[VIDEO] Příběh Aarona Schwartze – Takto americká vláda zničila internetového génia – v EN

0

Občas vám v Kryptomagazínu doporučujeme nějaké video. Tentokrát nás zaujal příběh Aarona Schwartze – příběh o internetovém géniovi, který chtěl změnit svět k lepšímu. Ve čtrnácti letech hrál důležitou roli při vytváření RSS standardu (naše RSS naleznete zde), potom založil Reddit a později se vydal cestou politického aktivismu.

Zveřejnil dokumenty z amerických soudů, které měly být veřejně dostupné, ale ve skutečnosti se za jejich přístup muselo platit. Později začal stahovat a zveřejňovat vědecké články – materiály, ke kterým má mít (podle zákona) přístup úplně každý, protože jde o majetek celého lidstva.

Americké tajné služby se rozhodli udělat z Aarona exemplární případ. Než se jim to podařilo, Aaron ještě stihl stopnout zákon, který měl prakticky zničit internet tak, jak jej známe (něco podobného jako článek 13 od EU – více o článku 13 najdete tady).

Aaron nakonec v mladém věku zemřel. Podlehl tlaku, který na něj vyvíjela americká vláda. Byl nepohodlný. Bojoval za práva lidí, za svobodný přístup k informacím. Za volný internet. Byl to génius, který chtěl změnit svět. Jeho odkaz však žije dál.

Golden Cross konečně potvrzen – blíží se obrat trendu?

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Samuel S.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na