Konec internetu tak, jak jej známe – EU schválila článek 13

0
(0)

Internet – místo, kde svobodní lidé svobodně vyjadřují své názory a kde hranice tvoří pouze lidská představivost. Díky internetu našli práci desítky, možná stovky milionů lidí. Internet podnítil vznik obrovských a inovativních společností, které změnily úplně všechno. Internet je největší vynález lidstva. Bohužel, v příštích dvou letech se změní k nepoznání.

Europarlament schválil novelu zákona, která fundamentálně změní způsob, jakým internet funguje. Ve snaze zachovat copyright a duševní vlastnictví lidí a předejít nelegálnímu sdílení obsahu na internetu schválila Evropská Unie několik kontroverzních pravidel.

Tato nesmyslná pravidla zničí svobodu na internetu

V nové směrnici k ochraně autorských práv na internetu sklidil největší kritiku článek 13 a částečně i článek 11.

Článek 11

V první řadě zde máme kontroverzní daň z odkazu. Internetové prohlížeče budou muset nyní nově platit za to, že odkazují na externí stránky. To znamená, že Google bude muset platit za to, že ho používáte. To ale nedává žádný smysl, dnes to přece funguje přesně naopak.

Firmy platí Googlu za reklamu a ostatní weby (i my) se předhánějí v SEO optimalizaci, aby se ukazovaly na co nejlepších pozicích. Reálně to s největší pravděpodobností skončí tak, že Google bude ukazovat pouze výsledky vyhledávání od firem, s nimiž má podepsanou smlouvu a tady se už dokořán otevírají i dveře k cenzuře. Google, Bing, DuckDuckGo a další prohlížeče budou muset udělat mnohá kontroverzní rozhodnutí. Svoboda při vyhledávání informací však v EU končí.

Článek 13

Podle článku 13 je za obsah na stránce zodpovědný její majitel. To dává smysl třeba v našem případě. Pokud na Kryptomagazínu publikujeme text, obrázek, video, hudbu nebo jiný digitální obsah chráněný copyrightem, jsme za to zodpovědní. V případě otevřených internetových platforem jako je YouTube, Facebook, Twitter nebo meme stránek je to však problém.

Na tyto weby přidávají obsah převážně samotní uživatelé a ti často ani neví, že právě publikovali něco, co porušuje copyright. Samozřejmě že takový obsah často do několika hodin nebo po upozornění majitele daného obsahu zmizí, ale podle EU to nestačí.

Po novu je za obsah zodpovědný webmaster, a pokud (řekněme třeba my) na náš YouTube kanál nahrajeme kradené video, vinu ponese Google. Je tak dost možné, že velké internetové platformy jednoduše zakážou přidávání veřejného obsahu a ve snaze předejít zbytečným soudním žalobám povolí pouze díla od ověřených autorů, s nimiž podepíší smlouvy.

Jak hlasovali europoslanci?

Před tím, než se hlasovalo o novele zákona, bylo třeba vyjasnit, zda se na ní něco nebude měnit. Mnoho lidí se totiž vyslovilo proti článkům 11 a 13 a požadovalo jejich vyškrtnutí. Petici proti schválení těchto článků podepsalo více než pět milionů.

Hlasování o tom, zda se bude hlasovat o nějakých změnách, nakonec neprošlo. Chybělo pouze pět hlasů!

Novela byla následně schválena v plném znění.
348 poslanců bylo PRO a 274 se vyslovilo PROTI.

Nyní mají členské státy EU dva roky na to, aby nová pravidla zapracovaly do svých zákonů.

Co to znamená pro nás?

Pro obyčejné uživatele internetu to bude znamenat, že ne každý příspěvek na sociálních sítích bude schválen. Facebook ve snaze předejít porušení copyrightu zakáže cokoliv, u čeho bude byť jen náznak podezření, že jde o kradený obsah.

Google vám ukáže pouze linky na své partnery. Nové weby budou mít oproti těm zaběhnutým obrovskou nevýhodu a v konečném důsledku se tak výrazně omezí volný tok informací.

Jak obejít nová pravidla Evropské unie?

Tři písmena – VPN – Virtual Private Network. Tato technologie umožňuje používat internet, aniž by vás někdo sledoval. Pomocí VPN se můžete připojit na internet tak, jako byste byli z jiné země. Dá se tak například zpřístupnit obsah na YouTube, který ve vaší zemi není přístupný, případně si najít lepší ceny letenek (v různých zemích se ceny té samé letenky liší). Možností využití je skutečně mnoho.

Pokud se pomocí VPN z Evropské Unie připojíte na, řekněme, kanadský server, budete si moci prohlížet kanadskou verzi internetu. Jde tedy o skvělý způsob, jak obejít omezení EU a dostat se k obsahu, který pro nás bude uzamčen (například svobodné výsledky vyhledávání).

Doporučujeme investovat do kvalitní VPN služby. My v Kryptomagazínu doporučujeme PIA – Private Internet Access – jde o stále relativně neznámou, ale velmi kvalitní a levnou VPN-ku. Po zakoupení této služby ji budete moci použít na pěti různých zařízeních. V případě potřeby se tak na ni může složit více lidí.

Momentálně je na dvouleté předplatné sleva až 65%. Platit přitom můžete i kryptoměnami Bitcoin a Bitcoin Cash. VPN-ku určitě využijete i nyní, když ještě nejsou nová pravidla od EU v platnosti. Je důležité si na internetu zachovat soukromí. Navíc je fajn vědět, že vás nikdo nesleduje, když jste se připojili na burzu přes neznámou wifi, nebo když si prohlížíte obsah vaší kryptoměnové peněženky.

Co číst dále?

Európska Únia chystá zákony, ktoré nás ochránia pred krypto-zločincami

Přeloženo ze slovenského originálu, autorem článku je Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Zee Prime

Toto je malý krok pro Evropský Parlament, ale velký skok pro lidstvo. Bohužel směrem zpět …

Hanz

Doufam, ze velke korporace nepristoupi na tuto sikanu ze strany EU. Bylo by super kdyby google a ostatni proste zavreli svoje EU domeny. Pravdepodobne by to bylo levnejsi nez implementovat mechanizmy co to budou dodrzovat.

Lide by furt mohli chodit na US domeny since latance nebude vysoka, ale na sledovani YT a koukani na web to je fuk.

spot_img