Jak po otevření trhu poznat, jakým směrem se bude obchodovat

4.7
(3)

Zprávy a souhrny

Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

V dnešním článku se zaměřím na koncept Initial Balance neboli počáteční rovnováhu, díky které můžeme na trhu určovat typy dní, které se budou vytvářet. Je to velmi zajímavý koncept, který dnes na obchodování kryptoměn téměř nikdo nepoužívá, a to vám může dát značnou výhodu před ostatními obchodníky.

Počáteční rovnováha nám udává rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší obchodovanou cenou během trvání prvních dvou svíček. Standardní nastavení Petera Steidelmayera z 80. let se využívá dodnes. Při použití denního profilu nám IB ukazuje rozpětí obchodování za první hodinu neboli první dvě 30minutové svíčky. Tvůrci tohoto konceptu to zdůvodňovali tak, že během první hodiny jsou aktivní lokální floor tradeři a oni chtějí sledovat jejich aktivitu.

Podle délky rozšíření IB a jeho směru jsem schopen identifikovat, zda na trhu momentálně dominují nakupující či prodejci z jiných časových rámců a také to, jaké je jejich odhodlání. Pokud cena vzroste nad IB a přiláká nové nakupující, víme, že trh ovládají iniciativní nakupující. Pokud ale cena vzroste nad IB a poté se do něj vrátí zpět, hovoří to o přítomnosti reakčních prodejců.

Z IB vychází i typy dnů, pro které hraje vždy stěžejní referenční bod. IB tvoří jakousi základnu, čím delší bude (tzn. čím větší cenové rozpětí se bude v první hodině obchodovat), tím je menší šance, že bude výrazněji rozšířeno. Naopak velmi úzké IB značí velkou rovnováhu v první hodině a průraz na jakoukoliv stranu může přinést jeho významné rozšíření.

Samotná velikost IB mi tedy může pomoci tušit, co očekávat od dalšího vývoje. Když se budete věnovat jednomu či dvěma trhům, tak budete ve výhodě, protože „napozorujete“ co je normální, malé a velké IB. Díky této znalosti už budete mít navrch oproti ostatním obchodníkům, protože vaše očekávání dalšího vývoje bude mnohem fundovanější. Většina obchodníků, kteří v první hodině uvidí pěkný trend, budou očekávat, že tento trend půjde mnohem, mnohem výše. Při velkém IB se však tito obchodníci mohou se svými longovými pozicemi brzy dostat pod tlak. To proto, že rozšíření IB bude malé a cena začne testovat ke středu IB.

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek na toto téma – Jak poznat kdo na trhu dominuje?

Kterou počáteční rovnováhu využít?

V dnešní době elektronicky obchodovaných trhů je těžké říct, které IB má větší váhu a které je to pravé. Pokud bychom obchodovali regulérní (pitovou) seanci pro jakékoliv aktivum, máme to velmi jednoduché. IB bude totiž skutečně představovat cenové rozpětí první hodiny obchodování regulérní seance.

Pokud obchodujeme kryptoměny nebo jiné měnové páry, tak je situace trochu složitější, protože není jasná startovní čára (tj. čas otevření). Mohu použít IB japonské, evropské, či americké seance. To, jaké IB použiji, bude záviset na tom, kterou z těchto seancí pro své obchodování preferuji. Pro většinu z nás to bude evropská a americká seance, protože japonská seance začíná ve 23:00 a pokračuje přes noc.

Když evropští obchodníci přijdou ráno ke svým monitorům, tak nejaktuálnější cenový vývoj, který vidí, je to, co se stalo přes noc v Japonsku. Já osobně japonské IB nepoužívám v souvislosti s typy dnů, ale představuje pro mě významnou referenci. Tu mohu využít během první hodiny evropského obchodování, dokud se mi nevytvoří „evropské“ IB. Jakmile proběhne první hodina EU seance od 9:00 do 10:00, mám IB, které už budu používat pro určení možného typu dne. Pokud budu obchodovat i odpoledne, tak počkám až se mi od 15:30 do 16:30 vytvoří „americké“ IB. Potom budu řešit možný typ dne na základě tohoto IB.

TIP: Přihlaste se na workshop: Jak používat objemy v tradingu, kde si ukážeme praktické rady pro využití Volume Profile.

IB můžeme využít i pro swingové obchodování

Initial balance nesleduji pouze v rámci denních profilů. Sleduji ho i na delších časových rámcích. Proražení IB je pro mě událostí a chci sledovat, jak na ni účastníci na trhu zareagují. Pro své obchodování tedy sleduji i IB ročního profilu (tj. první dva měsíce v roce), měsíčního profilu (tj. první dva týdny v měsíci) a týdenního profilu (tj. první dva dny v týdnu). U měsíčního profilu někteří obchodníci používají pro výpočet IB rozpětí obchodních dnů za první dva týdny. Jiní používají prvních 10 obchodních dní v měsíci. Jaký způsob zvolíte, záleží na vás. Výsledky, které získáte z obou metod výpočtu, by se v zásadě neměly moc lišit. Pro klid na duši můžete použít oba způsoby a využívat všechny hladiny pro možné umístění obchodů.

Hodnoty IB z delších časových rámců mi slouží k lepší orientaci na trhu. Pokud mám na cenových hladinách odpovídajících hranám IB z vyšších časových rámců bod kontroly nebo oblast hodnoty z nižších časových rámců, tak mi to pouze zvyšuje pravděpodobnost, že zde cena může reagovat. Pokud jsou významné oblasti hodnoty nad nebo pod hranami IB z delších časových rámců, mohu obchodovat proražení IB a do oblasti hodnoty umístit ziskové cíle pro tyto obchody.

Poslední koncept, který používám pro lepší orientaci v trhu a souvisí s IB, jsou jeho násobky. Ke každému IB z uvedených časových rámců si vypočítám 1,5 a 2násobek na obě strany IB.

Závěr

Počáteční rovnováha je velmi jednoduchý a jasně definovaný koncept, který můžete do svého obchodování zařadit okamžitě a sami si vyzkoušet, jak trh na výše zmíněné úrovně reaguje. Jak díky IB určovat typy dnů a využít je pro ziskové obchody vám představím v dalších článcích.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

4 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Daro

Supa, diky)

Lama

Vůbec není zřejmé ani vysvětlené jak se z těch prvních dvou svíček IB stanovuje, na screenshotech nejsou vidět časy, takže marně tápu jak na to.

Lama

Dík, začínám, tak někdy nevim…..

Reklama: