Golden Cross konečně potvrzen – blíží se obrat trendu?

5
[Analýza] Bitcoin a Ethereum - pozor na bull-trap!

Golden Cross je něco jako svatý grál dlouhodobé cenové předpovědi. A konečně se také objevil na Bitcoinu. Co bude dál?

Co je to Golden Cross?

Golden Cross je signál, který indikuje, že se trh chystá růst. V podstatě se jedná o překřížení dvou významných indikátorů a těmi jsou moving average. Golden Cross může mít různé podoby, ale v kryptoměnách se obecně považuje Golden Cross za překřížení 50 day moving average a 200 day moving average.

V obrázku výše vidíte, že Golden Cross nastal v minulých dnech (data jsou ze dne psaní článku). Toto je stav na burze Bitfinex. Každá burza může mít trochu jiná data. Golden Cross v podstatě značí postupný obrat trendu. Zelená čára je 50 day moving average a oranžová je 200 day moving average. 50 day prorazilo 200 day moving average.

Je to spíše makroekonomický ukazatel a nemusí mít vliv na krátkodobý cenový výhled. Na druhé straně proti Golden Crossu stojí takzvaný Death Cross, který je opakem a signalizuje propad trhu, když 50 day moving average prorazí 200 day moving average. Ten jsme viděli podle Bitfinexu těsně před koncem března roku 2018 a postupně jsme klesli až k ceně 3200 USD za BTC.

Na grafu je ovšem krásně vidět, jak následujícím měsíci po Death Crossu cena vystoupala. V krátkodobém výhledu tak Death Cross neměl významnější roli. Indikoval ovšem dlouhodobý propad a považuje se za indikátor začínajícího bear marketu.

Co můžeme čekat dál?

Pokud chceme zjistit, co se může stát (a zdůrazňuji může stát, protože kryptotrh je poměrně nepředvídatelný), tak se musíme podívat do minulosti. Konkrétně do července roku 2015, kdy jsme viděli poslední Golden Cross. 

Zde vidíme, že Golden Cross byl následován propadem. To opět dostalo 50 day moving average pod hranici 200 day. Byla to již pouze chvilková záležitost a následně nastal pravý bull run, který trval až do konce roku 2017. Na dalším obrázku uvidíte, že propad ihned po potvrzení Golden Crossu byl 37 % z ceny BTC.

Závěr

Golden Cross značí obrat trendu v dlouhodobém hledisku. V rámci krátkodobého a střednědobého výhledu ovšem může přijít větší propad. Závěrem nynější situace je, že trh signalizuje obrat tak, jak jej mnozí očekávali. Nicméně není možné jasně říci, jestli se situace odehraje stejně jako v roce 2015. Již nyní jsou totiž vidět rozdíly ve vývoji trhu.

Pozitivní zprávou je, že z dlouhodobého hlediska vypadá vše v pořádku. Co se ovšem odehraje nyní, není jasné. Vždy ovšem pomáhá mít co nejvíce informací pro kvalitní rozhodování. Tento článek neslouží jako finanční poradenství, nýbrž jako ukázka toho, k čemu všemu je dobré čtení grafů.

Co číst dál?

Tento bull-run bude větší než v roce 2017 – tvrdí analýza společnosti Delphi Digital

 

5
Komentujte

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LukasKracikA Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Lukas
Host
Lukas

fascinuje mě, jak příjdete někdy s podobnou informací, když zrovna aktuální informace vypadá úplně jinak…

Lukas
Host
Lukas

ale možnosti sou tři – stagnace, pokles, pád, to si každý umí odvodit sám – bez hrátek s grafy, a zrovna jak ste tento optimistický článek uveřejnili – tak je zde poměrně velký pokles