Vše, co potřebujete vědět o decentralizovaných aplikacích – “dapps” – verze pro začátečníky

0
(0)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Vývoj decentralizovaných aplikací (dappek) začíná být pro developery po celém světě stále zajímavější. Na Ethereum blockchainu, který je vůdčí platformou v počtu dappek, jich vzniklo už přes 1 000.

Tento článek poskytuje náhled do vývoje dappek – srovnání s klasickými appkami a seznam užitečných nástrojů a platforem pro developery na Ethereum blockchainu.

Co je to decentralizovaná aplikace?

Dappky, na rozdíl od tradičních aplikací běžících na platformách jako iOS a Android, nevyužívají žádný hostitelský server pro správu kódu a uložení dat. Proto při jejich vývoji nejsou žádná omezení a žádná instituce ani skupina lidí nemůže změnit pravidla jejich fungování.

Back-end kód dappek běží na decentralizované peer-to-peer síti. V případě klasických appek funguje na centralizovaném serveru. Front-end kód dappek může být napsán v jakémkoliv programátorském jazyce, ve kterém je možné vytvořit API call do jejich back-endu. Kromě toho může být jejich front-end umístěn na decentralizovaném úložišti, například IPFS.

Hlavní rozdíl mezi dappkami a appkami

Hlavní rozdíl je však v kontrole kódu (Testing). Při vývoji dappek je precizní testing třeba provést již ve vývojovém stádiu, protože po umístění dappky na mainnet blockchainu již není možné provést změny v jejím smart kontraktu. Následně může jakákoliv chyba v kódu znamenat ztrátu financí uživatele a poškození reputace projektu.

V případě, že se podcení testování, to může dopadnout podobně jako u projektu Parity. Uživatelé této peněženky ztratily dohromady více než 300 milionů dolarů v Etheru. A to bylo v době, kdy Ethereum nestálo ani 300 dolarů.

Naopak v případě klasických appek je častá snaha o jejich rychlý vývoj – vytvořit MVP, otestovat ho a následně vydávat další security aktualizace.

Ethereum jako průkopník ve vývoji dappek

První známější blockchainovou platformou, která vytvořila Turingovsky-kompletní jazyk pro zapisování smart kontraktů do blockchainu, bylo Ethereum. Díky tomu se stalo i hlavním prostorem pro vývoj dappek. Většina z top 100 dappek běží v současnosti na jeho blockchainu. Ethereum má také přibližně 30-krát více developerů než ostatní blockchainové projekty.

Více o Ethereu si můžete přečíst zde.

Vývoj dappek na Ethereu může vyžadovat znalost jeho vlastního programovacího jazyka. Standardním jazykem je Solidity, který je příbuzný s jazykem C ++, Python a JavaScript. Potencionálním následovníkem je experimentální jazyk Viper, jenž je jednodušší než Solidity.

Nicméně existují i ​​alternativy jako například projekty Tendermint a Cosmos, které umožňují vytvářet dappky v tradičních jazycích jako Python a JavaScript. Dalším faktem je, že smart kontrakt dappek, které jsou vytvořeny na Ethereum blockchainu, tvoří často pouze menší část celého kódu dappky.

Mohlo by vás zajímat: Novinky z vývoje Etherea • Sharding už v roce 2020! Tvrdí Justin Drake

Programujte na Ethereum blockchainu

Najít užitečné zdroje pro Ethereum developery (vedle Google Search nebo Stack Overflow) nebylo donedávna překvapivě vůbec jednoduché, a to ani pro ty zkušenější. Proto se Corbin Page a Parker Place z projektu Meridio a Leah Feuer z ConsenSys Labs rozhodli vytvořit otevřený seznam platforem, služeb, nástrojů a infrastruktury pro zkušené, ale i začínající developery.

Můžete ho najít, využívat nebo přispívat do něj na této adrese:

ConsenSysLabs / ethereum-developer-tools-list
ethereum-developer-tools-list – A guide to available tools and platforms for developing on Ethereum.github.com

Viz naše nejnovější video. Budeme rádi, pokud se přihlásíte k odběru videí na našem YouTube kanálu.

Přeloženo ze slovenského originálu, jehož autorem je Jaroslav M.

Zdroje:
thecontrol.co
media.consensys.net

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img