Typy dnů dle INITIAL BALANCE (počáteční rovnováhy) – Druhá část

4.5
(2)

Zprávy a souhrny

Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Trendový den (TD)

Odhalení trendového dne je důležité, ať obchodujete na základě profilů nebo svíčkových grafů. Trendové dny nevznikají často, a proto jsme mírně zaskočeni, když konečně přijdou. Ještě horší je, když včas nepřehodíme „výhybku“ v naší hlavě a snažíme se otevírat pozice do protipohybu trendu.

Podle teorie by počáteční rovnováha (IB) u trendového dne měla být menší. Dovolím si tvrdit, že velikost IB není pro fakt, jestli se bude tvořit trendový den rozhodující. Trendový den je charakteristický tím, že ukazuje jasné jednosměrné přesvědčení o pohybu ceny. Tento den se vytvoří, když všechny časové rámce začnou jednat a společně buď nakupují, nebo prodávají. Trendový pohyb většinou trvá několik hodin a poté se cena dostane na novou úroveň, kde se začne tvořit horizontální vývoj. Který se nám odhalí tím, že na určité cenové hladině začne tvořit více než čtyři 30M svíčky. V této oblasti povětšinou den také uzavře. Cena se v trendovém dni nebude příliš vracet nazpět.

Při hledání příkladu trendového dne jsem musel ve svých grafech jít několik měsíců do minulosti, což jen potvrzuje řídký výskyt tohoto typu dne. Pěkný příklad jsem našel na trhu BTC/USDT z 23.prosince 2021. Z obrázku pod textem je dobře patrné, že profil je hubený a jednotlivé třicetiminutové svíčky se překrývají pouze minimálně. U trendového dne byste měli vidět překrytí maximálně 3-4 svíce.

TIP: Nevíte, co je to počáteční rovnováha? Přečtěte si můj předchozí článek na toto téma.

Upřímně říkám, že rozpoznat trendový den je i za pomoci profilu těžké. Za prvé musím počkat, než proběhne první hodina a vytvoří se IB. Poté čekám na proražení, které musí přijít třetí svíčkou. Ti z vás, kteří četli můj předchozí článek, se nyní zamýšlíte, že tohle už jsem psal u Normální varianty normálního dne. A máte samozřejmě pravdu.

První, co se tedy stane je, že očekávám vytvoření NVD. Podle toho otevírám své obchody, jak už jsem psal při popisu tohoto dne. Fakt, že se jedná o trendový den, mi potvrdí až další svíčky. Jedinou rozumnou volbou, co dělat, je obchodovat návraty ceny a otevírat obchody ve směru trendu. Po proražení IB bude čekat na návrat ceny buď k rozvíjející se oblasti hodnoty denního profilu nebo k rozvíjející se oblasti hodnoty aktuální seance (Evropa, Amerika).

Shrnutí Trendového dne:

 • Jasné směrové přesvědčení
 • Překrytí maximálně čtyři 30minutové svíčky
 • Při překrytí 4 a více pojmout podezření na možný horizontální vývoj

Jak obchodovat TD:

 • Iniciativně vstupovat ve směru IB ve třetí svíčce
 • Zpočátku obchodovat jako NVD (ziskové cíle 1,5 a 2 x IB)
 • Při návratu ceny k rozvíjející se oblasti hodnoty otevírat obchody ve směru trendu

TIP: Přihlaste se na workshop: Jak používat objemy v tradingu, kde si ukážeme praktické rady pro využití Volume Profile.

Trendový den s dvojitou distribucí (TDDD)

Další typ dne, se kterým se můžete setkat, je trendový den s dvojitou distribucí. Tento den má jinou dynamiku, než trendový den. TDDD povětšinou vznikne tak, že se obchoduje v určitém cenovém rozpětí a najednou na trh dorazí zpráva. Která vtáhne účastníky z delších časových rámců do akce. Ti potom rozpohybují trendy. Cena se většinou rychle pohne z původního cenového rozpětí a dorazí na úplně novou úroveň, kde se začne tvořit horizontální vývoj. Větší šance, že se tento typ dne vytvoří je samozřejmě u 24hodinového profilu než během jednotlivých seancí.

Co se týče obchodování tohoto typu dne, tak mám dva způsoby, jak tento typ dne zobchodovat. Pokud obchodujete intradenně, tak byste před začátkem vašeho obchodování měli každý den vědět, jaká makro data se budou vyhlašovat a v jaký čas. První způsob obchodu je obchodovat proražení ven z oblasti hodnoty (tj. proražení z první distribuce). V tom případě budu iniciativní obchodník. Počkám si, kterým směrem dojde k proražení VA a ve směru tohoto proražení otevřu svůj obchod. Tento přístup je dosti agresivní. Pokud chci být konzervativnější, tak si počkám na poražení ven z oblasti hodnoty první distribuce a poté na test zpět do oblasti hodnoty na denním profilu. Někdy může být proražení silné a nemusí dojít k návratu do oblasti hodnoty.

Jakmile máte horizontální vývoj druhé distribuce potvrzený, tak můžete na hranách oblasti hodnoty druhé distribuce otevírat obchody směrem do středu této distribuce. Ve většině případů totiž trh po trendu vytvoří obchodní rozpětí, ve kterém se bude pohybovat až do konce seance. Tudíž je relativně bezpečné na hranách tohoto rozpětí otevírat obchody, které budete směřovat  do středu obchodního rozpětí.

Shrnutí Trendového dne s dvojitou distribucí:

 • Vytvoří se 1.distribuce
 • Zveřejnění zprávy, která způsobí trend
 • Po trendu se vytvoří 2.distribuce
 • Den většinou uzavře v rámci 2.distribuce

Jak obchodovat TDDD:

 • Iniciativně vstupovat ve směru proražení oblasti hodnoty 1.distribuce
 • Počkat na formování 2.distribuce
 • Použít oblast bez objemů obchodů vytvořené trendem jako support/rezistenci

Závěr

Trendové dny nám mohou přinést pěkné zisky, ale je velmi těžké je odhalit, pokud máme ve své hlavě nastavení, na opačný pohyb. Toto je krásná ukázka, že je potřeba obchodovat podle aktuální situace na trhu, a ne podle toho jaké máme přesvědčení.

Máme za sebou čtyři typy dnů, které nás mohou na trzích potkat. V příštím článku se můžete těšit na poslední dva, kterými toto téma uzavřeme.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: