Typy dnů dle INITIAL BALANCE (počáteční rovnováhy) – Třetí část

5
(2)

Zprávy a souhrny

Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Neutrální den (NEUT)

Neutrální den je charakteristický tím, že dojde k rozšíření úvodního rozpětí na obě dvě strany. Tento typ dne nám značí, že nakupující i prodávající z jiných časových rámců mají podobné vnímaní hodnoty podkladového aktiva.

Stejně jako u každého jiného typu dne si musím počkat na vytvoření IB. Po zformování IB čekám na jeho proražení. Když dojde k proražení třetí třicetiminutovou svíčkou, tak očekávám NVD (Normální varianta normálního dne). Pokud však dojde k proražení až čtvrtou a další svíčkou, tak si přehodím „výhybku“ ve své hlavě a budu očekávat tvorbu NEUT.

TIP: Nevíte, co je to počáteční rovnováha? Přečtěte si můj předchozí článek na toto téma.

Na obrázku máme americkou seanci na trhu BTC/USDT. Vidíme, že po vytvoření IB se trh dalších třicet minut pohyboval v jeho rámci. A ve čtvrté svíci došlo k proražení horní hrany IB. Zpětně je dobře patrné, že šlo pouze o test. Kdy cena vzrostla nad horní hranu IB a poté se začala vracet do IB a později otestovala pod spodní hranu IB.

Způsoby, jakým obchoduji NEUT jsou dva. Jednodušší je, když k proražení dojde ve čtvrté a další svíčce. V ten moment je skutečně velmi vysoká pravděpodobnost, že se bude tvořit NEUT. Takže budu hledat nad/pod vytvořeným IB vhodnou hladinu ke vstupu do obchodu. Bude to povětšinou bod kontroly, maximum nebo minimum oblasti hodnoty z předchozích denních, týdenních nebo měsíčních profilů. Pokud nějakou takovou úroveň v okolí IB neutrálního dne mám, otevřu tam obchod ve směru návratu ceny k IB.

Na obrázku jsem označil možné vstupy. První možnost byla při testu bodu kontroly včerejšího dne. Pokud bych tedy zde otevřel shortový vstup, můj cíl pro tento obchod by byla druhá strana počátečního rozpětí. Pokud mám přesvědčení o tom, že se bude vytvářet NEUT a prozatím došlo k proražení pouze na jedné straně IB, tak logicky předpokládám, že trh půjde otestovat i druhou stranu. Tento vstup je poměrně rizikový, a proto bych doporučoval hledat potvrzení na nižším časovém rámci.

Druhý vstup je při testu včerejšího maxima oblasti hodnoty. Zde už vidíte, že došlo k proražení IB na obou stranách. Moje přesvědčení o tvorbě NEUT se potvrdilo, a proto bych při dosažení úrovně včerejšího VAH vstupoval do trhu agresivně bez potvrzení. První část pozice bych ukončil při návratu do IB a druhou na spodní hraně IB.

TIP: Přihlaste se na workshop: Jak používat objemy v tradingu, kde si ukážeme praktické rady pro využití Volume Profile.

Druhý způsob obchodování při NEUT dni používám, když se mi nepodaří po prvním proražení IB z jakéhokoliv důvodu nad touto hladinou vstoupit. Počkám, až dojde k proražení IB na opačné straně. V té chvíli mám potvrzený NEUT den. Změřím si vzdálenost od hrany IB, kam trh při prvním proražení došel. Tuto vzdálenost potom přičtu/odečtu od druhého konce IB. V této vzdálenosti budu hledat na intradenním profilu oblast hodnoty, ve které otevřu obchod.

NEUT den by měl skončit jako neutrální, takže očekávám, že po proražení IB na druhé straně dojde trh do podobné vzdálenosti jako první průraz IB a poté se bude vracet do středu rozpětí.

Shrnutí Neutrálního dne:

  • Proražení IB na obou stranách
  • První proražení čtvrtou a další svíčkou

Jak obchodovat NEUT:

  • Po prvním proražení IB čtvrtou svíčkou, hledat nad/pod IB oblast pro vstup do obchodu
  • Očekávat proražení IB na druhé straně (možný cíl pro první obchod)
  • Po proražení IB na druhé straně počkat na pohyb ceny do stejné vzdálenosti jako při prvním proražení a otevřít obchod na návrat do IB

Netrendový den (NET)

Posledním typem dne, se kterým se můžeme setkat, je Netrendový den. Většinou vznikne v den, kdy je svátek nebo také před významnou makro zprávou. Na trhu je buď málo účastníků a chuť obchodovat je minimální. Nebo účastníci vyčkávají na nové informace a teprve na jejich základě se rozhodnou obchodovat.

NET je charakteristický tím, že nedojde k proražení IB. V tomto ohledu je to stejné jako Normální den (ND), u kterého také nedojde k proražení IB. Zásadní rozdíl je však v tom, že při NET je IB úzké. V rámci těchto dnů obchodují hlavně počítačové algoritmy. Delší časové rámce, které jsou schopné výrazně „pohnout“ trhem, stojí mimo.

Shrnutí Netrendového dne:

  • Úzké IB
  • IB není během dne rozšířeno
  • Malý zájem obchodníků, vyčkávání

Jak obchodovat NET:

  • Při NET dnu neobchodujte

Závěr

Představil jsem vám 6 typů dnů, které se v rámci profilů rozlišují. Typy dnů nepoužívám jako obchodní signály sami o sobě. Sleduji však, jaký typ dne se s největší pravděpodobností tvoří a dotvářím si tak celkově lepší kontext o trhu.

Skutečně vám doporučuji typy dnů důkladně prostudovat a soustředit se na ně v rámci svého obchodování. První hodinu sice neuděláte nic, protože budete čekat na vytvoření IB. Ale potom už budete mít po zbytek dne mnohem lepší představu o tom, kam by trh měl s velkou pravděpodobností dojít.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: