Tato pravidla by mohla ochránit digitální umělecká díla před hackery

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Jedním z mnoha odvětví, které v loňském roce zaznamenalo exponenciální rozmach, byly nezaměnitelné tokeny (NFT). Jasně o tom svědčí i nárůst objemu jeho prodejů z pouhých zhruba 94 milionů dolarů v roce 2020 na 24,9 miliardy dolarů v roce 2021. Rozvíjející se finanční trhy jsou však vždy vystaveny riziku, že se stanou obětí kriminálních živlů, a NFT nebyly výjimkou.

Krádeží NFT je více než dost

Zrovna minulý měsíc se na titulní stránky novin po celém světě dostal příběh sběratele umění, který při hackerském útoku na peněženku přišel o NFT v hodnotě 2,2 milionu dolarů. Především upozornil na rizika, která v této nově vznikající třídě aktiv existují. Podvodný phishing mu z peněženky odčerpal 15 NFT v celkové hodnotě 2,2 milionu dolarů, včetně čtyř opic ze sbírky “Bored Ape Yacht Club”. Zatímco se mu podařilo získat zpět některé kousky ze své sbírky digitálního umění s pomocí tržiště NFT OpenSea. Ne každý však má štěstí.

Tvůrce NFT “Richerd” nedávno na Twitteru zdůraznil totéž a prohlásil, že jakmile vás NFT opustí, nemůžete udělat nic pro to, abyste ho získali zpět. Této “neodpustitelnosti” technologie blockchain se však podle něj lze vyhnout dodržováním několika kroků, z nichž nejdůležitější je vzdělávání se.

Pár jednoduchých kroků

Kromě toho však zakladatel platformy pro ražbu NFT Manifold naznačil, že je nezbytné chránit soukromí svého seedu. Seed je vygenerovaný seznam obvykle 12 až 24 slov v určitém pořadí, který je vydáván uživatelům kryptopeněženek, aby získali zpět přístup a kontrolu nad svými prostředky v řetězci. V souvislosti s tím uvedl,

“Nemohu to dostatečně zdůraznit, nikdy by neměla existovat digitální stopa vaší seed fráze, pokud se někdo dostane k těmto slovům, je vše ztraceno, navždy bude mít plnou kontrolu nad vaší peněženkou. Žádný web by nikdy neměl požadovat váš seed.”

Kromě toho by měl člověk pro ukládání svých NFT také raději používat hardwarovou peněženku, protože aktiva uložená v softwarových peněženkách by mohla být vystavena malwaru, key loggerům, zařízením pro snímání obrazovky a souborovým inspektorům, kteří slídí po klíčích.

Uživatelé by si také měli dávat pozor na URL adresy, na které klikají, protože mnohé z nich by podle Richerda mohly být podvodné.

Nakonec také zdůraznil, že držitelé NFT by si měli ověřit zdrojovou webovou stránku a věnovat velkou pozornost tomu, kde podepisují, protože uspěchané transakce mohou být zákeřné.

I když nadšenci pro digitální umění mohou jistě podniknout tyto kroky k ochraně NFT, které vlastní, sága o krádežích majetku na tomto místě sotva končí.

V poslední době si několik umělců po celém světě začalo stěžovat na to, že jejich výtvarná díla, hudba a další originální obsah byly ukradeny a vytvořeny do NFT bez jejich svolení. Hojné pirátství v tomto odvětví by mohlo vést k tomu, že tvrzení o revoluční technologii v oblasti mecenášství umění nakonec ztratí na váze.

Závěr

NFT jsou stále mladé odvětví a je v nich mnoho potenciálu pro krádeže. Chráníte nějak ta, která případně vlastníte? Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img