Trhy s kryptem se přestávají bát

4.8
(6)

Zprávy a souhrny

Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Každý, kdo obchoduje s kryptoměnami se už někdy setkal s indexem Fear and Greed. Lze podle něj číst situaci na trhu, chuť investovat nebo vyčkávat. Hodně z nás tento index používá jako pomůcku při rozhodování o otevírání pozic.

Po několika měsících strachu na trzích se index poprvé dostal do neutrálního území. Pomohl tomu závěr minulého týdne, který byl na trzích rozhodně býčí. Index se vyšplhal až na úroveň 52. Růst koreluje s růstem bitcoinu, který za posledních sedm dní připsal 24 %. V loňském roce se naopak index pohyboval v úrovni mnohaletých minim, kdy v červnu spadl až na hodnotu 9. V oblasti extrémního strachu se pak držel rekordně dlouho.

O víkendu byla hodnota až na 52, dnes ráno se pohybuje kolem 51. Stále v neutrálních vodách.

Jak se index počítá?

Do výpočtů se ale nepočítá jen výkon ceny bitcoinu. Zohledňuje se zde i aktuální volatilita, dynamika, objem trhu, zprávy ze sociálních sítí a trendy vyhledávání na Google. Kromě konkrétních čísel je index rozdělen i na škálu od extrémního strachu až po extrémní chamtivost.

Současná situace na trhu ovlivňuje i další technické ukazatele. Například RSI (relative strength index) u bitcoinu dosáhl nejvyšší úrovně ve 4 po sobě jdoucích dnech. To může nasvědčovat překoupenost a množnou blížící se korekci. Je to ale jen jeden z ukazatelů.

Závěr

Na trzích je aktuálně co sledovat. Je to lepší, než neustálá cesta do strany. Zda se jedná o nový býčí trh nebo jen past se asi nedá zatím určit. Na sociálních sítích panuje optimismus a ukazatele letí nahoru spolu s cenami kryptoměn. Pro HODLery dobrá situace. Na místě je ale stále opatrnost a mít správně nastavené SL (stop-loss). Přejeme vám, ať FOMO (Fear Of Missing Out) nezničí vaši strategii.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
13 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Tenhle index je kromě klasického cenového grafu nejlepší pomůckou pro hodnocení kdy vstoupit či vystoupit z pozice. Jen je potřeba ho správně číst v kontextu trhu.
Přesně jak je uvedeno v článku – zatím se nedá určit zda jde o nový bull market nebo jen bull trap, ale v kontextu trhu a i makroekonomických údajů si může každý udělat vlastní úsudek.

Roland Spanik

Fantome zdravím tě , co si o tom mysliš ty?!

Fantom

Zdravím Rolande! Jak jsem psal již včera u článku A. Nemčíka. Jsme v bear marketu a situace na ostatních trzích není nic moc optimistická – sice mírně rostou, ale růst je docela opatrný a situace se může rychle změnit. Naproti tomu BTC a krypto obecně rostou jako z vody – vytváří se nadšení že kryptozima je už za námi, dno bylo dosaženo, cena bude stoupat a kdo zaváhá, tak mu “ujede vlak”. Nasvědčuje tomu i právě onen prudký nárůst na F/G indexu. Když si položím otázku: Co se na BTC potažmo na kryptu právě nyní tak změnilo k lepšímu, že by tu měl být tak prudký růst?
O ničem extra zváštním nevím a právě proto že roste nejen BTC a top alty, ale i vše ostatní včetně různým meme coinů a mrtvol jako Luna ( někdo za mrtvolu označil i SOL ale to může být ještě předčasné, i když já bych do ní nešel ani náhodou). Růst všeho podle mne není přirozený růst, jen další mohutná bull trap. Tenhle růst nebude trvat příliš dlouho a na proražení 30k nevěřím. Naopak očekávám po nějaké době, kdy úspěšní spekulanti a velcí hráči vyberou zisky další zpočátku rychlý a potom mírnější pokles. Až zase F/G index klesne do zóny extrémního strachu, bude dobrá doba na nákupy po částech (lokální dno není možné přesně trefit) a potom při dalším nádechu – F/G index zase vyskočí do neutrálu a tam zase prodat. Pro bear market je to ideální strategie. Jistě, mohu se mýlit a nastává bull run, ale tomu nevěřím.
Současně zdravím i Jana. Očekávám že opět označí můj příspěvek za “kecy” a dodá že se dobře baví. Byl bych rád, kdyby třeba napsal svůj vlastní názor, ale to bych asi chtěl moc … .

Ivan

Fantóme súhlas, môže byť hra veľrýb, ktoré využili rast US indexov a navýšili longy na btc, aby keď sa dostatočne pridá i retail zrazu začali cenu shortovat a tak si došli pre likviditu, ktorú tak veľmi potrebovali, žiaľ ako vždy najhoršie na to doplatí nachytaný retail zrušením longovych pozícii v stoplosoch. Chválim Vašu obchodnu stratégiu s využitím f|g indexu.

Jan

Víte, já žádné analýzy dělat nebudu, protože všechno, co se tady mele je jen plácání a hádání z koule. Stejně tak by byl můj názor. Půjde to nahoru nebo dolů, nikdo nic neví a analýzy jsou úplně k ničemu. Ty pracují jen s minulostí, zbytek je pocit autora. Takových čmáranic je všude mraky. Když chcete vidět růst, tak si najdete svoji čmáranici, když pokles, najdete si jinou. A to je důvod, proč je to tady veselé.

Fantom

OK. Tohle chápu a respektuji. Stejně tak je to ale i u jiných trhů než je krypto, tedy např. u akcií a komodit. Také je to jen hádání – práce s daty, statistika a pravděpodobnost, tedy žádná exaktní věda, žádná jistota a můžete se tedy úplně stejně bavit u akcií a komodit.
Rozhodně ale oceňuji, že jste napsal příspěvek kde nikoho nenapadáte a za to jsem opravdu rád.

Martin

Já si myslím, že to teď půjde nahoru nebo dolu.

Fantom

Taky to ještě může jít do strany 🙂

Rob

Což by byl podle mě momentálně ten nejlepší scénář. Tvorbě cenových hladin je potřeba dát čas. Zdravím Tě, Fantome! 🖐️🙂

Fantom

Zdravím Robe! 🙂 Uvidíme jaký bude další vývoj. Jestli se tedy opravdu krypto odděluje od akcií nebo bude případný pohyb na akciovém trhu kopírován i na kryptotrhu.

Rob

Já myslím, že korelace je relativně nízká celou dobu. Pokud trh s akciemi dosahuje hodnoty cca 538 bilionů dolarů (zdroj: https://www.pse.cz/udaje-o-trhu/statistika/trzni-kapitalizace-akcioveho-trhu), zatímco trh s kryptoměnami jednoho bilionu (https://krypty.cz/), tak si myslím, že i ten malý vliv akciového trhu působí na kryptu dramaticky. Ten vliv tam vždycky bude a musí být, ale vzhledem k tomu, že jde o poměr sil 538:1, mám pocit, že kryptoměny si jdou spíš vlastní cestou. 🙂

Fantom

Podle mne vůbec nezáleží na velikosti, ale na charakteru obou trhů. Akcie jsou obecně považované za riziková aktiva a kryptoměny jsou potom extra riziková. Mají ale shodný směr – rostou-li akcie, tak většinou rostou i kryptoměny a naopak. Je to logické, neboť se zde podepisuje sentiment obchodníků – risk on/risk off. Kryptotrhy mají ale problém v relativně snadné manipulovatelnosti od velkých hráčů, což je u akciových trhů méně snadné. U krypta ale očekávám mohutný výplach z důvodu jeho nezralosti – existuje zde spousta coinů, které jsou naprosto zbytečné a jejich cena půjde k nule. Až se tohle stane a bezcenné coiny odpadnou tak teprve nastane restart krypta jakožto zcela nového odvětví. 🙂

Martin

Jakože se to ani o dolar nepohne? tomu nevěřím. 🙂

[ue_partner_posts title="Články našich partnerů" count=2 layout=strip-post-list]

Reklama: