Trhy pod lupou: NVIDIA zastínila obavy z amerického dluhu

4.2
(6)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Hlavním hybným tématem uplynulého týdne mělo být zastropování amerického státního dluhu. Avšak trhy toto téma (tedy krom růstu kontraktů CDS u amerických dluhopisů) trvale ignorují. A radši se zaměřily na výsledky akcie NVIDIA. Všichni zkrátka předpokládají, že se spolu demokraté a republikáni nakonec domluví.

Společná řeč znepřátelených politických táborů odvrátí nebezpečí potenciální platební neschopnosti USA. První ústupek nově ukázala současná ministryně financí Janet Yellenová, když posunula deadline. Červenou linií již není 1., ale až 5. červen. Během víkendu se prezident Biden dohodl se zástupci Republikánu. Nyní dohoda musí projít Senátem a Kongresem.

To jen dokazuje, že jde daleko víc o politickou hru než o reálné nebezpečí. Ale jak se říká: hračky můžou být plačky. Kdyby se řešení dluhového stropu odkládalo na později, mohlo by dojít k silnější reakci trhů. Od 5. června není daleko k 14. 6., kdy znovu zasedne bankovní rada Fedu.

Kdyby nedošlo k dohodě ani do této doby, Fed by si určitě nemohl dovolit další zvednutí sazeb. Diskuze kolem navýšení dluhového stropu by se tak dala zneužít k ovlivnění měnové politiky USA. A přitom barometr Fedu, který se na základě futures na americké úrokové sazby snaží odhadnout šanci dalšího zvednutí, se poprvé jasně překlopil v jeho prospěch. Nyní je již pravděpodobnost dalšího navýšení 64 %, přičemž ještě před týdnem byla jen 35 %.

Trhy se tedy pomalu připravují na další zvýšení sazeb. Už několikrát jsme signalizovali, že jsou nyní výše než inflace, a tak již bezpochyby restriktivně působí. Dalších 25 bazických bodů celý proces jen urychlí. Akciový trh si ovšem z dluhu ani ze sazeb nic nedělá, protože existují akcie NVIDIA.

Nezastavitelná akcie roku 2023

NVIDIA jednoznačně sesadila z piedestalu pro nejnadhodnocenější akcii Teslu. O té v letech 2021 až 2022 všichni unisono tvrdili, že její hodnota je přehnaná a že si Elon Musk vyláme zuby. Nestalo se tak. Akcie Tesly byly spolehlivý zabiják shortů. Ani letos to s nimi nevypadá špatně a k očekávanému prasknutí spekulativní bubliny tudíž nedošlo. To jasně potvrzuje vývoj jejich ceny, kdy od začátku roku získaly úctyhodné 78% zhodnocení. Pomyslné burzovní reflektory se však nyní již zaměřují na jinou hvězdu, a tou je NVIDIA.

Její akcie dosáhla od začátku roku neuvěřitelného růstu v podobě 172 %. V žebříčku největších burzovních kapitalizací tak rychle a jistě dotahuje pátý Amazon. NVIDIA zveřejnila svoje výsledky 24. května. Předtím panovaly spekulace, zda je více než stoprocentní růst u této společnosti ospravedlnitelný. Výsledky byly neočekávaně dobré a akciový titul přidal další 27% zhodnocení během jediné seance, kdy za pouhý jeden den burzovní kapitalizace vyrostl o 202 miliard amerických dolarů. Psychologická hranice 400 dolarů za jednu akcií NVIDIA je na dostřel.

Hospodářské výsledky NVIDIA

Pojďme si alespoň ve stručnosti představit hospodářské výsledky této nezastavitelné akcie. Celkové tržby byly 7,19 miliard dolarů oproti očekávaným 6,52 miliard. Stejně tak došlo k překonání předpokládaného zisku na jednu akcii: 1,09 dolaru namísto 0,92 dolaru. Ano, realita byla lepší než odhady analytiků. Když se ovšem podíváme na meziroční srovnání, zde pro společnost NVIDIA rekordy nepadaly.

Přesně před rokem skončily její výsledky mnohem lépe: celkové tržby 8,29 miliard dolarů a zisk 1,3 dolaru na akcii. Máme zde stejný fenomén jako u Applu, a sice, že tržby meziročně nerostly, avšak cena akcií explodovala. V případě NVIDIA je tento rozdíl markantnější. Máme zde klasický případ jevu, kdy se fundamenty rozchází s aktuální cenou na trhu.

Bublina nebo sázka na jistotu?

Lze namítnout, že vedení NVIDIA oznámilo, že v probíhajícím čtvrtletí dosáhnou tržby 11 miliard, což je pro firmu rekord a o 4 miliardy více, než se předpokládalo. Stále je to ovšem málo na to, aby se tím ospravedlnil ukazatel PER na 203. Generální ředitel Jensen Huang vidí v budování nové datové infrastruktury pro umělou inteligenci potenciál ve výšce jednoho trilionů dolarů.

Skeptici namítají, že vědci v oboru umělé inteligence potřebují špičková datová centra zejména pro její vývoj. Jelikož je to slibný obor, rostou především investice do výzkumu. Oproti tomu k implementaci umělé inteligence do reálného života jich už nebude takové množství potřeba. Běžné použití bude mnohem méně náročné na hardware než vědecké experimenty. Je tedy otázkou, kolik nových datových center vznikne a jak velké množství čipů od NVIDIA budou ve skutečnosti potřebovat. Skokový růst poptávky může trvat pouze rok a pak se ustálí. Tak jako vždy, když opadne módní vlna.

V současnosti jsou skeptici umlčeni raketovým růstem ceny těchto akcií. Sázet na jejich pokles bude pro vaši peněženku nebezpečné. Růst nemusí být zdaleka u konce, avšak trh si nepokládá ty správné otázky. Bezhlavé investování ceně ještě víc pomáhá. A to je vždy znamení, že se otvírá prostor pro spekulace. Růst se jednoho dne vyčerpá, to je jasné.

Na druhou stranu platí, že mnoho firem je dnes ve střednědobém výhledu nástupem umělé inteligence ohroženo. Je víc než jisté, že několik z nich to odnese velkým poklesem své burzovní kapitalizace. U akcií NVIDIA ale máte jistotu, že tato firma nabízí výrobky, které budou potřeba i v dalších letech. Jinak řečeno, akcie NVIDIA budou mít svoji hodnotu i za deset roků. Jak velkou, je však spíš otázka pro věštce než akciového analytika.

Světové indexy: Pokles akcií LVMH stáhl dolů celý francouzský index

O burzovní iluzi mluvím a píšu celkem často. Minulý týden si čtenář mohl ověřit její fungování v praxi, avšak v opačném směru. Francouzský index CAC 40 dosahuje historických hodnot, a přitom jsme dlouhodobě svědky ekonomického úpadku Francie. Ta dříve patřila mezi první desítku ekonomicky nejsilnějších zemí, nyní se ve světové konkurenci ztrácí. Asijští tygři jsou nemilosrdní. Francie spadla do ekonomicky neudržitelného modelu sociálního státu, kde je podnikání velmi těžké. CAC 40 se tak drží především díky velkým společnostem, které ale nepodnikají primárně na tuzemském trhu. Jedná se především o firmy typu LVMH, Hermès, Danone, Air Liquide, L‘Oréal, Sanofi a další. Toto je tedy první iluze.

Druhá spočívá v tom, že největší váhu v indexu tvoří právě luxusní impérium LVMH, jeho podíl dosahuje 17,50 %. Další v pořadí jsou L‘Oréal (9 %) a Hermes (8,5 %). Můžeme tak říct, že CAC 40 není ani tak indexem pařížské burzy, ale především největších firem podnikajících v luxusním odvětví. To prakticky nezná krizi. Roste dobře jak v dobách hospodářské hojnosti, tak i když ekonomiku zasáhnou problémy. Akcie LVMH za posledních pět let stoupla o 170 %, jde tudíž o sázku na stabilní růst. Avšak nic neroste až do nebe.

Za poslední týden zaznamenala nečekaný propad o 4 %, což je na ni nevídaně mnoho. Můžou za to dva faktory. Prvním je skutečnost, že znovuotevření Číny nepředstavuje tak velký ekonomický boom, jak se očekávalo. Čině pomalu dochází dech. Druhým důvodem je pak otázka, zda tato akcie není náhodou už opravdu předražená. Investoři se tak mohou hromadně pustit do vybírání zisků. Pokles LVMH s sebou ovšem stáhl celý index, který za týden poklesl o 2,2 %.

Světové indexy: Růst akcie NVIDIA táhl celý Nasdaq

Obavy ze zpomalení čínské ekonomiky se projevily i na asijských akciových trzích. Burza v Šanghaji ztratila 2,16 %, hongkongský index Hang Seng se výrazně propadl o 3,62 %. Negativnímu sentimentu zato vzdoroval japonský Nikkei s růstem 0,35 %.

Burzám v Evropě se nedařilo. O propadu 2,2 % francouzského CAC 40 jsme psali výše. Německý Dax ztratil 1,79 % a britský FTSE 100 1,67 %.

V zámoří trhy obchodovaly značně smíšeně. Průmyslový Dow Jones samozřejmě více reaguje na jednání okolo amerického dluhového stropu. Pro tyto firmy zůstává domácí trh velmi důležitý. Kdyby došlo k zastavení plateb federálním zaměstnancům, negativně by se to projevilo na poklesu domácí spotřeby. Nasdaq naopak zažívá euforii taženou akciemi NVIDIA, i přes špatnou náladu vzrostl o 2,51 %. Technologické firmy pomohly také indexu S&P 500, který zakončil týden v zisku 0,32 %.

Bitcoin stále hledá výraznější impulz

Máme za sebou týden, který bitcoin uzavřel prakticky bez změny. V době psaní článku byl týdenní přírůstek hubených 0,41 %, což je na velmi volatilní kryptoměnu až podezřelé. Jsem daleko od pozitivních scénářů, jako byl ten od TechDev, který v roce 2024 počítal pro bitcoin s 160 000 dolary. Zatím se ovšem nenaplňují ani ty katastrofické, které mluvily o 10 000 dolarech a některé dokonce čekají, že bitcoin spadne na nulu.

Zdá se tedy, že stabilita může být pro něj dobré řešení. Pokud se do konce roku udrží v pásmu mezi 20 000 až 30 000 dolary, mohou se k bitcoinu vrátit investoři, kteří od něj odešli právě pro jeho vysokou volatilitu. Ta je často zmiňovaná coby jeho slabá stránka a překážka pro jeho větší rozšíření. Současná stabilita je tedy lepší než obrovské výkyvy oběma směry.

Závěr: Bude navýšení stropu amerického dluhu pozitivním impulzem?

Čeká nás zkrácený obchodní týden, protože trhy v USA zůstanou v pondělí kvůli státnímu svátku zavřené. Vstup do nového týdne tak bude poklidný. Hlavním hybatelem zůstane dění okolo navýšení dluhového stropu v USA. Řešení je blízko a tak trhy můžou slavit.

Již 1. června se dozvíme čísla americké nezaměstnanosti. Zůstane-li tamní pracovní trh nadále silný, znovu se rapidně zvýší pravděpodobnost dalšího zvednutí sazeb na dolaru. V USA bude stále dobíhat výsledková sezona, takže se dozvíme více o hospodaření HP, Hewlett Packardu či Broadcomu. V Česku bude samozřejmě hlavním tématu dění kolem ČEZu. Burzu se tedy dozajista vyplatí sledovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img