Trhy jsou opět v zelených číslech – Likvidace longů otevřela cestu nahoru a blíží se období zvýšené volatility

0
(0)

Mnozí očekávali korelaci s akciovými a dalšími, klasickými trhy. To se momentálně neděje. A tento fakt můžeme brát jako další nápovědu k tomu, že Bitcoin se momentálně chová jako nekorelující trh. A to by byla velmi dobrá zpráva pro Bitcoin a kryptoměny obecně. Co za tím ovšem stojí a proč se zdá, že je Bitcoin nekorelující trh?

Proč je Bitcoin výjimečný?

Poslední propad sebral mnohým důvěru v Bitcoin. Jenže to nebylo na místě. Bitcoin a jeho fundamenty se totiž vůbec nemění. Stále se jedná o nezávislou, nezastavitelnou, veřejnou, otevřenou a globální síť. Bitcoin nemá v historii lidstva obdoby a stejně tak tomu je i u ostatních, decentralizovaných kryptoměn.

To je hlavní důvod, proč mají kryptoměny hodnotu. A je to i hlavní důvod, proč vidíme stoupající kryptoměny a klesající klasické trhy. Je ovšem důležité mít na paměti, že vzestupy či propady jsou na kryptotrhu normální. Tento trh je totiž triviálně maličký. V době psaní článku se celkový marketcap pohybuje okolo 190 miliard dolarů a to je velmi malé číslo.

I proto vidíme obrovskou volatilitu. Kryptoměny je totiž velmi snadné obchodovat a každý, kdo chce, může za pár minut začít s tradingem. Kombinace maličkého trhu a velmi snadného obchodování vede k vysoké volatilitě. Právě vysoká, cenová volatilita je studnicí příležitostí. I proto se mnoho traderů přeorientovalo na krypto trhy. Je zde totiž obrovské množství příležitostí.

Co se stalo a proč stoupáme?

Důvodem ke vzestupu nynějšího trhu je pravděpodobně přemíra shortů. Při propadu ceny se začalo panikařit. A mnozí přišli o své těžce vydělané kryptoměny na pákových burzách. Otevřené long pozice byly při propadu z velké části zlikvidovány. A tak se stalo, že mnoho lidí otevřelo short pozice a vsadilo na pokles.

A to byla příležitost pro přesun majetku od netrpělivých k těm trpělivým a chytrým. A o tom trhy vlastně jsou. Ti lepší vyhrávají. Nově otevřené short pozice s vysokou pákou byly snadným cílem. Pokud se podíváme na data z Bitmexu, tak uvidíme, že za poslední dva dny bylo zlikvidováno na 70 milionů dolarů shortů. To sice nejsou tak vysoká čísla, ale dobře to ilustruje nynější, tržní pohyby.

Trhy s kryptoměnami jsou stále v nejistotě, a proto není možné předvídat, jestli pomalý vzestup bude pokračovat. Díky masivnímu pálení long pozic v posledních týdnech se trhu nicméně otevřela cesta směrem nahoru.

Volatilita jako klíčový indikátor

Pokud se podrobněji podíváme na nynější propad, tak ve spojení s průměrnou volatilitou (průměr za 180 dní) a cenovými pohyby můžeme sledovat zajímavou věc. Propady ve volatilitě značí blížící se, silné pohyby. A to vidíme i nyní.

Na obrázku můžete vidět dva indikátory. Červená linie je cena BTC v dolarech a červená zóna značí množství volatility na trhu. Čím více území pokryje červená zóna, tím víc se za období 180 dnů liší cena BTC. Před masivním propadem jsme viděli pokles volatility, který byl hodně podobný tomu na konci roku 2018. Následoval vzestup ze 3 000 na 13 000 USD.

Situace se nyní prakticky opakuje a můžeme vidět velmi podobný obrázek. Znamená to, že cena půjde radikálně nahoru? To rozhodně ne, i když ta možnost zde je. S největší pravděpodobností nás ovšem čeká období zvýšené volatility a to znamená více příležitostí a vyšší likviditu, jak se do obchodů zapojí více traderů. Likvidita přivede více hráčů a nakonec z toho může být i chtěný vzestup.

Jenže je nutné mít na paměti, že svět je stále ve velmi nestabilní situaci a stát se může prakticky cokoliv. Pokud se rozjede recese (nebo dokonce deprese klasických trhů), tak to může mít také radikální dopad na Bitcoin. Na druhé straně tu máme velmi příznivá data z krypto trhu.

Důležité je být připraven na obě varianty. Nynější propad ukázal, že je rozumné zvážit, zda neriskujete příliš mnoho. Pokud ano, tak je dobré si promyslet, jak snížit riziko. Trhy jsou nebezpečné a ty kryptoměnové dvojnásob. Nikdy neriskujte to, co si nemůžete dovolit ztratit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dariusz Matuszyński

Pěkný článek, díky 🙂

Vazal

Komenty konečně zas fungují, jupíí 😀

Marcus

Už jsem myslel, že karanténa dorazila i na komenty 😀

spot_img