Trhy pod lupou: Umělá inteligence vládne všem

4.5
(11)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Americká výsledková sezona je v plném proudu. Jak píšeme velmi často, trhy v současnosti vidí pouze pozitivní zprávy. Nic jiného neexistuje. Často mám pocit, že tonoucí se stébla chytá. Tímto pomyslným stéblem je umělá inteligence. Od začátku roku sledujeme mediální rozruch okolo ChatGPT od Microsoftu. V podstatě snad skoro každý si vyzkoušel rozhovor s tímto robotem. V mainstreamu se vyrojili během chvíle noví odborníci na umělou inteligenci. Je s podivem, že několik z nich ještě před rokem bylo velkými specialisty na covid a na různé modely. Tato skutečnost jen ukazuje, že umělá inteligence je především módním trendem než zatím skutečnou změnou.

Zájem investorů o umělou inteligenci potvrzují rostoucí objemy investic. Když se podíváme na výsledkovou sezonu v USA, tak se jistě více vyplatí založit si startup s umělou inteligencí než s bankou. Výsledky Microsoftu a Mety nastartovaly akcie k silnému růstu. V konferenčním hovoru Microsoft slovo umělá inteligence zaznělo více než padesátkrát. Stejně tak u Mety se stala hlavním tématem umělá inteligence. Přitom obě dvě korporace mají svůj byznys model založen ještě na něčem jiném než pouze na umělé inteligenci.

Microsoft zveřejnil velmi dobrá čísla

Abych byl spravedlivý k Microsoftu, tak pouze využívá současné vlny zájmu o umělou inteligenci, avšak jeho podnikání zůstává velmi robustní. Microsoft zaznamenal 7% růst tržeb v meziročním srovnání. Tržby dosáhly 52,8 miliard amerických dolarů. Hlavním motorem růstu u Microsoftu jsou cloudové služby, které v sobě obsahují i výše zmíněný ChatGPT. Tento sektor vzrostl o 22 % a celkové tržby dosáhly 28,5 miliard dolarů. Tento sektor již tak generuje víc než polovinu tržeb korporátu.

Není divu, že akcie Microsoftu zažily velký skok. Akcie prolomily psychologickou hranici 300 dolarů za kus. Za pouhý týden přidaly přes 8 %. Tímto dobrým výsledkem Microsoft posílí indexovou iluzi S&P 500, protože v něm má váhu 6,5 %, a tak velký růst upevní celý index. Dobré výsledky Microsoftu nás udržují v iluzi, že celá americká ekonomika funguje dobře.

Umělá inteligence u Microsoftu se stala noční můrou pro vyhledávač Google, protože Microsoft plánuje co nejužší spolupráci mezi ChatGPT a vyhledávačem Bing. Tento vyhledávač je sice dvojkou na trhu, ale představuje pouze 10 % trhu. Tento vyhledávač je nastaven jako jednička při instalaci Windows. Většina uživatelů si ho tak změní na jiný. To není pro Bing dobrá vizitka. Nyní jsme možná svědky změny.

Obavy a nejistota u Googlu

Alphabet publikoval svá čísla ve stejný den jako Microsoft. Z pohledu fundamentů nedopadla až tak špatně. V prvním čtvrtletí Alphabet měl obrat 70 miliard amerických dolarů a z tohoto obratu dokázal mít čistý zisk 15 miliard dolarů. Avšak i přes tato dobrá čísla investoři mají strach z budoucnosti. Při bližším pohledu zjistíme, že příjmy z platformy YouTube znovu klesly. Udržet si vysoké příjmy z reklamy v období hospodářského zpomalení nebo recese bude velmi komplikované.

Ostatní příjmy Alphabetu vykázaly organický růst okolo 2 %. To je problém, protože technologické firmy by měly růst mnohem rychleji, a ne pouze organicky. Firma tak technologicky zaostává oproti tvrdé konkurenci Microsoftu. Služba YouTube je pod tlakem konkurence ze strany TikToku, který má obrovskou popularitu mezi mladými lidmi. YouTube měla pomoci služba krátkých videí. Ale i zde nenacházíme nic nového a inovativního. YouTube pouze kopíruje službu krátkých videí, jak je známe u Instagramu nebo u Snapchatu. Tato krátká videa se nedaří dobře monetizovat tak jako u konkurence.

Možná problém bude v posluchačích na YouTube. Diváci, kteří tuto platformu používají, tam nechodí sledovat pouze krátká videa. Naopak čekají trochu inteligentnější a složitější obsah než Shorts. Tvůrci Shorts nejsou tak dobře finančně ohodnoceni jako u konkurence, takže celá tato snaha Googlu dohnat konkurenci s největší pravděpodobností skončí neúspěchem.

Strach z budoucnosti se u Googlu projevil propuštěním 12 000 zaměstnanců od ledna 2023, Google tak zmenšil svůj pracovní kolektiv o 6 %. Taktéž přehodnotil své plány v oblasti využití nemovitostí. Toto rozhodnutí jen ukazuje, že tlak na realitním trhu s komerčními nemovitostmi bude stoupat. Google jednoznačně zaspal ve vývoji umělé inteligence a zlepšování svých vlastních produktů.

Pokud nedojde k zásadní změně, tak akcie Googlu to budou mít těžké. Ne v tom smyslu, že by se firma stala přes noc bezcennou anebo by pozbylo smyslu investovat do jejích akcií, ale těžko jde očekávat velkou růstovou rallye v prostředí vysokých úrokových sazeb. Nesmíme zapomínat, že mnoho investorů se dívá výhradně do budoucnosti, a ta pro Google není zrovna růžová. Výprodej akcií v blízké době by mě osobně nepřekvapil.

Americké HDP roste, ale pomaleji, než se čekalo

Zajímavých hospodářských výsledků bylo v USA ještě plno, ale tím by se dnešní lupa stala neúnosně dlouhou. Zaměříme se nyní na makroekonomická data. V USA jsme se dočkali velmi očekávaného údaje, který jistě ovlivní rozhodování Fedu ohledně měnové politiky. Podle předběžného odhadu vzrostla americká ekonomika v 1. čtvrtletí 2023 meziročně o 1,1 %, což znamená zpomalení oproti 2,6 % v předchozím čtvrtletí a zaostání za očekáváním trhu, který předpokládal růst o 2 %. Růst HDP musí být chápán v kontextu vysoké inflace, která se pohybovala okolo 5 %. Zajímavou informací bylo zjištění, že k tomuto HDP pomohlo především oživení vývozu z USA.

Samotné HDP nedává ještě jasný signál, který by dokázal určit směr politiky Fedu. HDP zpomaluje, to je jisté, ale pořád roste. HDP je pod hranicí 1,5 %, která je důležitá z hlediska pracovního trhu. Když roste HDP víc než 1,5 % znamená to, že ekonomika s jistotou vytváří nová pracovní místa. Nyní už by se proces tvorby nových pracovních míst měl zpomalit. Zároveň jsou čísla HDP na tolik solidní, že nemůže být řeč o tom, že by ekonomika ničila pracovní místa. Americké HDP je ještě daleko od toho, aby spadlo do recese. Můžeme říct, že nyní pozorujeme již výsledky měnové politiky Fedu, avšak ještě nejsou tak hmatatelné, že by donutily Fed rychle změnit měnovou politiku.

Smíšený týden na burzovních trzích

Jelikož makroekonomická čísla a stejně tak výsledky předních firem nejsou jednoznačné a dají se prakticky interpretovat pozitivně i negativně zároveň, tak světovým trhům chyběl jasný směr. Burza v Šanghaji rostla o symbolických 0,18 %. Indexu Hang Seng se nedařilo a odepsal 0,90 %. Naopak japonský Nikkei vzrostl o 1,02 %. Japonské burze prospělo, že první zasedání japonské centrální banky nepřineslo žádnou změnu v japonské měnové politice. Japonsko tak zůstává poslední ekonomicky silnou zemí, která nebojuje proti inflaci zvedáním úrokových sazeb. Naopak Japonsko je spokojeno se současnou březnovou inflací 3,2 %.

V Evropě je situace o něco horší než v USA. Německo zaznamenalo pokles svého čtvrtletního HDP o 0,1 %, ve Francii překvapivě HDP rostlo o 0,8 %, ale i to není žádný hospodářský zázrak. Na čísla britského HDP si budeme muset počkat až do poloviny května. Evropské indexy neměly důvody k růstu. Francouzský CAC40 poklesl o 1,13 %. Britský FTSE 100 se změnil o 0,55 %. Paradoxně nejlépe dopadl německý DAX se ziskem 0,26 %.

V zámoří si trhy udržely zelenou barvu díky úspěchu umělé inteligence. Dow Jones vzrostl o 0,86 %. Index S&P předvedl identický výkon jako Dow Jones. Avšak technologický Nasdaq rostl výrazněji a přidal 1,28 %.

Pomůže pád další americké regionální banky bitcoinu?

Velmi volatilní týden jsme zažili na bitcoinu. V době psaní článku cena bitcoinu si připsala za jeden týden solidních 7,57 %. Bitcoin během týdne atakoval znovu hranici 30 000 dolarů. Prozatím neúspěšně. Zajímavé je, že silný růst přišel ve chvíli, kdy výrazně klesaly ceny akcií First Republic Bank. Ta v pondělí zveřejnila výsledky svého hospodaření, ty samy o sobě nebyly špatné. Investoři se však nyní nedívají na klasická čísla. Problémem First Republic Bank je odliv vložených prostředků. Klienti této banky si za první čtvrtletí 2023 vybrali 100 miliard vkladů. Toto číslo zmírnilo 30 miliard vložených na účet prostřednictvím velkých amerických bank, které chtěly této bance pomoct, aby se zabránilo šíření nákazy.

Na konci týdne se objevily spekulace, že odliv prostředků trvá. Banka se řítí do nucené správy. Pád First Republic Bank by jistě vyžadoval zásah ze strany Fedu, který by poslal na trh novou likviditu. Jak se ukázalo v posledních dnech, zprávy o nové likviditě jsou živou vodou pro bitcoin.

Závěr: Další těžký týden na obzoru?

Případný pád First Republic Bank by nemohl mít lepší načasovaní než 2. května, protože den poté zasedne americký Fed, aby upravil svoji měnovou politiku. Většina trhu očekává, že Fed zvedne svoje sazby o 25 bazických bodů, avšak pád banky First Republic Bank by centrální bankéře mohl zviklat. Stejně tak jako vždy bude daleko zajímavější tisková konference po zasedání Fedu. Jerome Powell bude mít šanci uklidnit trhy tím, že vyhlásí pauzu ve zvedání sazeb. Jestli k tomu opravdu dojde, nemůžeme vědět, ale v každém případě Powell zůstane záměrně mnohoznačný, aby si nechal aspoň trochu manévrovacího prostoru.

Zasedání Fedu nenaruší výsledkovou sezonu v USA a ve světě. Svoje výsledky příští týden představí Pfizer, AMD, Starbucks, Apple a Warner Bros, takže na burze bude opět zase hodně živo.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Luděk
Hodnocení článku :
     

Tenhle článek zaslouží 10 hvězd!

Libor

Článok dobrý. Titulok na prd ….

Libor

Titulok článku o AI je jasný Click Bait. O AI iba povrchne a už známe veci len na začiatku článku. Potom je už celý článok o výsledkoch hospodárenia amerických firiem ….

Libor

a indexoch svetových burz, FEDe, úrokoch a iných ekonomicko – finančných ukazovateľov.

spot_img