihu” všech vzácných ohnivých mečů, které v jejich systému existují. Takže, bezva, někdo jako oni by mohl sledovat naše digitální jablka. Skvělé – vyřešili jsme to!
Problémy
Ačkoliv, je tady trochu problém:
1) Co když někdo z Blizzardu vytvořil těch mečů víc? Mohl by si přidat pár digitálních jablek do své knihy, kdykoliv by chtěl!
2) Není to přesně to, jako když jsme spolu toho dne byli na lavičce v parku. Byli jsme tam jen my dva. Jít přes Blizzard je jako umisťovat soudce mimo soud pro všechny naše lavičkové transakce. Jak ti můžu předat jablko, no, však víš – obvyklým způsobem?
Je tady nějaký způsob, jak co nejvěrněji replikovat naši lavičkovou transakci digitálně, tedy jen ty a já? Vypadá to celkem složitě…
Řešení
Co kdybychom tuto knihu… dali každému? Místo mít ji pouze v počítači v Blizzardu, byla by u kohokoli, kdo by projevil zájem, v jejich počítači. Všechny transakce v digitálních jablkách, které se kdy stanou, kdykoliv, budou zaznamenány.
Nelze to nijak obejít nebo podvést. Nemůžu ti poslat digitální jablka, která nemám, protože by se to nesynchronizovalo s každým v tomto systému. Bylo by těžké tento systém porazit. Hlavně, pokud by byl opravdu velký.
Navíc, není kontrolovaný jedinou osobou, takže vím, že zde nebude pro nikoho možnost si přidat digitální jablka. Pravidla systému byla již definována na začátku. A kód i pravidla jsou open-source = otevřená. A inteligentní lidé tak mohou přispívat, udržovat, zabezpečovat, vylepšovat tento systém.
Můžeš na této síti podílet, aktualizovat knihu a ujistit se, že vše funguje. Můžeš dostat třeba 25 digitálních jablek za tuto tvou snahu a příspěvek k fungování. Vlastně, to je jediná cesta, jak vytvořit více digitálních jablek v tomto systému.
Trochu jsem to zjednodušila
… ale tenhle systém, který jsem popsala, vážně existuje! A jmenuje se bitcoinový protokol. A digitální jablka v tomto systému jsou Bitcoiny. Fantazie!
Takže, viděl jsi, co se stalo? Co umožňuje veřejná kniha?
1) Je to open-source – pamatuješ? Konečné množství jablek bylo definováno ve veřejné knize již na začátku. Znám přesné číslo, které existuje. Existují v tomto systému a já vím, že jich je omezený počet.
2) Když ti teď pošlu své digitální jablko, vím, že doputuje přímo k tobě. Opustí můj majetek a bude čistě tvoje. Bude to aktualizováno a zaneseno ve veřejné knize.
3) A protože je to veřejná kniha, nepotřebuji třetí stranu, aby potvrdila, že jsem tě nepodvedla, nebo že jsem neudělala extra kopie a neposlala stejné jablko dvakrát, třikrát…
V tomto systému je výměna digitálních jablek stejná, jako výměna těch fyzických. Je to stejné, jako vidět fyzické jablko, jak ti ho vkládám do kapsy. A stejně ,jako na lavičce v parku, nepotřebovali jsme třetí stranu, aby nám řekla, že je vše v pořádku. Byli jsme tam pouze my dva.
Jinými slovy – chová se to jako fyzický objekt
Ale víš, co je prima? Je to pořád digitální. Můžeme teď obchodovat s 1000 jablky nebo třeba s milionem jablek! Či pouze s 0.0000001 jablka… Můžu ti ho poslat prostřednictvím kliknutí na tlačítko a pořád ti ho můžu vložit do tvé digitální kapsy, i když budu v Nikaragui a ty v New Yorku.
A dokonce můžu udělat i další věci digitální, navíc k těmto jablkům! Možná můžu přidat nějaký text – digitální poznámku. Nebo důležitější věci; řekněme jako smlouvu, nebo certifikát, nebo třeba ID…
Tohle je skvělé! Jak bychom měli ohodnotit tato digitální jablka? Jsou celkem užitečná, co myslíš?
Mnoho lidí se ale ohledně tohoto systému hádá. Máme tu debatu mezi tímto zastánci tohoto systému a ekonomickou školou. Mezi politiky. Mezi programátory. Neposlouchej je. Někteří lidé jsou chytří. Někteří jsou neinformovaní. Někdo říká, že tento systém za něco stojí, někdo zase, že ne. Někdo nadhodil číslo: 1300 USD za jablko. Někdo říká, že je to digitální zlato, někdo, že měna. Jiný zase, že je to bublina, jako svého času byly třeba tulipány. Někdo tvrdí, že to změní svět, a někdo zase, že je to prostě jen bláznivý nápad.
Já na to mám vlastní názor.
Ale to je zase jiný příběh. Ovšem, ty teď o Bitcoinu víš víc než většina lidí…
Závěr
Jak již bylo uvedeno, jedná se o článek převážně pro lidi, kteří se s kryptoměnami ještě nesetkali a neví, o co se jedná. Věřím ale, že ani pro ty zkušenější a znalejší nebyla jeho četba ztrátou času.
Pěkně napsáno. Zkusím to takto vysvětlit manželce 😂
To je nápad 😀
Skvělý článek! 🙂
Děkujeme vám za pochvalu i autorce za super článek 🙂
A protože jablek bylo pořád stejně málo a lidí hodně, ale zase se jim nechtělo platit za jedno jablko nějaké horentní sumy, tak milé děti chytří lidé přišli na to, že lze místo jablek stejně dobře (ne-li lépe) platit i jablečnými dluhopisy. To bylo panečku radosti, když bylo najednou dost „jablek“ pro všechny 😉
Jj… dokud lidi věří, že jim dlužníci za dluhopisy jednou vrátí skutečná jablka a ještě s úrokem tak to fungovat bude. Ale až věřitelé zjistí, že za dluhopisy od dlužníků nedostanou nic, protože dlužníci žádná jablka nemají a mít nebudou, dluhopisy půjdou na NULU!
Presne takhle naklada skukroma korporace FED s dolarem a v postate vaechny banky s jakoukoliv menou.
Přesně tak, fyzických peněz je pouze zlomek. Banky se proto bojí hromadných výběrů protože by je to položilo. Proto musí neustále lhát a dělat z lidí pitomce. Je to od doby zaniknutí zlatého standartu v roce -tuším, 1972 .Banka a zloděj jsou synonyma , bohužel požehnané všemi státy