Typy dnů dle INITIAL BALANCE (počáteční rovnováhy) – První část

5
(2)

Zprávy a souhrny

Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Normální den (ND)

Tento den je charakteristický širokou počáteční rovnováhou (IB). Široká počáteční rovnováha vznikne v případě, že do trhu během první hodiny vstoupí účastníci z jiných časových rámců. Většinou to budou „velcí“ hráči, kteří mají delší investiční horizont a obchodují velké pozice, takže jsou schopni „pohnout“ trhem.

Brzký vstup účastníků z jiných časových rámců do trhu většinou zapříčiní vyhlášení důležité zprávy. V USA se důležité makro zprávy zveřejňují ještě před otevřením trhů, ve 14:30 našeho času. Dalším typickým časem pro vyhlašování je 16:00. Pokud tedy obchodujete v US seanci, vždy se dopředu podívejte, zda se nebudou vyhlašovat důležité zprávy, které by mohli ovlivnit vaše otevřené pozice.

Pokud budou vyhlášené makro údaje významné a donutí účastníky z jiných časových rámců k nákupům či prodejům. Budeme svědky velkého cenového pohybu, který trh svým způsobem zaskočí a po zbytek dne se bude obchodovat v rámci ustanoveného IB. Účastníci z vyšších časových rámců si své zobchodovali již na počátku dne a nebudou tak většinou po zbytek dne aktivní. Typicky se bude dít to, že jak bude obchodní den pokračovat, trh bude směřovat ke středu IB a tam se bude tvořit horizontální vývoj.

TIP: Nevíte, co je to počáteční rovnováha? Přečtěte si můj předchozí článek na toto téma.

Praktické obchodování ND je těžké. Šanci máte, pokud máte předem stanovený referenční bod v rámci oblasti hodnoty předchozích profilů, kde byste chtěli nakupovat nebo prodávat. A během první hodiny obchodování k tomuto bodu trh dorazí a vy jste díky tomu v pozici. Pak vlastně typ dne neřešíte.

Pokud typ dne řešit chceme, musíme počkat na zformování IB. Většina obchodních příležitostí, které jsou založeny na typu dne, vychází z IB, z jeho proražení a poté z jeho násobků. U normálního dne k proražení IB nikdy nedojde. Takže po jeho vytvoření je vaše šance pouze v tom, že se se snažíte při přiblížení k maximu shortovat směrem ke středu IB a longovat u minima směrem ke středu IB. Tohle je sice dobře znějící teorie, ale v praxi je to velmi těžko realizovatelné. Pro vaši hlavu bude představovat velké vypětí fakt, že máte otevřít obchod do protipohybu, když se bude cena blížit k jednomu nebo druhému extrému IB.

Takže abych shrnul možnosti obchodování ND. Pokud 3-5 třicetiminutová svíčka nepřekoná rozpětí prvních dvou svíček, tak už je šance na proražení IB opravdu malá. Pokud se čtvrtá nebo pátá svíčka bude blížit k maximu nebo minimu počáteční rovnováhy, chci otevřít obchod směrem do středu IB. Další možností je počkat až se vytvoří trochu vypovídající rozvíjející se oblast hodnoty daného dne. Na jejích hodnotách VAL, můžete otevřít long obchod směrem k POC a na hodnotě VAH otevřít short obchod směrem k POC. U normálního dne se často stává, že se cenové rozpětí s plynoucím časem zmenšuje. Pomyslné kyvadlo trhu se blíží stále více k extrému rovnováhy. Obchody na hladinách VAL a VAH otevírejte tedy přibližně do 18:00. Poté už se zvyšuje riziko, že trh bude dotvářet rovnováhu a nabídne tak pouze malý prostor pro pohyb ceny a tím pádem i zisk. Navíc v nějakém okamžiku z této rovnováhy prudce prorazí ven.

Těžko říct, jak průkopníci tohoto konceptu přišli na název normální den. Tento typ dne se totiž na trhu vyskytuje velmi zřídka.

Shrnutí Normálního dne:

 • Široká počáteční rovnováha
 • IB není po celý den rozšířeno ani na jednu stranu
 • V průběhu dne se zmenšuje obchodované cenové rozpětí a vzniká rovnováha

Jak obchodovat ND:

 • Těžké obchodovat na základě IB
 • Mezi 3-5 svíčkou možnost obchodovat v rámci rozvíjející se oblasti hodnoty
 • Po 18:00 lepší neobchodovat. Hrozí proražení z rovnováhy

TIP: Přihlaste se na workshop: Jak používat objemy v tradingu, kde si ukážeme praktické rady pro využití Volume Profile.

Normální varianta normálního dne (NVD)

Tento typ dne se v trzích na rozdíl od prvního popisovaného dne vyskytuje často. Nenechte se zmást názvem, že by nějak souvisel s Normálním dnem. NVD berte jako samostatný den, který má s ND pouze podobnost v názvu.

Klíčové u tohoto typu dne je, že dojde k proražení IB a to 3 třicetiminutovou svíčkou. První dvě nám tedy zformují IB a třetí ji prorazí jedním směrem. U NVD je důležité, že nedojde k proražení IB na druhé straně od proražení třetí svíčkou. IB se tedy bude v případě NVD rozšiřovat pouze jedním směrem.

Pokud mi tedy třetí svíčka prorazí IB, tak očekávám, že se bude formovat NVD. A že pohyb ve směru proražení bude pokračovat. Kam až bude pokračovat? Prvotní očekávání, kam až by mohlo rozšíření dojít, jsou v mém případě založené na násobcích IB. Očekávám, že se cena propracuje na 1,5 nebo 2násobek IB.

Co se týče obchodování NVD, tak zde už je situace mnohem lepší než u ND. Můžete iniciativně čekat na hraně IB na její proražení. Kde agresivně vstoupíte do trhu ve směru proražení. Konzervativnější možnost je, že po proražení počkáte na návrat ceny do IB. Přejdete na nižší časový rámec a budete čekat na potvrzení vstupu na základě svíčkové formace nebo průrazu trendové čáry. Samozřejmě vše má své klady a zápory. Při agresivním vstupu, máte jistotu vstupu do trhu, ale při návratu se cena může vyvíjet proti vám, což nikdy není příjemné. Při konzervativním vstupu se vyhnete tomu, aby se cena vyvíjela proti vám. Ale nemáte jistotu, že k návratu dojde a vy se do trhu vůbec dostanete. Zde už si každý musí vybrat, co více vyhovuje jeho obchodní strategii.

Na trhu není nic 100 % a tak se vám někdy může stát, že trh nečekaně otočí směr a prorazí IB na druhé straně prvotního proražení. Tím samozřejmě koncept NVD padá. Ochranou proti tomu je, že budete sledovat otevírací cenu. Pokud trh po proražení otočí směr a proobchoduje skrze otevírací cenu. Je rozumné alespoň část pozice zlikvidovat. Druhou část bych potom ukončil při proražení IB na druhé straně prvotního proražení.

Shrnutí Normální varianty normálního dne:

 • Proražení IB třetí svíčkou
 • Rozšíření IB pouze ve směru proražení IB
 • Očekávaný pohyb k 1,5 a 2násobku IB

Jak obchodovat NVD:

 • Agresivní vstup hned při průrazu IB třetí svíčkou
 • Konzervativní vstup při návratu po průrazu do IB

Závěr

Dnes jsme si představili první dva typy dnů. V dalších článcích budeme pokračovat. Opět jsem pro vás připravil video, kde reálně na grafu ukazuji možnosti obchodování NVD. Protože jsem za poslední rok na ND nenarazil, není potřeba mu přikládat velkou váhu. Ale je potřeba vědět, že takový den může přijít.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: