V Zimbabwe se Bitcoin obchoduje za 76 000 USD

5
bitcoin-afrika-deti

V Zimbabwe je cena Bitcoinu zvýšena o neuvěřitelných 600 %, protože měnová politika v zemi nutí místní investory k decentralizovanému systému „bezpečného útočiště“ kryptoměn.

BTC za 76 000 USD na LocalBitcoins

Jak v uplynulých dnech oznámily různé mediální společnosti, úplný zákaz zahraniční měny v Zimbabwe spustil obrovskou vlnu nákupů Bitcoinů a jeho současná cena je 75 000 dolarů.

Nyní se běžná cena BTC pohybuje kolem 11 000 USD, což pro investory v Zimbabwe znamená cenu vyšší o více než 600 %!

localbitcoins

Minulý týden se vláda rozhodla zastavit transakce v USD a znovu zavést zimbabwský dolar, který v roce 2008 stáhla z oběhu v důsledku hyperinflace.

Zimbabwe oficiálně zatrhla kryptoměny v zemi. V Zimbabwe nemůžete od května minulého roku provádět nákup BTC, takže se s ním obchoduje v P2P platformě – jedna z nich je právě Localbitcoins.

P2P platformy hlásí rekordní volume

Tento fenomén má i podobné příběhy. Například ve Venezuele, kde občané věří v kryptoměny oproti nespolehlivé měně.

V zemi hrozí masové nepokoje, pokud zimbabwská vláda bude nečinná. Generální ředitel společnosti Azte.co Akin Fernandez tvrdí, že orgány by se měly pokusit prosadit Bitcoin.

„Vyměňte v této problematice USD za Bitcoin a koukejte hlavně do budoucnosti nejen Zimbabwe, ale každé země na naší planetě,“ napsal na Twitteru.

Mají právo ho odmítnout. Peníze jsou služby, které by měly být poskytovány výhradně trhem, a nikdy státem. Zatímco data pro obchodování Zimbabwe Bitcoin nejsou k dispozici, podle statistik za minulý týden sledováním Coin Dance tak globální objemy dosáhly nových rekordních čísel.

Decentralizovaná směnárna Bisq (dříve Bitsquare) hlásí nárůst, zatímco Localbitcoins stále ztrácí od momentu, kdy úředníci zakázali možnost výměny za peníze. Nicméně konkurence láka obchodníky na jiné platformy.

Bisq generoval za poslední týden objem 10,7 milionů USD. Pro porovnání, ještě předchozí týden byl sám o sobě rekordní a hodnota byla 6,1 milionů USD.

Závěr

Do velmi zajímavých čísel se vyšplhala cena BTC v Zimbabwe. Může za to zákaz vlády používání amerického dolaru. Obchodníci potřebují pro zahraniční platby něco jiného než zimbabwský dolar. Nezbývalo jim nic jiného než přejít na BTC a vzhledem ke všem regulacím je možnost koupě pouze P2P. To způsobilo zvýšení ceny oproti globálnímu trhu o více než 600 %!

Je možné, že nastane podobný scénář i v dalších státech? Jaké si myslíte, že by bylo ideální řešení vzniklé situace?

Co číst dál?

Kryptoměna Libra od Facebooku by údajně mohla destabilizovat země

Zdroj:
bitcoinist.com

5
Komentujte

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Karelpan.karelMantineljs*Marcel Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Marcel
Host
Marcel

„Zimbabwe oficiálně zatrhla kryptoměny v zemi“ ak sa to robi prakticky? Stat zablokuje internetove spojenie na jednotlive burzy? nerozumiem ako sa to prevedie v praxi.

pan.karel
Host
pan.karel

Jak ? Zeptej se v Cine.Myslim si ze zablokujou bankovni spojeni na krypto smenarny/burzy.I u nas nektere banky blokuji tyhle transakce.

js*
Host
js*

kupuju 10 a valim tam..

Mantinel
Host
Mantinel

Tak tam bych ho rád prodal , střelím ho i pod cenou za 50K

Karel
Host
Karel

Cena tam je kolem 11k, ty vysoké částky jsou u velkých objemů, to ještě neznamená, že to za ty prachy někdo kupuje