Téměř 25 % nových kryptoměn v roce 2022 vykazovalo rysy “pump and dump”

5
(2)

Podle nejnovější studie provedené společností Chainalysis utratili uživatelé za kryptoměny vzniklé v loňském roce 4,6 miliardy dolarů. Mnohé z nich se nakonec ukázaly jako podvodná schémata. V jejich rámci vzniklo více než 1,1 milionu různých tokenů.

Studie společnosti Chainalysis ukazuje, že přibližně 25 % v roce 2022 vzniklých kryptoměn mělo rysy “pump and dump”. Jak už to tak bývá, naprostá většina z nich skončila neúspěchem, přičemž jejich tvůrci své oběti připravili o zhruba 30 milionů dolarů.

“Rug pull” neboli schéma “pump and dump”

“Rug pull” neboli schéma “pump and dump” je druh kryptografického podvodu. Když do kryptoměny vstoupí dostatečný počet obyčejných lidí, manipulátoři trhu “vytáhnou koberec” a tokeny prodají. Tím důvěřivé investory připraví o jejich peníze.

Jak analytici společnosti Chainanalysis ve zprávě napsali: Pump and dump schémata se stala běžnými i ve světě kryptoměn. Předpokládám, že jejich zjištění není pro čtenáře Kryptomagazinu žádným překvapením.

Již v roce 2018 provedla společnost Chainalysis výzkum kryptoměnových pump and dump schémat. Tehdy prostudovala a popsala 175 škodlivých událostí, které se odehrály mezi lednem 2018 a červencem 2019. Zjistila, že tato schémata vygenerovala obchodní aktivitu v odhadované hodnotě 825 milionů dolarů.

V období od 1. ledna 2021 do 31. března 2022 nahlásilo podvody s kryptoměnami více než 46 000 osob. Jen v tomto roce prý díky podvodům přišli o 680 milionů dolarů.

Pump & Dump – tak snadné na provedení

Výzkumníci společnosti Chainalysis prozradili, že rozšířenost těchto podvodů lze z velké části přičíst snadnosti provedení. Je pravda, že špatní aktéři mohou velmi jednoduše zavést nová digitální aktiva a stanovit pro ně uměle vysokou cenu a tržní kapitalizaci “na papíře” tím, že naplní počáteční objem obchodů a kontrolují nabídku mincí v oběhu.

Podle výzkumníků 25 %, tedy více než 10 000 tokenů vydaných v roce 2022, zaznamenalo během prvního týdne obchodování ztrátu ceny minimálně ve výši 90 %. Zdůraznili, že v oblasti digitálních měn mohou navrhovatelé iniciativ zůstat navíc v anonymitě.

Rizika spojená s kryptoaktivy

V lednu letošního roku vydaly americký Federální rezervní systém, Federální úřad pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corp) a Úřad kontrolora měny (Office of the Comptroller of the Currency) společné prohlášení. V něm uvedly, že by nemělo být dovoleno, aby se rizika spojená s digitálními aktivy rozšířila do širšího finančního systému.

Podle celostátního průzkumu veřejného mínění, který koncem loňského roku provedla společnost Crypto Council for Innovation ve Washingtonu, si více než polovina voličů vlastnících kryptoměny přeje přijmout další opatření na ochranu před podvodníky.

Závěr

Mezi jedno ze základních pravidel investování patří investovat jen do toho, o čem máme dostatek informací. Nepodléhat hypu, zachovat chladnou hlavu a vždy si udělat vlastní research.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img