Trhy pod lupou: Porážka Tesly v roce 2022 a vítězství defenzivních burzovních titulů

5
(5)

Zprávy a souhrny

Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Z makroekonomického pohledu nepřinesl poslední týden roku žádné klíčové události. To byl důvod, proč znovu došlo k poklesu trhu. Medvědí trend bude pokračovat, dokud se nedočkáme změny v měnové politice USA. Nebo přesněji, nějaké nové informace, která umožní trhu spekulovat na možnou blížící se změnu v měnové politice, jako to zažíváme prakticky od března 2022. Prostor pro tyto spekulace zavdá výsledková sezona za poslední loňské čtvrtletí. Již zanedlouho, v pátek 13. ledna, představí své výsledky americké banky jako JP Morgan, Bank of America anebo BlackRock. Nebuďme pověrčiví a věřme, že zvolené datum nespustí další obrovské výprodeje na burze.

Jelikož mnoho velkých firem neposkytlo své výhledy v minulé výsledkové sezoně, bude opravdu zajímavé sledovat, zda již inflace a vysoké úrokové sazby výrazně zmenšily marže firem. Podle makroekonomických čísel to vypadá zatím dobře. Než však největší světové firmy odtajní své hospodaření, budeme si muset počkat. Na světových trzích bychom měli mít před sebou dva týdny relativního klidu. Podívejme se tedy nyní na vítěze a poražené na akciovém trhu.

Pád Tesly

Ačkoliv bylo poslední tři roky zvykem, že akcie Tesly přinášely investorům pohádkové zhodnocení, uplynulý rok tomu bylo jinak. Tyto akcie už nebyly zabijákem shortařů, ale právě naopak, v roce 2022 se vyplatily v prodeji na krátko. Propad jejich ceny byl spektakulární, z 362 dolarů na současných 123, což představuje pokles o 65 %. Dlouhodobí držitelé akcií Tesly však nemusí být smutní. Pokud je mají ve svém portfoliu víc než tři roky, dokázaly jim vydělat přes 329 %. Naivní investoři spojují propad akcií Tesly s aktivitami Elona Muska ve vedení Twitteru.

Je sice pravda, že Musk se nemůže rozdvojit a věnovat se řízení dvou globálních firem se stejným nasazením, jako když měl pouze Teslu. Vliv na cenu akcií nicméně nemá on, ale trh. Akcie Tesly patřily na americké burze mezi nejvíce nadhodnocené. Jejich shortování v předchozích letech nebylo bezdůvodné, po dlouhá léta šlo o velmi spekulativní a volatilní akcie. Pokud investor z tohoto propadu viní Muska, ukazuje tím, že nezná tento spekulativní charakter akcií Tesly, které budou nadále velmi volatilní.

Vývoj jejich ceny naznačí, zda bude rok 2023 pro investory úspěšný. Pokud dojde k změně měnové politiky, můžeme se ve druhém pololetí dočkat další obrovské rallye na této akcii. Analytici z ARK Invest vidí její vývoj velmi pozitivně. V roce 2026 očekávají cenu 4600 dolarů za kus. Jelikož jich ARK Invest vlastní přes 4,1 milionů, je pochopitelné, že si přeje vidět cenu co nejdříve na těchto hodnotách. Jiní zase předpovídají, že jsme svědky Muskova pádu, který odnesou všichni akcionáři Tesly. Příběh této společnosti bude jedním z nejnapínavějších na burze v nadcházejícím roce.

Vítězství defenzivních titulů: T-Mobile US

Přestože velká část titulů z technologického indexu včetně GAFAM byla ztrátová, i v roce 2022 se našly společnosti, které investory potěšily kladným ročním výsledkem. Mezi ně patří Pepsi (4 %), Kraft (13,4 %), AstraZeneca (16,39 %), Gilead (18,23 %) a T-Mobile US (20,7 %). Jedná se vesměs o defenzivní sektory, jako jsou potravinářský či farmaceutický, nebo telekomunikace. Protože právě telekomunikační sektor je často podceňovaný, podíváme se na něj blíže.

Toto odvětví má jednu velmi dobrou vlastnost, kterou potvrzují právě akcie T-Mobile US. Tato akcie nám umožní hrát dva scénáře, přičemž rok 2023 může přinést oba. Prvním je silná recese. V tomto případě bude dopad na telekomunikační společnosti minimální, protože náklady na tyto technologie nikdo omezovat nebude. I firmy na pokraji bankrotu budou využívat telekomunikační služby do poslední chvíle, proto se společnosti z tohoto sektoru nemusejí o své tržby obávat. Jediným rizikem je jejich vyšší zadlužení. Pokud však nehrozí, že velká část emisních dluhopisů dojde do doby splatnosti, není se čeho obávat. Navíc většina korporativních firem využila dříve nízkých úrokových sazeb pro refinancování svých dluhů na mnoho let dopředu.

I v případě, že recese nenastane, a naopak budeme svědky lehkého přistání, jak si to představuje šéf Fedu Jerome Powell, čeká společnost T-Mobile US období růstu a velkých investic díky rozvoji 5 G sítí. Společnost je v této technologii lídrem a má velký náskok oproti konkurenci. Rok 2023 proto může být pro T-Mobile US nadále růstový.

Čínské indexy v zelených, zbytek světa v červených barvách

Čínské světové indexy šly znovu proti proudu. I přes nárůst počtu onemocnění se nezdá, že by tamní vláda změnila svůj směr. Politika Zero covid se stává minulostí. I když se nyní na evropských letištích znovu zavádí testování cestujících z Číny, čínští investoři se drakonických opatření již nebojí. Burza v Šanghaji nyní rostla o 1,42 %, avšak od začátku roku ztratila přes 15,1 %. Hongkongský Hang Seng přidal o 0,96 %, ale celkově za rok 2022 utržil ztrátu 15,2 %. Burza v Tokiu je daleko víc ovlivněná děním v USA, proto index Nikkei klesl o 0,54 %. Celkově si však tento prestižní index 225 japonských společností nevedl špatně, za rok odepsal jen 9,37 %. Japonské akcie tak mají letos zaděláno na to být černým koněm.

Trhy v Evropě byly všechny svorně v červených číslech. Nejlépe odolával pesimismu německý Dax, který utržil kosmetickou ztrátu 0,12 %. Celkově za loňský rok ztratil 12,35 %. Francouzský CAC v posledním týdnu odepsal 0,48 % a v průběhu celého roku zaznamenal přijatelnou ztrátu 9,5 %. Ta má však velmi malou vypovídací hodnotu o francouzské ekonomice. CAC se držel vysoko díky silnému zastoupení společnosti TOTAL a firem z prostředí luxusního zboží, kterým se i přes krizi vždy daří dobře. Britský FTSE zaznamenal ztrátu 0,28 %. Burze v Londýně se podařilo jako jedné z mála na světě zakončit celý rok v kladných hodnotách. FTSE si za rok 2022 připsal zisk 0,91 %, za čímž stojí především pokles britské libry. Díky tomu je pro investory nyní velmi výhodné nakupovat právě britské akcie.

Nejhůře dopadly za minulý týden trhy v zámoří, technologické akcie tlačily indexy dolů. Americký Nasdaq ztratil jen 0,3 %, avšak roční ztráta dosáhla 33,1 %. Index S&P 500 přišel o 0,14 % a celkově za rok odepsal 19,44. Průmyslový Dow Jones ztratil v minulém týdnu pouze 0,17 %, přičemž v roční bilanci měl ztrátu 8,72 %. Což znovu potvrzuje, že v loňském roce byly dobrou volbou defenzivní akcie.

Těžký rok pro bitcoin

Nejenom akcie a dluhopisy zažívaly těžké časy, ale taktéž kryptoměny. Bitcoin zůstal během posledního týdne stabilně na hodnotě okolo 16 500 dolarů. Odolnost, kterou v poslední době ukazuje, nemění nic na faktu, že nejslavnější kryptoměna odepsala od začátku loňského roku 62 % ze své hodnoty. Rok 2022 byl těžký pro všechny kryptoměny, jejich celková hodnota poklesla z 2 200 na 750 miliard dolarů. Bude tento smutný rekord v roce 2023 překonán? Anebo zažijeme návrat kryptoměn?

Závěr: Bude rok 2023 dobou velkých příležitostí?

Pravděpodobnost, že zažijeme klesající akciové trhy dva roky po sobě, je velmi malá. Není to úplně nepravděpodobné, ale většina investorů sází na to, že druhé pololetí 2023 by již mělo být konečně růstové. Mnoho technologických akcií se nyní obchoduje za velmi nízkou cenu jako zástupci GAFAM, Tesla či výrobci grafických karet jako Nvidia nebo AMD. Co se týče cen, nacházíme se stále poblíž dna, ovšem kdo hledá dlouhodobé investování, je pro něj ocenění těchto firem již zajímavé. Rok 2023 tak může být výborný pro vstup do dlouhodobých pozic.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: