Turecko změnilo rétoriku a plánuje národní kryptoměnu “Turkcoin”

0
(0)

Tak se nám tento týden roztrhl pytel s národními kryptoměnami: Venezuelský capo di tutti capi Maduro spustil svůj ropný zázrak “Petro” a oznámil záměr vytvořit podobné abrakadabra i se zlatem. Irán spouští tender na vývoj platformy vlastní digitální měny. No a nově se přidalo Turecko, s úvahami na vytvoření národní kryptoměny “Turkcoin” a to navdory tomu, že v minulosti turecká vláda zaujala vůči kryptoměnám dost tvrdé stanovisko, plné výrazů jako podvod a ponziho schéma.

Zrodí se “Turkcoin”?

Třebaže je Bitcoin náboženskými autoritami Turecka považovaný za „neislámský“, vládní Strana Spravedlnosti a Rozvoje (AKP) a její de facto partner, Strana Národního Hnutí (MHP), si zjevně všimly možné výhody takového počinu. Jejich úvahy o budoucnosti země se najednou rozšířily i na tuto, doteď vysoko nepravděpodobnou oblast: myšlenku vytvoření vlastní kryptoměny.

Jak informoval denník Al-Monitor, místopředseda MHP a bývalý ministr průmyslu Ahmet Kenan Tanrikula vypracoval podrobnou zprávu o této otázce a navrhl státům kontrolované vydání “národního bitcoinu” nazvaného “Turkcoin”. Ten by se však měl víc než existujícím kryptoměnám podobat cenným papírům krytým aktivami státu (Turecko totiž nemá tolik ropy jako Venezuela).

Kontrolujme, regulujme

Zpráva též navrhuje vytvoření státem kontrolované burzy a nevyhla se samozřejmě ani otázkám legislativy a regulace.

Podle denníku Al-Monitor už turecké ministerstvo financí a Rada pro kapitálové trhy začaly pracovat na právním vakuu, což by mělo vést k novým předpisům. Tanrikula řekl, že jeho strana poskytne parlamentní podporu návrhům zákonů zaměřených na regulaci a zdanění kryptoměn.

Ten blockchain je fakt super věc

Bývalý ministr podpořil posun směrem k nové technologii a poukázal na rostoucí poptávku po digitálních měnách jako na faktor, který si vláda země nemůže dovolit ignorovat.

Podle Tanrikula, nezaobírat se blockchainem, základní technologií kryptoměn, a jeho implementacemi, by byla vážná chyba:

“Svět směřuje k novému digitálnímu systému. Turecko by mělo vytvořit vlastní digitální systém a měnu dřív, než bude příliš pozdě,”

řekl Tanrikula pro Al-Monitor.

Bude z vlka beránek?

Pro kryptoměny jsou to všechno vcelku pozitivní zprávy. Po vlně převážně zhrozených a odmítavých reakcí států a institucí v posledních měsících, by se trend všeobecně negativního informování o kryptoměnách možná mohl začít obracet.
Jedná se sice zatím o země s velmi pochybným způsobem vedení demokracie, snažíce se vyhrabat z nějakého toho hospodářského bahna, no chamtivost bývá nakažlivá a strach, aby nám náhodou neujel tento digitální vlak, může způsobit čím dál tím častější přehodnocování postojů i v zemích, kterým představa decentralizovaných peněz nahání hrůzu. A to by pro portfolia současných kryptoinvestorů znamenalo skvělé zprávy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img